Ofiarujmy bogom krew jego

Cykl: Czarne okręty (tom 1)
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
starożytność, Troja, Egipt, Kreta
przygodowa
adamats

Tom pierwszy Czarnych Okrętów, przedstawia przygody dzielnego Trojańczyka Białowłosego do chwili, kiedy to pokonawszy w walce krokodyla ze świętej sadzawki i umknąwszy z rąk wszechwładnych kapłanów boga Sebeka zostaje porwany przez piratów i wraz z nimi uczestniczy w bitwie morskiej z flotą Widwojosa, brata króla Krety.

Wydanie II

źródło opisu: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1978

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Łędina | 2017-02-26

Oto pierwsza część przygód dzielnego chłopca, pełna zaskakujących zwrotów akcji i niezwykłych, fascynujących faktów. Osobom, które nie znają twórczości tegoż autora, pewnie trudno będzie dać wiarę, że jest nim Polak.

Joe Alex - pseudonim polskiego autora Macieja Słomczyńskiego, a zarazem bohater literacki: główna postać kilku jego powieści kryminalnych. Publikował również pod alternatywnym pseudonimem Józef Aleks i Kazimierz Kwaśniewski. Potomek amerykańskiego reżysera i producenta filmowego Meriana Coopera i Angielki – Marjorie Crosby. Nazwisko nosił po ojczymie, Aleksandrze za którego wyszła matka, gdy nie zdecydowała się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Przełożył m.in. "Ulissesa" i "Podróże Guliwera", jako jedyna osoba na świecie przetłumaczył wszystkie dzieła Williama Szekspira. W sumie mężczyzna był tłumaczem lub autorem ponad dwustu książek. Tworzył około trzech do czterech tysięcy limeryków — być może nikt na świecie nie stworzył ich więcej niż on. Sam twierdził, że...

Cezar Kolcz | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Książka nie jest zła. Początek był nudny, ale kiedy już się rozkręciła to nie mogłem się od niej oderwać. Polecam.

kzryzstof | 2018-04-17
Przeczytana: wrzesień 1984

Odpowiedź udzielona przez Macieja Słomczyńskiego na pytanie Przekroju “Nad czym Pan pracuje teraz ?”
Przekrój nr 1/1974 (nr 1500) str. 6:

[...]
Skończyłem właśnie najdłuższego Joe Alexa mego życia, powieść dla młodzieży, Czarne okręty - najgrubszą książkę roku: 1000 stron maszynopisu ! Sam bym w to nie uwierzył, gdyby nie leżała przede mną w tej chwili na stole gotowa. Wszystko tam dzieje się circa 1500 lat przed narodzeniem Chrystusa, więc trzeba było na nowo przeczytać masę książek, od komentarzy do tabliczek kreteńskich po historyczne podręczniki budowy okrętów, sprawdzić uzbrojenie i stwierdzić, jaka jest roślinność na Polesiu, czy w Norwegii. No i parę innych rzeczy. Przejechałem razem z moim bohaterem po łebkach, przez wszystkie niemal barbarzyństwa i cywilizacje ówczesne. Chciałem, żeby było ciekawe, a równocześnie starałem się przemycić do głów wczesnych nastolatków jak najwięcej informacji o tych czasach. Sądząc z pierwszych recenzji (bo rzecz wychodzi w wydawnictwie Ruch...

książek: 2017
magia78 | 2015-04-08