Wyrok na Franciszka Kłosa

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Agawa
83-85571-06-X
kłof, franciszek, wyrok
Błażej

Powieść Stanisława Rembeka p. t. "Wyrok na Franciszka Kłosa" zaliczamy do arcydzieł polskiej literatury opowiadającej o ostatniej wojnie i hitlerowskiej okupacji. Jej miejsce widzę pomiędzy "Medalionami" Zofii Nałkowskiej i "Proszę państwa do gazu" Tadeusza Borowskiego, w towarzystwie "Wielkiego Tygodnia" Jerzego Andrzejewskiego i "Złotych okien" Adolfa Rudnickiego. "Wyrok na Franciszka Kłosa"...

"Wyrok na Franciszka Kłosa" był przedmiotem pożądania wielu z nas, filmowych reżyserów. Cóż z tego, cenzura PRL-u pilnie strzegła poglądu, że w Polsce nie było żadnych form kolaboracji z okupantem, a to właśnie jest tematem powieści Stanisława Rembeka.
Ale nie temat był tu najważniejszy. Autorowi szło o rzecz znacznie większą, chciał przedstawić psychologię i motywację Judasza z Kariotu, który wydał Jezusa.
Franciszek Kłos też nie jest pozbawiony argumentów na obronę swojego postępowania; choć wszyscy w koło ? żona i matka ? odwracają się od zdrajcy, Kłos uważa siebie nadal za "Polaka i katolika".
Ten przejmujący do bólu obraz wart i dziś przypomnienia, gdyż jego wymowa jest silna i czysta jak ton antycznej tragedii.

| 2017-06-13
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Szkoda, że Stanisław Rembek jest tak mało znany wśród miłośników rodzimej prozy. Rozumiem brak szerszej popularności takich pisarzy historycznych jak Parnicki albo Terlecki. Autorów wymagających, eksperymentujących z formą, którzy wymagają od swoich czytelników pewnej wiedzy historycznej i dużej dozy cierpliwości.
Rembek tym się jednak różnił od innych wybitnych speców od przerabiania historii w literaturę, że był przede wszystkim pierwszorzędnym opowiadaczem. Ten „totalny pisarz, acz wielki pechowiec”, jak nazwał go Tadeusz Zubiński, swoje znakomite powieści i opowiadania budował nie na wyrafinowanej formie ani nieprzeciętnej erudycji, ale na potoczystej narracji i solidnie budowanej fabule.
Nie inaczej jest z jego najgłośniejszą powieścią - „Wyrok na Franciszka Kłosa”. Mimo niepozornych rozmiarów jest to proza mocna i wyrazista, w której sporo się dzieje. Perypetie granatowego policjanta, który otrzymuje wydany przez Państwo Podziemne...

JuS | 2018-06-06

Jedna z najbardziej niedocenionych polskich powieści. Rembek może i nie zachwyca tu stylem, ale pokazuje mechanizmy rządzące życiem okupacyjnym w sposób w jaki nie zrobił tego nikt przedtem ani potem. Jego literacki zmysł dokonuje tu mocnej syntezy całości, ale widzi i nieuchwytne dla historyków niuanse, i choćby dlatego jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się Wojną.

Muszę przy okazji wspomnieć o ekranizacji Wajdy, bo on też przywiódł mnie do lektury. Film i książka to całkiem dwie różne rzeczy, lecz nie gryzą się, a dopełniają. W książce rzeczywistość spycha Kłosa na plan dalszy, w filmie to on jest zawsze w centrum. Wynika to z oczywistego faktu, że to, co w książkach zajmuje trzy strony opisu, film może oddać w trzy sekundy i na odwrót. Ogólnie interpretacja Wajdy jest genialna, ale zupełnie inna od tej, która mi się nasunęła po lekturze. Być może na tym polega właśnie wielkość tej powieści - każdy może wydobyć coś innego, bo historia nie jest prosta, a...

GZal | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

[...]
dopóki niektórzy nie zrozumieją, że jedną z ról literatury jest stawianie niewygodnych pytań dotyczących etyki, moralności, wyborów ludzkich i że te są ponadnarodowe i ogólnoludzkie, tylko uparcie będą tropili przejawy antypolskości wszelka dyskusja będzie utrudniona.

W przypadku Wyroku na Franciszka Kłosa chichot historii jest niesłychanie donośny. Książka nie była dobrze widziana w PRLu. Andrzej Wajda na skrzydełku wydania, które kupiłem napisał:

Wyrok na Franciszka Kłosa był przedmiotem pożądania wielu z nas, filmowych reżyserów. Cóż z tego cenzura PRL-u pilnie strzegła poglądu, że w Polsce nie było żadnych form kolaboracji z okupantem.

[...]
całość:

Katarzyna | 2013-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Fajna ta książka. Mnóstwo okupacyjnych szczegółów, akcja prowadzona wartko. Co mnie urzeka, to prawda psychologiczna plus napady delirium tremens. Film niestety ogladałam w kawałkach. No, straszne okupacyjne historie, które warto przypominać wszystkim, z tego powodu, że w szczęśliwych czasach żyjemy.

KotGacek | 2018-08-10
Na półkach: 2018, Przeczytane, Genocide, TControl