Jak hartowała się stal

Tłumaczenie: Wacław Rogowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Jak hartowała się stal". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
как закаляется сталь
83-05-11384-1
dzieciństwo, armia, rewolucja, usrr
Joanna Bożek

CZĘŚĆ 1 Powieść "Jak hartowała się stal" pisał dwudziestoparoletni inwalida, przykuty do łóżka ślepiec. Ukazał w niej przeżycia i doświadczenia własnej niezwykłej i trudnej młodości. Postać Pawki Korczagina, kształtującego swój charakter przez ciągłe sprawdzanie siebie w czynach i decyzjach, stała się wzorem dla wielu pokoleń młodzieży radzieckiej. Książka Ostrowskiego, wyrażająca tęsknotę epoki do nowego ideału moralnego, zyskała rangę i sławę międzynarodową. Poza Związkiem Radzieckim miała kilkadziesiąt wydań w wielu językach.
Powieść Ostrowskiego Jak hartowała się stal uznawana jest za klasyczne dzieło literatury radzieckiej okresu porewolucyjnego.

Woody | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Potwornie męczyłem się czytając tę książkę. Było to moje trzecie do niej podejście. Pierwsze w liceum i drugie na studiach kończyło się w okolicy setnej strony I tomu. I odpadałem. Teraz się zawziąłem, i przyznaję - nie było warto. Stracony czas.
Bardzo lubię produkcyjniaki i książki o tematyce radzieckiej, nie zraziła mnie w "Jak hartowała się stal" ideologia czy wszechobecna propaganda. Przeciwnie, był to powód, by w ogóle sięgnąć po nią. Znudziła mnie narracja, przedstawiana fabuła. Książka jest chaotyczna, niespójna; na niektóre, nudne kwestie autor położył silniejszy akcent (bezbarwne opisy bitew, spotkań partyjnych czy komsomolskich), a inne, ciekawsze (np. miłości Pawła) są ledwo muśnięte i potraktowane po macoszemu. Ogólnie - bardzo źle zrealizowany, a fajny temat pioniera bolszewizmu, bojownika o komunizm w Europie. Szkoda, zmarnowany potencjał.

Roman Dłużniewski | 2016-12-27

Takie książki powinny być zakazane :)) To oczywiście żart, ale pamiętam przerabianie tej, (o zgrozo!!) lektury na lekcji polskiego. Pawka Korczagin. Prawie taki gieroj jak Pawka Morozow, choć Korczagin uniknął rozszarpania przez krewnych i sąsiadów. Kiedy piszę te opinię, zbiera mi się na rzygi.

Petka57 | 2011-02-11

Kultowa pozycja dla wszystkich fanów socjalizmu ;)

Roger | 2018-05-08

Książkę przeczytałem raz, jak miałem 16 lat. Utkwiła mi w pamięci. Mimo swojego komunistycznego wydźwięku, bo taki był zamiar autora powieść wydaje mi się uniwersalna. Każdy z nas jest taką stała, którą trzeba hartować, musimy zmierzyć się z licznymi problemami, podjąć słuszną decyzję. Jak chociażby wtedy kiedy Korczagin, zakochał się w tej szlachciance? No jak to tak, on ideowy komunista, żołnierz Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej chodzący pod rękę ze szlachcianką?

Florianf | 2016-09-23

Kiedy byłem młody wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Może i propaganda, jka to teraz modnie mówić, ale np. opis zlania się pilota z maszyną, to pozostaje na zawsze.

Swayzap | 2013-11-20

Świetnie się ją czytało, ciekawa historia, oczywiście nie brakowało sporej ilości komunistycznej propagandy, ale jeżeli podchodzi się do niej z dystansem, to naprawdę warto się za nią zabrać.

Jacek | 2018-04-05
Rafał | 2018-03-03