Kuba Rozpruwacz. Historia kompletna

Okładka książki Kuba Rozpruwacz. Historia kompletna Paul Begg
Okładka książki Kuba Rozpruwacz. Historia kompletna
Paul Begg Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Jack the Ripper. The Definitive History
Państwowy Instytut Wydawniczy
2021-10-28
2021-10-28
Bogumiła Malarecka
biografia morderca kuba rozpruwacz londyn anglia seryjny morderca patologia społeczna wielka brytania xix wiek sławni ludzie

Bardzo dobre opracowanie, tylko zastanawiam się, czy ono faktycznie było o Kubie Rozpruwaczu. Czytałem, początek dosłownie wymęczyłem, autor rzuca w nas nazwami uliczek, miejsc, do których nie ma załączonej nawet małej mapki poglądowej, przez co ciężko w ogóle zrozumieć, co gdzie jest. Zaczęło się robić ciekawie, a jak, od pierwszego morderstwa, które nie zostało Kubie przypisane, ot brutalne morderstwo, które niejako zaczęło całą falę.

Tak jak wspominałem wyżej, samego zabójcy tutaj mało, zdarzały się kilkudziesięciostronicowe rozdziały, które dotyczyły wyłącznie policji - nie dokładnie tego, jak działali i co robili dla sprawy. Wyciągnięto kilka nazwisk wysoko postawionych przedstawicieli prawa i przedstawiono na ich temat suche fakty, jakie mają poglądy, z kim wchodzili w utarczki.

Książka nawet ciekawa jeżeli ktoś chce się dowiedzieć czegoś o życiu w Londynie w XIXw., ale żeby zagłębić się w te zbrodnie Kuby Rozpruwacza potrzeba ogromnej cierpliwości i przede wszystkim chęci. Niemniej polecam.

Bardzo dobra książka pod kątem historycznym - wszystko jest dokładnie opisane pod kątek naukowym. Ciekawe tło morderstw Kuby Rozpruwacza, historia sięgająca nawet czasów starożytnych. Szczegółowo przedstawione źródła wraz z cytatami. Przedstawiony wnikliwy opis morderstw i analiza patologiczna. Idealna książka jeśli poszukuje się suchych faktów. No właśnie suchych - trochę mi brakowało hipotez kto mógł być Kubą Rozpruwaczem i dlaczego dopuścił się tak okrutnych czynów. Wprawdzie w książce są one poruszane, ale jest ich mało, a niektóre z nich są naprawdę ciekawe i sensacyjne. Jednak ogólnie książka prezentuje się na plus. Jeśli interesuje Was temat najsłynniejszego seryjnego mordercy w historii zapraszam na mojego bloga: http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2022/08/tajemnica-kuby-rozpruwacza-czesc-i-fakty.html

Biografia najpopularniejszego przestępcy wszechczasów, o ile “biografia” to w tym przypadku uprawnione pojęcie. Zapewne nie ma osoby, która nigdy nie słyszałaby o Kubie Rozpruwaczu, przechadzającym się ulicami Londynu pod osłoną nocy, bezwzględnie i z wyjątkowym okrucieństwem mordującym kobiety. Smaczku dodaje fakt, że mordercy nigdy nie złapano i tak naprawdę nigdy nie odkryto kto nim był. Dziś poza kilkoma poszlakami i hipotezami, jedyne co pozostało to legenda.

Paul Begg, rozdział po rozdziale odtwarza ówczesną codzienność (uważnie przyglądając się sytuacji społecznej),a robi to w tak realistyczny sposób jakby był świadkiem tych wydarzeń. Momentami można się zapomnieć i poczuć jakby właśnie spacerowało się niedawno opustoszałymi uliczkami miasta, gdzie za rogiem może czyhać niebezpieczeństwo. Każdej z przypisywanych Rozpruwaczowi ofiar autor poświęca należną uwagę, dzięki czemu nie pozostają one anonimowe - każda miała imię i unikalną historię; połączył je tragiczny koniec i ten został opisany bardzo obrazowo. Każde cięcie, każda kropla krwi wydaje się znajdować swe miejsce na papierze. Szczegółowa analiza obrażeń, okoliczności i miejsca zbrodni oraz specyficznej techniki mordercy, tworzy hipotetyczny plan wydarzeń. Nie brakuje również ławy oskarżonych. Ponieważ nie wiadomo kto stoi za serią brutalnych morderstw, wskazywano co najmniej kilku podejrzanych, między innymi pewnego imigranta, wrogo nastawionego do prostytutek, Żyda lub syna Królowej Wiktorii; według jednych musiał być rzeźnikiem, według innych chirurgiem.

Kimkolwiek był jest mało prawdopodobne, byśmy poznali prawdę. Niemniej Kuba Rozpruwacz to legenda - mroczna, ale jednak legenda, która z pewnością zainspirowała wielu pisarzy i miłośników horrorów. Właśnie tym ostatnim książka może przypaść do gustu. Mimo, że to tylko biografia (resp. “biografia”),opisy są dość mocne, nie na każdą wrażliwość i należy się na to przygotować.

mealibri.blogspot.com

Mam trochę problem z tą książką. Z jednej strony opisy morderstw i portrety możliwych podejrzanych są naprawdę ciekawie opisane, z drugiej zaś uważam za zbędne przedstawianie historii Londynu począwszy od czasów Celtów i opisywanie prywatnych rozterek polityków. Poza tym o ile opisano pierwsze morderstwa łączone z Rozpruwaczem i "kanoniczną piątkę", to już zabrakło wzmianki o późniejszych morderstwach, co do których nie wykluczano sprawstwa Rozpruwacza.
I na koniec rzecz dość błaha, ale denerwująca: przypisy na końcu książki. Dla mnie było niewygodne przeskakiwanie co rusz od czytanego tekstu na koniec książki.

