Niesamowici Egipcjanie

Okładka książki Niesamowici Egipcjanie Martin Brown, Terry Deary, Peter Hepplewhite
Okładka książki Niesamowici Egipcjanie
Martin BrownTerry Deary Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Strrraszna Historia literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Strrraszna Historia
Egmont Polska
2020-04-15
1999-01-01
historia czarny humor egipt

Bardzo ciekawa pozycja. Wiele ciekawostek ze świata Egiptu, o których nie wiedziałem. Idealne dla młodszych, którzy interesują się tematem.

Książka „niesamowici Egipcjanie” W przeciwieństwie do kilku innych tytułów z tej serii, nie czytałem za dziecka – i może nawet dobrze – bo wtedy człowiek był bardziej łasy na tragiczne dramaty tortur i dramatyczne tragedie krwi. Tytuł trochę mniej może narwany pod względem szokowania– też bije z niego o wiele bardziej niż z innych (tytuły o grekach czy rzymianach) takie ukazanie archeologicznych historii, co mi nawet się podoba, ale z drugiej strony lubię chronologiczny porządek, szczególnie w sprawach które są dla mnie nowe – a taki pewnie był zamysł skoro dla nastolatków – no ale to czepialstwo. Bardzo plus za zaznaczenie że kleopatra była greckiej krwii – co przy robienia jej egipcjanką epoki brązu tudzież karnacji afrykacji jest miłym. Choć fakt faktem – jako chyba już 5 czy 6 pokolenie ptolomeuszy już mniej w niej było narodu zdobywców i nie była w próźni. No ale nieważne.
Bardzo doceniam swoiste podsumowanie „boskości” faraona zdjęciem w którym nil/obszar zalewu przez nil w fazie wylewu/obszar wylewu nilu na teren całego Egiptu gdy Amenhotep II zapomniał powiedzieć stop acz… z jednej strony brzmi jak typowa zabawna infografika, a z drugiej … nie zdziwiłbym się gdyby grafika mogła być wzorowana na czymś prawdziwym – w końcu na pewno Egipcjanie mieli jakiś swój specyficzny humor 
Boli mnie znowu trochę brak przypisów – ale znowu to jest pop-naukowe dla nastolatków więc nie ma co tego wymagać i świadczy bardziej o moim ramolstwie. Zresztą im dalej w historie tym samym mniej wiemy – przykład nam bliższego chrztu Polski, który niewiadomo tak naprawdę czy był 964 czy 967 a może jeszcze kiedy indziej a czy był w Pradze chrzest Mieszka czy może w Magdeburgu a chrzest sam czy aby na pewno był w Gnieźnie czy Poznaniu – a może gdzieś indziej bo ciężko było o jednoznaczną stolicę kraju itd… słabo to czytać takie dywagacje (szczególnie gdy kompletnie jest to nowy temati tracimy z oka konkret – czyli chrzest Polski – podobnie w moim odczuciu są wspominane faraona Echnatona/Amonhotepa IV (XVIII dynastia ) i jego powiązań rodzinnych i przygód dzieci Tutenchamona i Ansenamon, które najpierw się pobrali, a potem gdy Tutenchamon zmarł, była nakłaniana do poślubienia swojego dziadka Aj – tylko, że ojcostwo jego nad matką Nefertiti nie jest tak pewne wśród egiptologów (ale może coś się zmieniło w dziedzinie egiptologii i jest coś jednoznacznego – jestem jednak laikiem)
Muszę przyznać śmiechłem na myśl że Brytyjczycy z francuzami swoimi poszukiwaniami sprawili pewną inflację mumii egipskich – przykład używania starych mumii jako opał w kolei w Egipcie nieposiadającym drzew, wydało się abstrakcyjne. Podobnie jak nie miałem pojęcia o oficjalnym odsłanianiu bandaży przy publiczności niczym w teatrze w czasach wiktoriańskich – aż muszę coś poszukać więcej o tym
Bardzo miły był rozdział walki z klątwą grobowca Tutenchamona oraz z rabusiami. Fajnie uzmysławia też długość państwa egipskiego i zmian jakich był podawany – to razem z tym że dla Kleopatry i Rzymian piramidy były tak naprawdę abstrakcyjną atrakcją turystyczną daje takie ciekawy efekt w głowie.

I szybko podsumowując – mile spędzony czas, jak na popnaukę bardzo przystępne

Moja pierwsza książka z tej serii. Jedyne co żałuje to, że nie wiedziałem o istnieniu tych książkę z 20 lat temu gdy chodziłem do szkoły. Po przeczytaniu wiem, że o wielu ciekawostkach nie słyszałem i w szkole nie było o tym mowy. Humor i pióro jest lekkie wiec bardzo szybko się czyta i zapamiętuje co ciekawsze historie. Wielka szkoda, że mitologia została opisana tylko w kilkunastu zdaniach.

Książka zarówno dla dzieci w szkole (dzięki takim książką historia przestanie być nudnym przedmiotem)

Jak i dla dorosłych co chcą co nieco dowiedzieć się o przeszłości, Egipcjanach czy mumiach.

krótko, zwięźle i na temat. Klasa światowa.

krótko, zwięźle i na temat. Klasa światowa.

Ulubiona książka o starożytnym Egipcie :).

Ulubiona książka o starożytnym Egipcie :).

Książka trzyma poziom całej serii. Mam wrażenie, że ta pozycja jest mniej strrrraszna od pozostałych, niemniej jest również ciekawa i napisana na wesoło.

Również jak pozostałe pozycje z serii, skierowana jest raczej do młodszego czytelnika, lecz i starsi mogą spokojnie sięgnąć po nią jako przerywnik między poważniejszymi książkami.

Wszystkie książki z tej serii są świetne, ale Egipcjanie udali się Deary'emu niesamowicie! Śmiałam się do rozpuku, serdecznie polecam młodym i nieco starszym!

Jak na razie jest to moja ulubiona książka o historii. Bardzo wciągająca i szybko się ją czyta.

Polecam!!

Polecam!!

Fajna pozycja z tej serii, polecam!

Przeczytałem masę książek z serii SH :) .

Fajna pozycja z tej serii, polecam!

Przeczytałem masę książek z serii SH :) .

To chyba była pierwsza książeczka z serii którą dostałem , nie wiem ile wtedy musiałem mieć lat, ale na pewno malutko. Z pewnością będę te książki podsuwał moim dzieciom!

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa