Ofiarujmy bogom krew jego

Wydawnictwo: Heraclon
LubimyCzytać

Pamiętaj, by nie oddalać się od brzegu to ostatnie słowa, jakie słyszy od ojca czternastoletni Białowłosy. Choć nie przeszedł jeszcze rytuału wprowadzenia w dorosłe życie odbywającego się w pieczarze Posejdona musi samotnie wypłynąć na otwarte morze na połów ryb, które złoży jako daninę królowi Troi. W czasie wyprawy rozpętuje się burza, zaś młody żeglarz trafia na pokład kupieckiego okrętu, skąd zostaje sprzedany sługom boga Sebeka. Naraziwszy się kapłanom, musi uciekać z wyspy ścigany przez jej mieszkańców. To dopiero początek dramatycznych losów Białowłosego, który przejdzie niełatwą drogę wiodącą przez pokład okrętu kupców-rozbójników, skąd zostanie pojmany i uratuje życie wnukowi Minosa, potomka bogów i władcy mórz opływających ziemię Oto pierwszy tom przygód dzielnego chłopca, pełen zaskakujących zwrotów akcji i niezwykłych, fascynujących przygód.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Wicherek | 2018-10-05
Przeczytana: 20 września 2018

Książka Joe Alexa nie zachwyca. Fabuła jest raczej nieciekawa i rozwleczona, akcja przewidywalna, autor wykorzystuje niektóre pomysły wielokrotnie. Książka ma już swoje lata a dodatkowa stylizacja językowa, sprawiają, że czytanie tej lektury jest niezbyt komfortowe.

Ogromną wadą powieści są jej bohaterowie. Można ich podzielić na 2 grupy:
*Dobrzy – naiwni, bogobojni, którym los ciągle wynagradza ich starania.
*Schwarzcharakterowie – pyszałkowaci ciągle knujący spiski z żałośną niezaradnością.
Spośród tego natłoku jednakowych postaci, jedynie nieznacznie wyróżnia się zaradnością i pomysłowością dwójka głównych bohaterów.
Dobrym bohaterom wszystko się udaje, wychodzą cało z każdej opresji – konsekwencją takiego rozwiązania jest upodobnienie powieści do książek dla dzieci z prostą, zakończoną morałem fabułą i nieskomplikowanymi postaciami.
Bohaterowie są infantylni, ich działania rozczarowujące, a ich wypowiedzi monotonne i nienaturalne.
Śmieję się z dennych żartów, zachwycają...

kzryzstof | 2018-04-17
Przeczytana: wrzesień 1984

Odpowiedź udzielona przez Macieja Słomczyńskiego na pytanie Przekroju “Nad czym Pan pracuje teraz ?”
Przekrój nr 1/1974 (nr 1500) str. 6:

[...]
Skończyłem właśnie najdłuższego Joe Alexa mego życia, powieść dla młodzieży, Czarne okręty - najgrubszą książkę roku: 1000 stron maszynopisu ! Sam bym w to nie uwierzył, gdyby nie leżała przede mną w tej chwili na stole gotowa. Wszystko tam dzieje się circa 1500 lat przed narodzeniem Chrystusa, więc trzeba było na nowo przeczytać masę książek, od komentarzy do tabliczek kreteńskich po historyczne podręczniki budowy okrętów, sprawdzić uzbrojenie i stwierdzić, jaka jest roślinność na Polesiu, czy w Norwegii. No i parę innych rzeczy. Przejechałem razem z moim bohaterem po łebkach, przez wszystkie niemal barbarzyństwa i cywilizacje ówczesne. Chciałem, żeby było ciekawe, a równocześnie starałem się przemycić do głów wczesnych nastolatków jak najwięcej informacji o tych czasach. Sądząc z pierwszych recenzji (bo rzecz wychodzi w wydawnictwie Ruch...

Cezar Kolcz | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Książka nie jest zła. Początek był nudny, ale kiedy już się rozkręciła to nie mogłem się od niej oderwać. Polecam.

Łędina | 2017-02-26

Oto pierwsza część przygód dzielnego chłopca, pełna zaskakujących zwrotów akcji i niezwykłych, fascynujących faktów. Osobom, które nie znają twórczości tegoż autora, pewnie trudno będzie dać wiarę, że jest nim Polak.

Joe Alex - pseudonim polskiego autora Macieja Słomczyńskiego, a zarazem bohater literacki: główna postać kilku jego powieści kryminalnych. Publikował również pod alternatywnym pseudonimem Józef Aleks i Kazimierz Kwaśniewski. Potomek amerykańskiego reżysera i producenta filmowego Meriana Coopera i Angielki – Marjorie Crosby. Nazwisko nosił po ojczymie, Aleksandrze za którego wyszła matka, gdy nie zdecydowała się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Przełożył m.in. "Ulissesa" i "Podróże Guliwera", jako jedyna osoba na świecie przetłumaczył wszystkie dzieła Williama Szekspira. W sumie mężczyzna był tłumaczem lub autorem ponad dwustu książek. Tworzył około trzech do czterech tysięcy limeryków — być może nikt na świecie nie stworzył ich więcej niż on. Sam twierdził, że...

magia78 | 2015-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2015, Audiobooki