Hizam znaczy pas

Tłumaczenie: Jadwiga Abraham
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura frankofońska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
La Ceinture
83-89899-44-2
Arabia Saudyjska
TukTuk

Hizam znaczy pas to pierwsza powieść Ahmeda Abodehmana, przedstawia historie z życia mieszkańców saudyjskiej wioski. Jest to jednak realizm bardzo poetycki, opowieść o świecie, w którym „życie stało się poezją; wieśniacy mówili do siebie wierszem, śpiewali nawet w środku nocy”. Sięgając do zakamarków pamięci zbiorowej, Ahmed Abodehman snuje filozoficzną baśń o korzeniach kulturowych, o zderzeniu tradycji z nowoczesnością, o próbie ocalenia dawnej tożsamości… Kreśli przy tym obraz Arabii Saudyjskiej daleki od stereotypowych wyobrażeń kraju, w którym strumieniami leje się ropa naftowa i petrodolary, a dodatkowo, co roku na pielgrzymkę przybywają miliony muzułmanów z całego świata.

Michał Toński | 2013-10-15
Przeczytana: 22 października 2013