Monolog polsko-żydowski

Czarne
2003-01-01
2003-01-01
Żydzi Polska Holocaust Europa Palestyna nazizm antysemityzm

"Zabili go i uciekł" to refleksja o autorze, który w sposób specyficzny i emocjonalny napisał "Monolog...". Autor podaje, że pewnego dnia nie wytrzymał, wsiadł w samolot do USA i zostawił Polskę, której kulture kocha.

Jest w niej wiele tez gorzkich, prawdziwych, ale też smutnych (czy doprawdy na twarzach wszystkich Polaków widać 1000 lat alkoholizmu?)

Ja mam wrażenie, ze książka odwierciedla żydowskiego ducha, liberalizm obyczajowy (pogląd o aborcji jako swoisty wybór w najszerszym sensie),przedsiębiorczość jako postawe do świata, i sprzeciw wobec starej Europy (której winą albo jakby Żyd powiedział "błędem" jest Holocaust). Błękit nieba Żydzi chcą mieć na wyłączność.

Dowiedziałem się, że na polskim Greenpoincie nie ma nigdzie takiego antysemityzmu na świecie. Całkiem słuszna jest konstatacja, ze stoi za tym tzw. Polska ekskluzywna, katolicka i prowincjonalna w gruncie rzeczy, która nawet głupiego Żyda nie widziała na oczy. A co dopiero aby go rozumiała.

Książka jest szeregiem wyrzutów do Polaków, ale Grynberg też (albo nawet zwłaszcza) się za Polaka uważa.

Ja mam wrażenie, ze...

Bardzo ciężka książka w moim odczuciu i to z wielu względów.
1. Tematyka związana z narodem żydowskim ich prześladowania itp.
2. Forma literacka - trudno się to czytało.
3. Uczucie że tylko Żydzi są ok, Europa się kończy i zbawcą mogą być USA - to tez tak nie działa.

To tylko moje odczucia i wrażenia. Sporo jest rzeczy bardzo ciekawych, o niektórych nie słyszałem nawet, ale ciężkość tekstu i taki frontalny atak niemal na wszystko jako forma obrony sprawia że osobiście słabo mi się czytało tą pozycję choć samego autora bardzo cenię.
Słusznie autorzy opinii zwracają uwagę że odrzuca to trochę i jest to takie powierzchowne, a ja dodałbym jednostronne.

Bardzo ciężka książka w moim odczuciu i to z wielu względów.
1. Tematyka związana z narodem żydowskim ich prześladowania itp.
2. Forma literacka - trudno się to czytało.

Książka naładowana emocjami. Bardzo gniewna. I o ile ten gniew, żal wydają się zrozumiałe o tyle rażą uproszczenia, stereotypy i brak zrozumienia dla innych. Ciekawa lektura, ale mocno specyficzna.

• Polska
  • Judaika
  • Reportaż
  • Nmwb
  • Wzruszenia
  • Izrael

Dodaj cytat z książki Monolog polsko-żydowski