Fryderyk II

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biografie [Ossolineum]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
9788304020047
historia, biografie
historyczna
Valanthe

Fryderyk II Hohenzollern, zwany Wielkim, uczynił Prusy jednym z najpotężniejszych państw europejskich. Autor ukazuje tego władcę nie tylko jako bezwzględnego polityka i znakomitego wodza, ale także jako człowieka pozbawionego niemal życia prywatnego, oszczędnego, "nieczułego na rozkosze stołu, polowania i piękne kobiety".

Wydanie pierwsze książki, drugie poprawione nosi nazwę Fryderyk Wielki.

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Axsiu | 2016-06-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 02 czerwca 2016

"Zamknięcie tej mieniącej się różnymi barwami osobowości w prostej formule nie jest zadaniem łatwym". Tak w świetnej biografii króla Prus niejednokrotnie powtarza Stanisław Salmonowicz.

Książka przybliża nam całokształt życiorysu Fryderyka II zarówno jako króla Prus, jak i człowieka. Autor opisuje sukcesy (zajęcie Śląska, I rozbiór Polski, reforma oświaty) i wady (ucisk ludności, centralizacja, skostnienie ustroju) polityki samotnika z Sansoucci.

Salmonowicz ukazuje najbardziej jak się da charakter Fryderyka - zamkniętego w sobie, nielubiącego zabaw, przepychu, kobiet ironisty, szydercy, uważającego się za pierwszego sługę państwa.

Trzeba zaznaczyć, że Salmonowicz opisuje Fryderyka Wielkiego i jego epokę z zimną krwią, nie ulega apologetycznemu mitowi fryderycjańskiemu ale nie krytykuje go na każdym kroku. Nawet rozbiór Polski jest opisany ze stoickim spokojem, godnym Fryderyka II.

Ostatecznie mimo, że autor nie odważa się postawić jednoznacznej oceny, wydaje się słusznie...

Intelligenzaktion | 2014-10-27
Przeczytana: 15 lutego 2013

Fryderyk II do mój ulubiony monarcha absolutny, to jak był w stanie obronić się przed jednoczesnym atakiem Rosjan, Austriaków i Francuzów w czasie wojny siedmioletniej mając do dyspozycji jedynie ok. 2 mln obywateli, jest dla mnie przykładem idealnego zarządzania strategicznego, nie gorszego od zarządzania greckiego z czasów Sparty, no i oczywiście ta jego dywersja ideologiczno-propagandowa... Walter :P... swoją drogą nie wiem czy wiecie, że autor "Ody do radości" Fryderyk Schiller otrzymał właśnie po nim swoje imię - Fryderyk jednoznacznie powinien się więc nam kojarzyć z bezpieczeństwem i niepodległością Polski ^^

ggpost | 2015-03-11
Przeczytana: luty 2015

Ledwo zmęczyłem. A przecież Fryderyk Wielki to fascynująca postać historyczna. Jak dla mnie ta książka to typowy peerelowski przykład pisania historycznych biografii, gdzie zwraca się uwagę na wartość merytoryczną ale już na atrakcyjność treści nie do końca.

Mateusz Rudziński | 2016-11-26
e2tomw | 2016-10-12