Pamiętnik antybohatera

Wydawnictwo: Czytelnik
puella

Wciągająca krótka książka o historii człowieka, który bardzo nie chciał być bohaterem. Odtrutka na "Bagnet na broń" i inne patriotyczne pozycje. W pewnym momencie bohater mówi, że płacił podatki na państwo, które miało go bronić, skoro armia tego państwa poległa, to ona ma obowiązek wobec swojego poczucia sprawiedliwości podporządkować sie wygranym, bo przegrani go brzydzą swoimi obdartymi mundurami i papierowym pseudobuntem. Trzeba tak żyć, żeby było wygodnie. Nie należy się z tym zgadzać, ale spojrzenie jest ciekawe. Przy tym książka jest napisana sprawnie i mądrze. Ukazał groteskową i symboliczną stronę opisywanej rzeczywistości. Pisał o zwykłych ludziach, zdarzeniach pozornie błahych, które składają się dziś na epicką panoramę czasów i wspaniałą galerię typów ludzkich. Nazywany mistrzem uważności - wszystkie szczegóły życia i działania widział zawsze w kontekście, zawsze jako całość.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

iHS | 2017-01-24
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Myślałem czytając Twardocha, że nużą mnie jego książki, bo obce dla mnie są dylematy które prezentuje. Ale kiedy Filipowicz pisze o tożsamości polaka, niemca, volksdeutscha, ale bez zbędnej maniery, bez zbędnego okrucieństwa - okazuje się że mnie to porusza znacznie bardziej niż "Morfina". Jest tam nawet trochę "końca drogi" Bartha, znalazłem i zatęskniłem. To jest bardzo oszczędne pisanie, eleganckie - i robi całą robotę, porusza i zostaje na dłużej. Króciutkie, na dwa razy do tramwaju, albo jedno dłuższe czytanie. Polecam zamiast modnych książek.

Ewelina | 2013-05-08
Na półkach: Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 2008 rok

Główny bohater to człowiek, jakich mam nadzieję mało - antypatriota, człowiek niezdolny do współczucia, brzydzi się cierpieniem, narażanie własnego życia w jakimkolwiek celu uważa za szczyt głupoty, zawsze stoi po stronie tych, którzy mają władzę.

To książka, którą czytałam dawno temu, ale niezwykle zapadła mi w pamięć, bo główny bohater, to ktoś u kogo nie można doszukać się ani jednej pozytywnej cechy. To taki poradnik - jak być antywzorem.

John | 2019-01-03
Przeczytana: styczeń 2019