rozwiń zwiń

Henryk Walezy

Okładka książki Henryk Walezy
Stanisław Grzybowski Wydawnictwo: Ossolineum historia
241 str. 4 godz. 1 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
241
Czas czytania
4 godz. 1 min.
Język:
polski
ISBN:
8304001187
Tagi:
historia
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wędrówka i etnogeneza w starożytności i w średniowieczu Jan Chochorowski, Ilona Czamańska, Małgorzata Dąbrowska, Władysław Duczko, Krzysztof Fokt, Stanisław Grzybowski, Jerzy Hauziński, Grzegorz Jawor, Jerzy Kolendo, Zofia Kurnatowska, Christian LÜBKE, Wojciech Mruk, Vincent Múcska, Michał Parczewski, Jan M. Piskorski, Jan Prostko-Prostyński, Andrzej Sakson, Maciej Salamon, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Krzysztof Stopka, Jerzy Strzelczyk, Stanisław Turlej, Lech A. Tyszkiewicz, Marek Wilczyński, Ewa Wipszycka, Marcin Wołoszyn, Zenon Woźniak, Piotr Wróbel, Hanna Zaremska, Stefan Zawadzki, Adam Ziółkowski
Ocena 6,9
Wędrówka i etn... Jan Chochorowski, I...
Okładka książki Król a prawo stanów do oporu Zbigniew Anusik, Krzysztof Baczkowski, Anna Filipczak-Kocur, Stanisław Grzybowski, Mirosław Nagielski, Adam Perłakowski, Andrzej Rachuba, Jerzy Sperka, Henryk Wisner
Ocena 8,0
Król a prawo s... Zbigniew Anusik, Kr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
79 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1281
491

Na półkach: , ,

Henryk Walezy to niewątpliwie barwna postać , mimo że nieciekawie zapisał się w historii Polski.
Wychowywany na dworze francuskim , pod bacznym okiem swej matki Katarzyny Medycejskiej , był jej we wszystkim posłuszny , jak i pozostałe jego rodzeństwo.Uczestniczył w słynnym pogromie hugenotów w noc Św. Bartłomieja w 1572 roku .Ale jak zapewniają historycy , działał pod presją swojej matki.
Wbrew sobie , ale za namową matki przyjmuje koronę Polski , stając się królem. Niestety władzę sprawuje krótko , bowiem na wieść o śmierci swego brata króla Karola IX , w tajemnicy , pod osłoną nocy opuszcza Polskę, aby już nigdy tu nie wrócić.
We Francji koronowany jest na króla Henryka III. Władzę obejmuje w czasie gdy Francja pogrążona jest w wojnach domowych i religijnych , zaś skarbiec świeci pustkami. Henryk Walezy stara się jednak poprawić sytuację w kraju .Postanawia przeprowadzić reformy , nawet część z nich wprowadza w życie. Niestety w dziele tym przeszkadza mu rodzina , głównie matka , a także jego przeciwnicy polityczni.

Henryk Walezy choć z jednej strony słynął z faktu, iż nadmiernie przywiązywał wagę do swego wyglądu i stroju , otaczał się kurtyzanami i często urządzał na dworze skandaliczne przyjęcia , z drugiej strony , gdy zachodziła potrzeba potrafił z różańcem w ręku , w skromnych strojach nawiedzać kościoły , w których ukazywał swą religijność.
Wypada dodać , że cenił ludzi nauki , w których towarzystwie lubił przebywać .I był prekursorem teatru dworskiego oraz opery.
Niewątpliwie po złych rządach swojego brata Karola IX , starał się wyprowadzić Francję z wojen. Niestety nagła śmierć zadana mu podstępem przez zakonnika dominikańskiego , uniemożliwiła mu to zadanie.


Osoby zainteresowane historią i czasami Henryka Walezego z pewnością będę zadowolone z lektury tej książki.Serdecznie polecam !

Henryk Walezy to niewątpliwie barwna postać , mimo że nieciekawie zapisał się w historii Polski.
Wychowywany na dworze francuskim , pod bacznym okiem swej matki Katarzyny Medycejskiej , był jej we wszystkim posłuszny , jak i pozostałe jego rodzeństwo.Uczestniczył w słynnym pogromie hugenotów w noc Św. Bartłomieja w 1572 roku .Ale jak zapewniają historycy , działał pod...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    116
  • Chcę przeczytać
    68
  • Posiadam
    55
  • Historia
    13
  • Biografie
    6
  • Biografie
    4
  • Walezjusze
    4
  • Nowożytność
    4
  • Historia Polski
    3
  • Polska
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Henryk Walezy


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne