Darmowe dodatki Edytuj książkę
klasyka
Anna

Wybór wierszy marinisty barokowego Jana Andrzeja Morsztyna. Koncepty barokowe, popisy erudycyjne, przerost formy nad treścią... Opracowanie Wiktor Weintraub.

Hm... Nie będę owijać w bawełnę - nie zachwyciła mnie ta pozycja. Być może dlatego, że nie przepadam za literaturą staropolską. W każdym razie - znajdziecie tutaj wiersze o różnej tematyce - miłosnej, religijnej, dworskiej. Dominują erotyki. W tomiku zebrano utwory z "Lutni", "Kanikuły", wiersze rozproszone, fragmenty tłumaczeń-parafraz ("Cyd", "Amintas", "Psyche") oraz kilka "gadek" (zagadek - warto zwrócić na nie uwagę). Utwory lepsze i gorsze. No i barok... Jeśli ktoś za tym nie przepada (jak ja), to musi się mentalnie przygotować. Konceptyzm jakoś mnie nie powalił. Tyle. Można, ale nie trzeba.
Staram się nie być stronnicza, więc sami zdecydujcie, czy warto :)

edan | 2015-05-12
Przeczytana: 12 maja 2015

Urokiem literatury staropolskiej jest jej archaiczny, specyficzny język. Składnia, konstrukcje szyków zdań ujętych w barokowej manierze czyta się z dzisiejszej perspektywy z zaciekawieniem. Mankamentem pozostaje rozszyfrowywanie przy pomocy przypisów poszczególnych znaczeń, zwrotów czy słów co może trochę wytrącać z lektury. Problemem może być też treść samych utworów, która jest często infantylna.

Koniarek | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015