Narwani Normanowie

Okładka książki Narwani Normanowie Terry Deary
Okładka książki Narwani Normanowie
Terry Deary Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Strrraszna Historia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Strrraszna Historia
The Stormin' Normans
Egmont Polska
2003-03-06
2003-03-06
Małgorzata Fabianowska
Normandia Wikingowie Anglia średniowiecze bitwy

Terry Deary tym razem przybliża nam historię podboju Anglii przez Normanów i w dużej mierze historie związane ze słynnym Wilhelmem Zdobywcą. Jak zwykle porcja dobrego humoru, nieco czarnego.

Wszystkie książki z tej serii są świetne, zatem ta też się udała Deary'emu!!

Śmiałam się do rozpuku, serdecznie polecam młodym i nieco starszym!

Wszystkie książki z tej serii są świetne, zatem ta też się udała Deary'emu!!

Śmiałam się do rozpuku, serdecznie polecam młodym i nieco starszym!

Historia potrafi być strrraszna z wielu powodów – niektórych przeraża fakt wkuwania dat, innych przeraża domniemana nuda związana z uczeniem się o dawnych dziejach. Jednak czy historia rzeczywiście jest taka nudna? Może to po prostu kwestia odpowiedniego jej zaserwowania? Seria ,,Strrraszna Historia” to kolekcja książek, które przedstawiają historię świata w nieco pokrętny, dość makabryczny, ale także pełen humoru sposób, dzięki czemu nie sposób się przy niej nudzić. Dziś zapraszamy Was do poznania koszmarnych Celtów i narwanych Normanów w dwóch najnowszych częściach tej kolekcji.

,,Ci koszmarni Celtowie” to okazja do dość odległej wyprawy w przeszłość, udajemy się bowiem do epoki żelaza by lepiej poznać tych nieznośnych Galów, którzy tak utrudniali życie Rzymianom. Jednak Celtowie, to nie tylko opowieści o Asteriksie i Obeliksie. To także historie o druidach, tajemniczych obrządkach, świętych miejscach, makabrycznych morderstwach w imię wyznawanych przez nich bóstw , toczonych bojach i wiele, wiele innych…

Z kolei ,,Narwani Normanowie” to wycieczka, która rozpocznie się w roku 911, a zakończy w 1204. W tym okresie będziemy świadkami obdarowania Normanów ziemią na północy Francji, następnie będziemy im towarzyszyć w licznych podbojach, wojnach, bitwach – zobaczymy, że słusznie zasłużyli na miano narwanych. Jednak ich dzieje, to nie tylko ciągłe bitwy. W tej książce również nie zabraknie wielu ciekawostek. Wiecie po co rycerzom były lalki? Albo w jakim celu magazynowano mocz w beczkach? A może znacie zabawy normańskich dzieci? Możecie być zdziwieni, ale niektóre z nich nie różnią się tak bardzo od tych znanych obecnie.

Swój pierwszy kontakt z serią ,,Strrraszna Historia” miałam jeszcze za czasów szkolnych i lektura tych książek stanowiła nie tylko świetne źródło wiedzy, ale przede wszystkim fenomenalną rozrywkę. Czytając książki nie sposób się nie śmiać, lektura potrafi także zadziwić, a co jeszcze ważniejsze zachęca do samodzielnego poszerzania wiedzy na poruszone w poszczególnych częściach tematy. Dlatego zachęcam – podsuwajcie tą serię swoim pociechom, a starszych czytelników zapewniam, że dla nich również będzie to bardzo przyjemna lektura. Ja bynajmniej nie żałuję powrotu do niej po latach.

Zarówno ,,Ci koszmarni Celtowie” jak i ,,Narwani Normanowie” to kolejny przykład na to, że seria ,,Strrraszna Historia” potrafi zmienić historię w przedmiot nad wyraz ciekawy, pełen fascynujących ciekawostek i opowieści, które same wskakują do naszej głowy. Jeżeli szukacie pozycji, która w przystępny sposób pozwala młodszym czytelnikom na przyswajanie wiedzy historycznej – świetnie trafiliście.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami:

NORMANOWIE CZY WIKINGOWIE

Po chwili przerwy HarperCollins Kids wraca do wznawiania „Strrrasznej Historii”. Jednym z tomów, na który wybór padł tym razem to pozycja o Normanach. Pozycja dobrze uzupełniająca inny tom, poświęcony wikingom, ale jednocześnie – jak zawsze zresztą – doskonale sprawdzająca się jako samodzielne dzieło.

