Baranek Bronek

Wydawnictwo: Vesper
Russell the Sheep
978-83-7731-010-6
Paideia

Oto Bronek. Bronek jest barankiem i mieszka z innymi barankami na Żabim Mokradełku. Ale Baranek Bronek nie jest taki, jak inne baranki. Wszystkie baranki zasypiają grzecznie bez najmniejszego kłopotu, a Bronek nie - Bronek nie może zasnąć. Co ma zrobić baranek, który cierpi na bezsenność? Bronek próbuje wielu sposobów, bardzo niezwykłych, a nawet bardzo niebezpiecznych, aż w końcu odnajduje właściwy - jedyny pewny sposób na zasypianie. Zasypia spokojnie jak każdy inny baranek.

Baranek Bronek jest bohaterem przepięknej i zabawnie ilustrowanej książeczki czołowego angielskiego rysownika i projektanta ceramiki, szkła, pocztówek i tekstyliów, Roba Scottona. Książeczka o Baranku Bronku jest pierwszą z serii bogato ilustrowanych bajeczek pisanych i rysowanych przez Roba Scottona dla dzieci. Rob mieszka w Rutland w Anglii wraz z żoną, Liz, która również zajmuje się ilustracjami. Rob ma swoją stronę internetową: www.robscotton.com.

Paideia | 2010-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 06 listopada 2010

Ależ się ubawiłam podczas tej lektury. Pięknie wydana, ilustracje przemyślane z każdym elemencie, w Baranku Bronku i jego znajomych można zakochać się od pierwszego wejrzenia. A do tego na każdej stronie jedno treściwe zdanie opisujące przygody i dylematy głównego bohatera. A oto co gryzie Bronka:

Bronek jest bardzo żywym i ciekawym świata barankiem. Podczas gdy pozostałe owce zwyczajnie pasą się na łące, Bronek fika, bryka i poznaje świat wszystkimi zmysłami. Kiedy jednak nadchodzi noc, stado zasypia kamiennym snem, jednak Bronek, mimo usilnych starań, zasnąć nie może. Próbuje różnych pozycji, bez efektów. W końcu postanawia coś policzyć... Dwukrotnie przelicza wszystkie gwiazdy na niebie i nic. Załamany uświadamia sobie, że jego bezsenność jest niewyleczalna. Nagle jednak wpada na genialny i znany większości z nas pomysł!

A wy jakie znacie sposoby na zasypianie? Jeśli nie macie - Baranek Bronek chętnie wam je podpowie :)

Cudowna lektura nie tylko dla najmłodszych. Wspaniały...

grejfrutoowa | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Rob Scotton to autor, którego książki dla dzieci są znane w wielu domach. Stworzył serię związaną z Kotkiem Splotkiem i Barankiem Bronkiem. Właśnie „Baranek Bronek” to pozycja, którą wydało wydawnictwo Vesper w 2010 roku.
Bronek mieszka z innymi barankami na łączce Żabie Mokradełko. Po całym dniu pracy wszystkie baranki szykują się do snu. Ze zmęczenia od razu zasypiają. Niestety, nie Bronek. On ma problemy ze snem. Albo mu za zimno, albo za ciepło, najpierw za jasno, a potem za ciemno. Nie może się Bronek zdecydować. W końcu wpadł na pomysł, że zmieni miejsce do spania. Niestety nigdzie nie było mu wygodnie. Postanowił zacząć liczyć gwiazdy, ale to też nic nie dało. Dopiero policzenie baranków przyniosło mu sen.
Książka opowiada o bezsenności małego baranka, który nie może wymyślić sposobu, by zasnąć. Robi różne rzeczy, ale sen nie przychodzi. W końcu, gdy zasypia, reszta barankowej społeczności wstaje.
Treści jest tu bardzo mało. Książka składa się zaledwie z kilku zdań....

Maluszkowe Inspiracje | 2014-02-28
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Zdarza się wam, że wasz Maluszek późnym wieczorem wciąż jest pełen energii, chce brykać i ani myśli o spaniu?
Próbujecie wszystkiego, najbardziej sprawdzonych sztuczek, rytuałów i nic nie pomaga na ... bezsenność?
Z podobnym problemem borykał się tytułowy Baranek Bronek z książeczki Roba Scottona.

Bronek zachwycił mnie od pierwszego wejrzenia. Jest tak puchaty i mięciutki, że chciałoby się go przytulić.
Trudno oderwać wzrok od cudnych ilustracji w tej książce. Tekstu nie ma tu zbyt wiele, dlatego świetnie sprawdzi się u najmłodszych czytelników. U nas na przykład :-)
Historia baranka mającego trudności z zasypianiem (na szczęście w końcu udaje mu się zasnąć! :-)) jest świetną lekturą na dobranoc.

To nie jest tak, że Bronek nie chce spać. Wręcz przeciwnie, chciałby sobie smacznie spać, jak inne baranki w okolicy, ale najzwyczajniej w świecie NIE MOŻE.

Nie daje jednak za wygraną i szczegółowo analizuje możliwe powody swojej bezsenności.
Może jest za ciemno? Albo za jasno? A...

Megie80 | 2010-12-17
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2010
Przeczytana: 16 grudnia 2010

Książeczka fantastyczna :) i dla małego i dla dużego. Rysunki cudne.

Donia | 2012-10-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Maluszki
Przeczytana: 31 października 2012

Książeczka super! Bardzo ładnie wydana, rozbawia na każdej stronie. Książeczka przedstawia historię baranka, który nie mógł zasnąć - jeśli chcecie wiedzieć co można w takiej sytuacji zrobić polecam lekturę Roba Scottona :) Ja na pewno będę ją czytała swojemu maluszkowi nawet sześćsettrylion razy.
UWAGA: Nie tylko dla dzieci ;)

korektorka | 2012-09-08
Przeczytana: 22 lipca 2012

Baranek Bronek, obok Kotka Splotka, to ulubiona książka mojego dziecka. Ja też ją bardzo lubię, bo rysunki rozśmieszają mnie nawet w najbardziej pochmurne dni. Po prostu rewelacja! Czekamy na kolejne pozycje w polskiej wersji językowej :) (bo jak nie, to sięgniemy po angielskie ;)).

dodawi | 2013-05-27
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci