Ejszyszki. Pogrom którego nie było

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Historyczna Frondy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fronda
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-60335-94-9
historia
Łukasz Kuć

W sierpniu 1996 roku na łamach "The New York Times" ukazał się artykuł prof. Yaffy Eliach pt. "Pogrom w Ejszyszkach". Autorka oskarżyła w nim Armię Krajową o dokonanie w październiku 1944 roku antyżydowskiego pogromu w miejscowości Ejszyszki na Wileńszczyźnie. Swoje tezy prof. Eliach rozwinęła następnie w książce pt. Był sobie świat (There Once Was A World), która w 1998 roku została...

Swoje tezy prof. Eliach rozwinęła następnie w książce pt. Był sobie świat (There Once Was A World), która w 1998 roku została nominowana do prestiżowej nagrody National Book Award i spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem amerykańskich mediów. Yaffa Eliach jest również autorką ekspozycji o Ejszyszkach w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu.
Zdaniem owej uczonej, której tezy zyskują rozgłos na Zachodzie - Armia Krajowa była organizacją antysemicką, której głównym wrogiem pozostawali nie Niemcy czy Sowieci, lecz Żydzi. Według niej, pod koniec II wojny światowej AK zawarła porozumienie z hitlerowcami w celu zabijania Żydów. Miało to być częścią większego planu AK, którego celem była eksterminacja wszystkich Żydów, tak aby powojenna Polska pozbawiona była obywateli tej narodowości. Jednym z elementów owego planu miał być właśnie pogrom w Ejszyszkach.
Niniejsza książka autorstwa Marka Jana Chodakiewicza, wyróżniona w 2003 roku Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza, jest pierwszą w Polsce pracą historyczną na temat rzeczywistego przebiegu zajść w Ejszyszkach. Składają się na nią wspomnienia zarówno Żydów, jak i Polaków, materiały z archiwów NKWD (później KGB) dotyczące śledztwa w sprawie ejszyskiej, a także teksty naukowców i publicystów. Dzięki nim możliwe staje się dokonanie konfrontacji historycznej z tezami prof. Eliach. Jest to naprawdę pasjonująca lektura!

źródło opisu: Fronda, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwofronda.pl/ejszyszki-pogrom-ktorego-nie-bylo

Piotr | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Książka stanowi podsumowanie sporów publicystycznych i historycznych, które miały miejsce przed przeszło dekadą, i dotyczyły niewielkiego epizodu tragicznych losów ludności polskiej i żydowskiej na kresach północnowschodnich II Rzeczypospolitej u schyłku II wojny światowej. Epizod ten stał się wszakże podstawą do wysuwania przeciw AK uogólnionych oskarżeń o uczestnictwo w zagładzie Żydów. Na przykładzie Ejszyszek autor daje w licznych relacjach i innej dokumentacji całościowy obraz złożonej i wieloznacznej, tragicznej sytuacji tych ziem. Gdzie największe ofiary poniosły społeczności żydowska i polska. Gdzie praktycznie wszyscy walczyli ze wszystkimi, a jedynym zwycięzcą został Związek Sowiecki. Niestety, półwiecze komunizmu spowodowało, że świadomość historyczna w Polsce tych wydarzeń jest niewielka, a w świecie kształtowana często przez osoby wyraźnie wrogo nastawione do polskości. Dobrze więc, że powstają takie monografie jak ta dotycząca Ejszyszek. Książka zawiera liczne...

ukimal | 2016-08-29
książek: 1909