Tym razem nasza przygoda zaczyna się w dziesiątym wieku, a dokładniej w roku 911, kiedy to król Karol III Prosty podarowuje wikingom ziemię na północy Francji, w nadziei, że lud ten nie będzie atakował jego kraju. Kończy się zaś w roku 1204, gdy kolejny król, Filip II, zagrania Normandię, zostawiając Normanom wybór – zostać Anglikami albo wrócić do Francji, by spróbować odzyskać swoje ziemię. Cała reszta wydarzeń, które rozegrały się na przestrzeni tych czasów, to kolejny pretekst do zanurzenia się w świat ciekawostek i faktów.
Normańscy rycerze śpiący z lalkami? Mocz w beczkach? Przepis na normańskie kluchy? Gry z tamtych czasów? To tylko niektóre z nich, jakie czekają na Was w niniejszej publikacji. Gotowi poznać je wszystkie?

NORMANOWIE CZY WIKINGOWIE

Tym razem nasza przygoda zaczyna się w...

Z pewnością całą serię przeczytam. Autor w sposób humorystyczny ukazuje Normanów. Mamy więc kalendarium, legendy, bitwy, najsłynniejszych Normanów, jak żyli, co jedli, w co grali, jak żyli. Najważniejsze, że czytając nie można się nudzić, są rysunki, zabawy, quizy, rebusy – a przede wszystkim te wszystkie najstraszniejsze rzeczy o Normanach.

Historia kryje w sobie wiele tajemnic. Zwłaszcza ta odległa i dotycząca ludów, które wygięły. Tak jest w przypadku Inków, których kultura nas z jednej strony zachwyca, a z drugiej przeraża, a kolejne odkrycia wprowadzają w zdumienie. Ciągłe badania, wykopaliska, analizy tekstów, które dotrwały do naszych czasów pozwalają nam zbudować obraz tej wymarłej kultury i stają się bazą wyjściową dla książek przybliżających nam tajniki dawnych cywilizacji mającą związek z Polską (o tym niestety w książce nie ma, ponieważ autor nie jest Polakiem, ale warto sobie poszukać).
Z takiej wiedzy korzysta Terry Deary znany z interesujących, mrożących krew w żyłach i zaskakujących historycznych książek dla młodzieży. Autor bardzo chętnie sięga po mroczne, tajemnicze i często przemilczane na lekcjach historii wydarzenia, przerabia na lekką, nieco tabloidową formę i za jej pomocą podsuwa czytelnikom sporą dawkę informacji zachęcając, aby zgłębiali wiedzę, poszerzali ją ponad to, co znajdą w zwykłym podręczniku szkolnym, a w razie niepewności złośliwie zadawali pytania nauczycielom (taka zemsta za wszystkie podchwytliwe pytania zadawane przez nauczycieli).
Słynący z ponad trzydziestu ciekawych publikacji przemycających sporo informacji o naszej przeszłości Terry Deary dzieli się z młodymi czytelnikami swoją pasją, którą rozwijał równolegle do pracy zawodowej (aktor, dyrektor teatru i nauczyciel teatralny). W jego publikacjach przebija chęć podzielenia się zdobytą z danej tematyki wiedzą. I jest to naprawdę solidna dawka historii okraszonej wieloma ciekawostkami, quizami, rebusami, ożywiona śmiesznymi komiksami.
Nim wejdziemy w świat dawnych plemion dowiemy się bardzo ważnej i przydatnej w szkole rzeczy: „czego boją się nauczyciele?” (czyli coś, o czym wcześniej wspominałam i co starsi czytelnicy znają ze „Sposobu na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego). Ta metoda na uniknięcie pytania i nakłonienia nauczyciela do opowiadania oczywiście dotyczy wszystkich nauczycieli, a nie tylko tych przekazujących nudne daty i zadających podchwytliwe pytania. Inspiracją mogą być interesujące książki Terry’ego Deary’ego, w których nie ma miejsca na nudę. Nie znaczy to, że nie ma dat. One są, aby pokazać usytuowanie wydarzeń w czasie. Za to nie ma pod nimi żadnych nudnych, nic niemówiących nam hasełek tylko historia trzymająca w napięciu, pełne dramatów ludzkie historie, niezwykłe obrządki, tajemnice życia społecznego, sekrety kuchni, polityka rozdysponowania dóbr.
Całość bardzo przystępna, podzielona na niedługie rozdziały, z przemycającymi wiedzę ilustracjami oraz komiksami autorstwa Martina Browna, ciekawostkami w ramkach, fragmentami tekstów pozwalających zrozumieć codzienność omawianej kultury.

Prawdziwa szkoda, że oto właśnie skończyły się w bibliotece książki z tej serii, których jeszcze nie znałam :c

• Dla dzieci
  • Strrraszna historia