Wiek biblijny i śmierć

Okładka książki Wiek biblijny i śmierć
Gustaw Herling-Grudziński Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
117 str. 1 godz. 57 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
117
Czas czytania
1 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-08-04093-5
Tagi:
Gustaw Herling-Grudziński opowiadania polskie XXw.
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
58 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
59
18

Na półkach:

Otwierając „Wiek”, natrafiamy tekst pokawałkowany, uzupełniany fotografiami i reprodukcjami dokumentów, tekst, w którym rzeczywiste wydarzenia przeplatają się z literacką fikcją, reportaż ze wspomnieniem, opowiadanie z esejem. Wchodzimy w archiwum, na podstawie którego możemy próbować dokonać rekonstrukcji „ostatniego słowa” Grudzińskiego. A także zastanowić się, czy w ogóle możliwe jest pełne „zakończenie”? Czy raczej wszystko, co istotne, nie może być opisane.. Autor, opierając się na autobiograficznym szkielecie, snuje opowieść o człowieku, którego zna jedynie na podstawie śladów, relacji, dokumentów; który jest postacią legendarną, ilustrującą rozważania o niedoskonałości doskonałości. Bohater ów, Bartolomeo Spada jest bowiem tym, który, zafascynowany wielkością, jednocześnie „czeka „na czarny obłok”. Zachwycony życiem i witalistyczną ideologią faszystowską, staje się dowodem na to, że dążenie do doskonałości może przybrać przerażające formy, a dar, wieczna młodość, jest tak naprawdę karą, symbolem kruchości mocy, pod którą kryje się słabość i strach.. Bo dla Spady wieczna młodość, którą był obdarzony, okazała się stanem nie do zniesienia - podobnie jak faszystowskie mrzonki okazały się zaczątkiem tragedii. Wieczność i doskonałość okazały się pustką, a Spada, oczekując na śmierć, położył się na wzgórzu w promieniach prażącego słońca – wielkiego, ale niosącego zagładę. Ideał jest przerażający i.. gdy sobie to uświadamiamy, zaczynamy rozumieć też fragmentaryczną formę tekstu. Bo przecież tak samo jak nie można wcielić w życie doskonałości, tak samo nie można stworzyć „pełnego” tekstu mówiącego o świecie pełnym sprzeczności. Nikt nie wie, czy Spada w ogóle istniał. Nikt nie wie, czy „Wiek..” naprawdę jest „niedokończony”.. A życia nie można opowiedzieć – można tylko próbować rekonstruować je na podstawie śladów.. Całkowita pewność oznaczałaby bowiem śmierć w promieniach słońca.

Otwierając „Wiek”, natrafiamy tekst pokawałkowany, uzupełniany fotografiami i reprodukcjami dokumentów, tekst, w którym rzeczywiste wydarzenia przeplatają się z literacką fikcją, reportaż ze wspomnieniem, opowiadanie z esejem. Wchodzimy w archiwum, na podstawie którego możemy próbować dokonać rekonstrukcji „ostatniego słowa” Grudzińskiego. A także zastanowić się, czy w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    80
  • Posiadam
    22
  • Chcę przeczytać
    21
  • 2013
    2
  • Literatura polska
    2
  • 2012
    2
  • Olimpiada
    1
  • Klasyka
    1
  • 2018
    1
  • 2023
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wiek biblijny i śmierć


Podobne książki

Przeczytaj także