7 (65 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Matrenin dvor
83-06-02093-6
sołżenicyn, opowiadania,
Błażej

Zbiór opowiadań: Zagroda Matriony; Okruchy; Oddech; Kaczątko; Prochy poety; Kloc wiązowy; Odbicie w wodzie; Burza w górach; Miasto nad Newą; Kulka; Sposób poruszania się; Stare wiadro; W stronach Jesienina; Kołchozowy plecak; Ognisko i mrówki; A my nie umrzemy; Zaczynając dzień; Wędrując wzdłuż Oki; Jezioro Segden; Prawa dłoń; Zdarzenie na stacji Koczetowka; Dla dobra sprawy; Jaka szkoda;...

Zbiór opowiadań:
Zagroda Matriony; Okruchy; Oddech; Kaczątko; Prochy poety; Kloc wiązowy; Odbicie w wodzie; Burza w górach; Miasto nad Newą; Kulka; Sposób poruszania się; Stare wiadro; W stronach Jesienina; Kołchozowy plecak; Ognisko i mrówki; A my nie umrzemy; Zaczynając dzień; Wędrując wzdłuż Oki; Jezioro Segden; Prawa dłoń; Zdarzenie na stacji Koczetowka; Dla dobra sprawy; Jaka szkoda; Zachar Kaleta; Procesja wielkanocna.

Witold Lisek | 2014-04-13
gullitkrk | 2012-11-30
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 listopada 2012

Aleksander Sołżenicyn w swoim zbiorze opowiadań zabiera nas w podróż po komunistycznej Rosji, kraju pełnego paradoksów. Ukazuje rozterki ludzi żyjących w tamtym miejscu i w tamtych czasach. Doskonale pointuje podejście władzy do jednostek i grup: nawet największe zaangażowanie w prace na rzecz systemu nie mają prawa spotkać się z wdzięcznością. Jedyną zapłatą za zaangażowanie, może być jedynie spotkanie z wrogością czy nieuprzejmością. Sołżenicyn zwraca również uwagę na główny problem państwa: nie są nim przysłowiowi Żydzi, zaś to, jak Rosja wychowała swoich potomków.

Marta Kraszewska | 2012-02-21
Przeczytana: 2012 rok

Niektóre opowiadania bardzo mnie wciągnęły i wzruszyły.. inne były dodatkiem.

Magdalena Lasota | 2016-12-04
sartoriu | 2016-12-04