Baranek Bronek

978-83-7731-010-6
Jędrzej Polak
baranek przygody bezsenność dzieci

Okładka książki Mam oko na litery Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Mam oko na litery Aleksandra Mizieliń...
Okładka książki Esben i duch dziadka Kim Fupz Aakeson, Eva Eriksson
Esben i duch d... Kim Fupz Aakeson, E...
Okładka książki Mrówka wychodzi za mąż Przemysław Wechterowicz, Aleksandra Woldańska-Płocińska
Mrówka wychodz... Przemysław Wechtero...

Zdarza się wam, że wasz Maluszek późnym wieczorem wciąż jest pełen energii, chce brykać i ani myśli o spaniu?
Próbujecie wszystkiego, najbardziej sprawdzonych sztuczek, rytuałów i nic nie pomaga na ... bezsenność?
Z podobnym problemem borykał się tytułowy Baranek Bronek z książeczki Roba Scottona.

Bronek zachwycił mnie od pierwszego wejrzenia. Jest tak puchaty i mięciutki, że chciałoby się go przytulić.
Trudno oderwać wzrok od cudnych ilustracji w tej książce. Tekstu nie ma tu zbyt wiele, dlatego świetnie sprawdzi się u najmłodszych czytelników. U nas na przykład :-)
Historia baranka mającego trudności z zasypianiem (na szczęście w końcu udaje mu się zasnąć! :-)) jest świetną lekturą na dobranoc.

To nie jest tak, że Bronek nie chce spać. Wręcz przeciwnie, chciałby sobie smacznie spać, jak inne baranki w okolicy, ale najzwyczajniej w świecie NIE MOŻE.

Nie daje jednak za wygraną i szczegółowo analizuje możliwe powody swojej bezsenności.
Może jest za ciemno? Albo za jasno? A może za gorąco? Lub za zimno?
Może uda się mu usnąć w bagażniku? A może w dziupli? Albo na gałęzi? Wszystko na nic :-(
Sen nie nadchodzi...
Ale Bronek się nie poddaje. Postanawia uciec się do pradawnego sposobu na bezsenność - liczenia. Liczy nogi, potem gwiazdy (dwa razy!) ... i dalej nic.

Ale nie martwcie się, wszystko dobrze się kończy. Bronek znajduje w końcu klucz do błogiego snu :-)
I głęboko zasypia ...

Urocza opowieść dla maluszków i przepiękna pozycja w dziecięcej biblioteczce.
Uspokaja i nastraja sennie nawet czytającego :-) A urocze, "puszyste" obrazki, "mięciutkie" jak kocyk i podusia tylko pomagają zapaść w błogi sen :-)

Więcej na:

Bronek zachwycił mnie od pierwszego wejrzenia. Jest tak puchaty i...

Rob Scotton to autor, którego książki dla dzieci są znane w wielu domach. Stworzył serię związaną z Kotkiem Splotkiem i Barankiem Bronkiem. Właśnie „Baranek Bronek” to pozycja, którą wydało wydawnictwo Vesper w 2010 roku.
Bronek mieszka z innymi barankami na łączce Żabie Mokradełko. Po całym dniu pracy wszystkie baranki szykują się do snu. Ze zmęczenia od razu zasypiają. Niestety, nie Bronek. On ma problemy ze snem. Albo mu za zimno, albo za ciepło, najpierw za jasno, a potem za ciemno. Nie może się Bronek zdecydować. W końcu wpadł na pomysł, że zmieni miejsce do spania. Niestety nigdzie nie było mu wygodnie. Postanowił zacząć liczyć gwiazdy, ale to też nic nie dało. Dopiero policzenie baranków przyniosło mu sen.
Książka opowiada o bezsenności małego baranka, który nie może wymyślić sposobu, by zasnąć. Robi różne rzeczy, ale sen nie przychodzi. W końcu, gdy zasypia, reszta barankowej społeczności wstaje.
Treści jest tu bardzo mało. Książka składa się zaledwie z kilku zdań. Większość stron pokrywają obrazki baranków. Są one utrzymane w błękitnej kolorystyce, która kojarzyć się może z nocą i snem. Baranki są do siebie podobne, odróżniają je szczegóły ubrania. Obrazki są dość proste, ale bardzo ładne i utrzymane w jednej stylistyce.
Dobrym pomysłem było wykorzystanie słynnego na całym świecie liczenia baranów przed snem. Śmieszne jest to, że główny bohater sam jest barankiem i cierpi na bezsenność. To zabieg dodający książce humoru i uroku.
Co dla mnie było dużym zaskoczeniem to fakt, że czasem tekst był wygięty pod różnymi kątami, zakręcał i wyginał się w spirale. To interesujące i na pewno atrakcyjne dla dzieci, które zerkają rodzicom przez ramię podczas czytania.
Książka jest krótka i zabawna. Pokazuje, że każdy może mieć czasem problem z zaśnięciem. Poza tym jest dobrze wykonana, podpowiada różne sposoby na radzenie sobie z brakiem snu. Bohater jest uroczy i pomysłowy. To ciekawa lektura, która pomoże maluchom usnąć.
Komu polecam? Na pewno tym, którzy szukają czegoś dla swoich pociech. To dobry pomysł na prezent dla maluchów, które będą zachwycone barankiem Bronkiem. Tekstu jest mało, czcionka jest duża, więc poradzą sobie z nią nawet początkujący czytelnicy.

