Hardcore zen

978-83-930284-1-2
buddyzm, zen, punk, alternatywa, '80
muzyka
Adam

Wyjątkowa książka, w której buddysta znajdzie znajome zen w dzikiej, punkowo-potwornej scenerii, a punk — znajome klimaty z duchowym podkładem.

Poza tym są jeszcze dźwięki ostrego, hardcore’owego grania, potwory grasujące wśród makiet wytwórni filmowej i medytacja.

Podobnie jak przy "Zenarchii" Thornleya zestawienie dwóch odmiennych wizji rzeczywistości, czyli punk rocka i buddyzmu mogłoby zostać uznane nie tyle za pomylone co wręcz niewłaściwe.Warner udowadnia, że tak wcale być nie musi.Najbardziej przekonującym spoiwem tych idei jest chyba sugerowana zasada: kwestionowania autorytetów (nie ważne czy jest nim społeczeństwo czy nawet sam Budda Siakjamuni).Silnie akcentowana jest tu wartość praktyki zazen
choć nie raz może wydawać się monotonna i pozornie bezcelowa.

Każdy rozdział zaczyna się aforyzmem postaci prawdziwych:
Henry Rollins,Philip K. Dick,Isaac Asimov,Woody Allen ale też i fikcyjnych:Bart Simpson,Eric Cartman z South Parku !

ZEN autora jest "twardo stąpający po ziemi", "nie bujający w obłokach" - jest czymś znacznie głębszym niż tzw. "wyższe" stany umysłu.
Mocnej krytyce zostaje poddana "psychodeliczna ścieżka"
prezentowana w książce "Zig Zag Zen" nie wyłączając
(znanego i cenionego skądinąd) Terence'a McKenna.
Oberwało się też...

Victoryette | 2015-02-07

Bardzo przyjemnie oceniam czas spędzony z tą książką. Esencja zen przedstawiona za pomocą całego mnóstwa wartych zanotowania w mózgowej pamięci podręcznej myśli opartych o kulturę buddyjską. Interesująco omówione kwestie buddyzmu sprawiają, że książka może także służyć jako ciekawy poradnik dla osób chcących poznać lub pogłębić tajniki omawianej religii oraz sztuki zen, czyli osiągania wewnętrznego spokoju, poprzez wyciszenie i medytację.
Bardzo pozytywnie odebrałam połączenie problematyki religijnej okraszonej nutą mocnej muzyki. Płynący z książki wydźwięk punk rocka (którego uwielbiam!) dodaje całej publikacji odrobiny pikanterii i rockowego pazura.
Ps. Plusik dla autora za przywołanie i poświęcenie wzmianki dwóm moim ulubionym punkowym kapelom – The Misfits oraz The Ramones (fakt ten zaważył na przyznaniu przeze mnie ‘Hardcore zen’ dodatkowej gwiazdki :-)). Polecam!

bobuland | 2014-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2014

Bardzo fajna książeczka.
Lekka i jednocześnie przekazująca esencję tego czym jest Zen.
Poleciłbym zwłaszcza tym, którzy chcą zapoznać się z tematem - warto zacząć od tej pozycji, ponieważ może nam odpowiednio "ustawić perspektywę".
Zawsze odrzucały/onieśmielały mnie różne książki o medytacji/zen ze względu na przeładowanie symboliką i odwołaniami religijnymi, mistycznymi, itp. Zresztą bardzo często przeczącymi samym sobie.
W "Hardcore Zen" przedstawiona jest sama istota, odarta z wszelkich nieistotnych "naleciałości".

rabpop | 2013-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Buddyzm

o tym ze mozna zyc jednoczesnie punkrockiem i buddyzmem zen, a jedno z drugim sie nie wyklucza. halas rowniez moze byc doswiadczeniem pustki. jednym slowem Zen po nowoczesnemu, bez owijania w bawelne i gornolotnych slow.

Ewik | 2012-10-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Buddyzm
Przeczytana: 2012 rok

Fajna książka. Zero mentorstwa i pięknych słówek, ale za to wiele cennych myśli. Widać dystans autora do samego siebie. Trudne tematy podane w nietypowy, "rockowy" sposób.

Adam | 2010-10-21
Przeczytana: maj 2010

Świetna, lekka książka o muzyce punk, o potworach z Japonii i o zen, które spina wszystko.

Wiosna | 2016-11-21
Na półkach: Kryminał, Przeczytane