Wyrok na Franciszka Kłosa

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Agawa
83-85571-06-X
kłof, franciszek, wyrok
Błażej

Powieść Stanisława Rembeka p. t. "Wyrok na Franciszka Kłosa" zaliczamy do arcydzieł polskiej literatury opowiadającej o ostatniej wojnie i hitlerowskiej okupacji. Jej miejsce widzę pomiędzy "Medalionami" Zofii Nałkowskiej i "Proszę państwa do gazu" Tadeusza Borowskiego, w towarzystwie "Wielkiego Tygodnia" Jerzego Andrzejewskiego i "Złotych okien" Adolfa Rudnickiego. "Wyrok na Franciszka Kłosa"...

"Wyrok na Franciszka Kłosa" był przedmiotem pożądania wielu z nas, filmowych reżyserów. Cóż z tego, cenzura PRL-u pilnie strzegła poglądu, że w Polsce nie było żadnych form kolaboracji z okupantem, a to właśnie jest tematem powieści Stanisława Rembeka.
Ale nie temat był tu najważniejszy. Autorowi szło o rzecz znacznie większą, chciał przedstawić psychologię i motywację Judasza z Kariotu, który wydał Jezusa.
Franciszek Kłos też nie jest pozbawiony argumentów na obronę swojego postępowania; choć wszyscy w koło ? żona i matka ? odwracają się od zdrajcy, Kłos uważa siebie nadal za "Polaka i katolika".
Ten przejmujący do bólu obraz wart i dziś przypomnienia, gdyż jego wymowa jest silna i czysta jak ton antycznej tragedii.

PMat | 2015-03-30
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: 29 marca 2015
Katarzyna | 2013-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Fajna ta książka. Mnóstwo okupacyjnych szczegółów, akcja prowadzona wartko. Co mnie urzeka, to prawda psychologiczna plus napady delirium tremens. Film niestety ogladałam w kawałkach. No, straszne okupacyjne historie, które warto przypominać wszystkim, z tego powodu, że w szczęśliwych czasach żyjemy.

piotr_kro | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015