Eva Braun. Intymność z Hitlerem

Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
Eva Braun : dans l'intimité d'Hitler
978-83-7404-783-8
blabla

Kobieta, która pokochała potwora. Czy można dzielić życie z kimś, kto ma na sumieniu 50 milionów ludzkich istnień? Historia Evy Braun - kochanki, a później zaledwie przez kilka godzin żony Adolfa Hitlera - pokazuje, że nie tylko można pokochać potwora, lecz także umrzeć z nim i dla niego. 30 kwietnia 1945 roku Führer i jego świeżo poślubiona małżonka popełnili samobójstwo w berlińskim...

Kobieta, która pokochała potwora.

Historia Evy Braun - kochanki, a później zaledwie przez kilka godzin żony Adolfa Hitlera - pokazuje, że nie tylko można pokochać potwora, lecz także umrzeć z nim i dla niego. 30 kwietnia 1945 roku Führer i jego świeżo poślubiona małżonka popełnili samobójstwo w berlińskim bunkrze. Hitler słaby, niepewny siebie, użalający się - takim widziała go tylko Eva. Kobieta, która nakręciła kilkaset filmów z udziałem kochanka i jest autorką setek jego zdjęć. To dzięki niej świat miał okazję zobaczyć przywódcę III Rzeszy głaszczącego psa lub podziwiającego przyrodę. W książce zamieszczono 400 zdjęć autorstwa Evy oraz Heinricha Hoffmana, oficjalnego fotografa Hitlera. Towarzysząca im narracja jest jednocześnie opowieścią o niezwykłej relacji łączącej kochanków, próbą stworzenia ich portretów psychologicznych oraz zarysem historii II wojny światowej.

Kinqa | 2011-02-24

Tych, którzy oczekują wyczerpujących faktów z życia i związku Evy z Hitlerem, pragnę ostrzec – zawiedziecie się. Bo to nie jest książka historyczna, to raczej bogato ilustrowany album, opatrzony krótkim tekstem. Ale zdjęcia- istny majstersztyk! 400 fotografii, w większości publikowanych po raz pierwszy pochodzących z prywatnych albumów panny Braun. Ponadto zamieszczono tu kadry z jej amatorskich filmów ukazujących Hitlera normalnych codziennych sytuacjach…

Na pewno wiedzieliście o austriackim pochodzeniu Hitlera. A czy wiedzieliście, że miał bardzo słaby wzrok, nie rozstawał się z lupą i nosił okulary ? Nie pokazywał się w nich publicznie, wszak „nadczłowiek nie nosi okularów”. Jedynie zdjęcia z albumów Evy ukazują ów mankament.
„Prekursor ekologii – zanim jeszcze zburzył połowę świata i zabił miliony niewinnych – Hitler, który nie pali i nie jada mięsa bardzo przejmuje się naturą i zdrowiem.” Za domem kazał wybudować szklarnię, w której to uprawiał ekologiczne warzywa, zanim w...

ewka_beer | 2015-07-26
Przeczytana: 23 lipca 2015

'Eva Braun. Intymność z Hitlerem" jest raczej albumem z bogatym wachlarzem zdjęć Evy Braun oraz Adolfa Hitlera. Z książki tej dowiedziałam się jak to się właściwie złożyło, że taka młoda dziewczyna spotyka na swej drodze człowieka, od którego nie będzie mogła się "uwolnić uczuciowo" aż do końca swych dni. Poznajemy Eve Braun jako naiwną blondynkę o pełnych kształtach, zachwycająco niedojrzałą, nieznająca się na polityce, marzącą o karierze aktorki w Hollywood, osobę zawsze cierpliwą, dyspozycyjną i przede wszystkim wierną. Mimo, że Adolf Hitler miał wiele kochanek, to zawsze Eva Braun była tą do której wracał; kobieta o cielęcych oczach i aryjskiej urodzie. Eva Braun jednak nie wytrzymuje napięcia psychicznego i dwukrotnie podejmuje próbę samobójczą, zostaje jednak odratowana przez swoją siostrę. ( pierwsza próba samobójcza związana była z chęcią posiadania psa). Eva Braun miała swój symbol szczęścia, składający się z jej inicjałów i tworzący czterolistną kończynę - EB. Jednak...

Xymena | 2011-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2011

Szczerze powiedziawszy spodziewałam się dużo więcej po tej książce.

Naprawdę ciekawe i warte obejrzenia są fotografie, w dużej mierze wykonane przez samą Evę Braun.

Tekst jest patetyczny, przesadzony, naszpikowany groteskową dramaturgią - ani on historyczny, ani dokumentalny - jakby ktoś od niechcenia podpisywał zdjęcia i dołożył trochę własnych przemyśleń, osobistych, subiektywnie przekazanych refleksji. Spodziewałam się rzetelnej biografii, a w zamian dostałam ckliwe opowiadanka.

ACu | 2014-05-20

Ta książka to przede wszystkim zdjęcia Evy i Hitlera. Tekstu jest stosunkowo niewiele, ale myślę, że warto tę książkę poznać, żeby zobaczyć Adolfa Hitlera w choć trochę prywatnej odsłonie.

skumperlak | 2011-04-02

Poleciłabym ze względu na zdjęcia, bo książka ładnie wydana. Treściowo - marnie. Łaknącym rzetelnej wiedzy o Evie polecam PRZEGRANE ŻYCIE EWY BRAUN autorstwa Angeli Lambert.

Alicja | 2011-01-14
Przeczytana: 2010 rok

W zasadzie o Ewie nic nie ma poza paroma zdjęciami i tzw. common knowledge. Nic ciekawego i nie warte polecenia.

Tomasz Czekała | 2015-02-01
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Ciekawa, ale głównie ze względu na zamieszczone fotografie autorstwa Ewy Braun.

Klaudia | 2011-04-28

Fascynująca - zarówno książka, jak i postawa Evy Braun.

Ahrabr | 2016-11-22
izis608 | 2016-08-13