Postać Kuby Rozpruwacza jest jednym z symboli wiktoriańskiego Londynu. To raz. Seria PIW-u kojarzyła mi się z gwarancją jakości i rzetelności. To dwa. Chciałam poczytać o niewyjaśnionych do tej pory morderstwach, które rozpoczęły się w drugiej połowie 1888 roku. To trzy.
A co dostałam?
Traktat o Londynie z czasów podbojów rzymskich, a potem o dziewiętnastowiecznych zamieszkach robotniczych i wojnie interpersonalnej w policji londyńskiej. Mało tego, Paul Begg bezczelnie twierdzi, że demonstracje, opisy koczowania bezdomnych na Trafalgar Square i przepychanki pomiędzy inspektorami tworzą tło dla działalności mordercy z Whitechapel. A prawda jest taka, że gdyby wyrzucić z książki wszystkie te dyrdymały, to dzieło Begga byłoby co najmniej o połowę krótsze, ale nadal niekompletne!
I w sumie w większości rozdziałów roi się od „może”, „chyba”, „prawdopodobnie”, ale i „niemożliwe”, „wykluczone”. Begg gani innych, wcześniejszych badaczy za zbyt wąski tok myślenia, sam pozornie poszerza go dodając od siebie wspomniane już wcześniej zaplecze socjalne. Mnie nie przekonuje. Niewiele więcej niż w internecie znalazłam wiadomości w jego opracowaniu. Chwilami zaś Begg idzie na skróty i ogranicza się do faktów, które pasują do jego hipotez.
Nie przeczę, wykonał dużo pracy, ale przy okazji mocno zboczył z kursu. Gdyby to była monografia dziewiętnastowiecznego Londynu, nie miałabym zastrzeżeń. Ale mam, bo swą książkę Paul Begg zatytułował: „Kuba Rozpruwacz. Historia kompletna”. Rzecz w tym, że historia jest rozpaczliwie niekompletna i niedopracowana!

całość tutaj: http://kinzetka.blogspot.com/2013/11/paul-begg-kuba-rozpruwacz.html

A co dostałam?

Wszystko szczegółowo opisane - autor sprawił, że poczułam klimat Wiktoriańskiej Anglii roku 1888.

Książka definitywnie nie dla ludzi spodziewających się ciekawych opisów, dynamiki i nowoczesnego sposobu pisania. Jest to dokument, z dużymi, szczegółowymi opisami. Dowiemy się z niej jak wyglądał stary Londyn, miejsca zbrodni... wszystko w zdaniach złożonych. Ja się wynudziłam, ale polecam dla ludzi, których chcieli by poczuć się jak detyktywi, wszystko opisane jak najlepszej jakości raport policyjny.

Przeczytałem biografię Paula Begg'a "Kuba Rozpruwacz" i trochę mnie rozczarowała: nic ponad to, co w powszechnej świadomości już istnieje.Trochę hipotez, opisów miejsca zbrodni. Podane w niezbyt strawnym tłumaczeniu Długie zdania, wielokrotnie złożone. Autor często zbacza z tematu zagłębiając się w opowieści " brata szwagra, syn, kolegi". Jednak książka jest warta przeczytania.
Dla mnie największą wartością tej pozycji jest opis tła historycznego ( może poza historią wczesnego Londynu ).Dowiadujemy się z opracowania o wydarzeniach zmieniających małymi kroczkami spojrzenie londyńczyków na świat otaczający ich dookoła. Przyglądamy się narodzinom prasy brukowej, oraz pierwszym robotniczym demonstracjom. Autor wprowadza nas w świat prostytucji, sufrażystek i opisuje ich walkę o godność kobiety. Opowiada o znikomym zainteresowaniu klasy wyższej zabójstwami na East End'dzie. Królowa w ramach solidarności z ofiarami zakazuje podawania na stół baraniny, czym bardzo zasmuciła Lorda Sydneya - amatora baranich kotletów..... a sam zakaz trwał nie więcej jak dwa tygodnie.
Uczestniczymy przy tworzeniu nowego prawa mającego ograniczyć prostytucję, które w rzeczywistości doprowadza do jeszcze większego upodlenia kobiety. Opisuje proceder handlowania brytyjskimi dziećmi do burdeli w całej Europie i jak rządy poszczególnych krajów tuszują to przestępstwo. Rząd Wielkiej Brytanii nie jest w tym gorszy . Autor podaje przykłady, w jaki sposób robią to ich rodzimi włodarze, w chwil gdy afera pedofilska wychodzi na jaw. Okazuje się, że zabawy z dorastającymi dziewczynkami nie tylko lubią dewiańci, ale też...
Książkę polecam tym którzy nie szukają sensacji, ale opowieści historycznej - nie koniecznie z Jack the Ripper w roli głównej

• Biografie
  • Do kupienia