Książeczka super! Bardzo ładnie wydana, rozbawia na każdej stronie. Książeczka przedstawia historię baranka, który nie mógł zasnąć - jeśli chcecie wiedzieć co można w takiej sytuacji zrobić polecam lekturę Roba Scottona :) Ja na pewno będę ją czytała swojemu maluszkowi nawet sześćsettrylion razy.
UWAGA: Nie tylko dla dzieci ;)

UWAGA: Nie tylko dla dzieci ;)

Baranek Bronek, obok Kotka Splotka, to ulubiona książka mojego dziecka. Ja też ją bardzo lubię, bo rysunki rozśmieszają mnie nawet w najbardziej pochmurne dni. Po prostu rewelacja! Czekamy na kolejne pozycje w polskiej wersji językowej :) (bo jak nie, to sięgniemy po angielskie ;)).

Książeczka fantastyczna :) i dla małego i dla dużego. Rysunki cudne.

Książeczka fantastyczna :) i dla małego i dla dużego. Rysunki cudne.

Ależ się ubawiłam podczas tej lektury. Pięknie wydana, ilustracje przemyślane z każdym elemencie, w Baranku Bronku i jego znajomych można zakochać się od pierwszego wejrzenia. A do tego na każdej stronie jedno treściwe zdanie opisujące przygody i dylematy głównego bohatera. A oto co gryzie Bronka:

Bronek jest bardzo żywym i ciekawym świata barankiem. Podczas gdy pozostałe owce zwyczajnie pasą się na łące, Bronek fika, bryka i poznaje świat wszystkimi zmysłami. Kiedy jednak nadchodzi noc, stado zasypia kamiennym snem, jednak Bronek, mimo usilnych starań, zasnąć nie może. Próbuje różnych pozycji, bez efektów. W końcu postanawia coś policzyć... Dwukrotnie przelicza wszystkie gwiazdy na niebie i nic. Załamany uświadamia sobie, że jego bezsenność jest niewyleczalna. Nagle jednak wpada na genialny i znany większości z nas pomysł!

A wy jakie znacie sposoby na zasypianie? Jeśli nie macie - Baranek Bronek chętnie wam je podpowie :)

Cudowna lektura nie tylko dla najmłodszych. Wspaniały pomysł na prezent, choć niestety cena nie zachęca... Uważam jednak, że warto, by nasze dziecko miało w swej biblioteczce choć jedną pozycję autorstwa znakomitego rysownika, projektanta ceramiki, szkła i pocztówek, przede wszystkim zaś jednego z najbardziej znanych i popularnych w Anglii twórców książek dla dzieci - Roba Scottona. Serdecznie polecam też inne pozycje autora - chociażby "Kota Splota". Naprawdę warto!

[fragment opisu z mojego bloga]

Bronek jest bardzo żywym i ciekawym świata barankiem. Podczas gdy pozostałe...

• Dla dzieci
  • Moja biblioteczka