Recepcja idei gregoriańskich w Polsce do początku XIII wieku

Seria: Monografie FNP
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
historia
Łukasz Kuć

Reforma gregoriańska była jednym z najważniejszych zjawisk nie tylko w dziejach Kościoła średniowiecznego, lecz także w historii Europy tego okresu. Często nazywana jest wręcz rewolucją gregoriańską. Książka przedstawia długotrawały proces, jakim była recepcja najważniejszych nurtów reformy w państwie Piastów, a także drogi, którymi docierały do Polski postulaty walki z symonią, nikolaityzmem, zepsuciem moralnym kleru. Autor omówił te procesy na szerokim tle porównawczym, charakteryzując politykę Stolicy Apostolskiej w walce o libertas Ecclesiae.

| 2012-07-30

Kto nie zna łaciny, będzie miał problem ;>

Berliner | 2016-12-17
komestor | 2013-10-31