Pamiętnik antybohatera

Czytelnik
1961-01-01
1961-01-01
Kornel Filipowicz proza polska opowiadanie

Myślałem czytając Twardocha, że nużą mnie jego książki, bo obce dla mnie są dylematy które prezentuje. Ale kiedy Filipowicz pisze o tożsamości polaka, niemca, volksdeutscha, ale bez zbędnej maniery, bez zbędnego okrucieństwa - okazuje się że mnie to porusza znacznie bardziej niż "Morfina". Jest tam nawet trochę "końca drogi" Bartha, znalazłem i zatęskniłem. To jest bardzo oszczędne pisanie, eleganckie - i robi całą robotę, porusza i zostaje na dłużej. Króciutkie, na dwa razy do tramwaju, albo jedno dłuższe czytanie. Polecam zamiast modnych książek.

Główny bohater to człowiek, jakich mam nadzieję mało - antypatriota, człowiek niezdolny do współczucia, brzydzi się cierpieniem, narażanie własnego życia w jakimkolwiek celu uważa za szczyt głupoty, zawsze stoi po stronie tych, którzy mają władzę.

To książka, którą czytałam dawno temu, ale niezwykle zapadła mi w pamięć, bo główny bohater, to ktoś u kogo nie można doszukać się ani jednej pozytywnej cechy. To taki poradnik - jak być antywzorem.

Świetna książka - nie rozumiem dlaczego tak wspaniały autor nie zyskał szerszego uznania. Niewątpliwie nasuwa się myśl, że Szczepan Twardoch szukał w tej książce inspiracji podczas pisania "Morfiny".

• Literatura PRLowska
  • 500 polskich książek, które warto przeczytać - książka
  • 🌻 2022
  • Kiedyś kupię
  • 📌 Temat: II wojna światowa / Zagłada

Dodaj cytat z książki Pamiętnik antybohatera