Śladami Tecumseha

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
832220634X
przygodowa
wiedzima

"Śladami Tecumseha" Longina Jana Okonia - to powieść zamykająca historyczno-przygodową trylogię indiańską ("Tecumseh" - 1976, "Czerwonoskóry generał" - 1979), osnutą na tle wojny amerykańsko-brytyjskiej w latach 1812-1815, zbrojnego zrywu Indian i powstaniu murzyńskich niewolników na Południu Stanów Zjednoczonych (1815-1819). Treścią książki są dalsze dzieje Ryszarda Kosa - Polaka, który...

Treścią książki są dalsze dzieje Ryszarda Kosa - Polaka, który stanął po stronie Kriksów i z Menewą - idąc za wskazaniami Tecumseha - podjął wojnę w obronie indiańskich terytoriów, zagrożonych przez białych najeźdźców. Obok nowych postaci historycznych Czytelnik znajdzie w powieści bohaterów z poprzednich dwóch utworów.

Egzotyczne zwyczaje Indian, bitwy, pościgi i porwania, wplecione w epizody wojny, tworzą barwną i frapującą fabułę, która zainteresuje nie tylko młodego Czytelnika, ale każdego, kto po tę książkę sięgnie.

źródło opisu: Wydawnictwo Lubelskie, 1989

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Yrr | 2016-06-08

Ostatnia część trylogii, była najsłabszą, ale mnie to w niczym nie przeszkadzało, gdy ją czytałem. Chciałem więcej i więcej. Jednak gdy kilka lat później czytałem całość ponownie, ten tom pominąłem.

"Śladami Tecumseha" przedstawia język plemion indiańskich i ich obyczaje na tle historycznym. Wszystko jest opisane prostym językiem, z uwzględnieniem pełnych faktów i przypisów. Wartka akcja, zapierające dech w piersiach zwroty akcji, piękne zakończenie. Mnóstwo potyczek i bitew z ukazaniem ich przebiegu. Sztuka strategii i dyplomacji pokazana jak i ze strony Indian tak i ludzi z Unii, z którymi muszą walczyć o wolność i niepodległość swoich krain. Na szczególne wyróżnienie zasługuje, to iż jest niezwykle dobrze oddany sposób myślenia strategicznego Indian, co daje niezwykłe zestawienie i ukazuje wielką przepaść między dwoma wrogimi obozami.

Jest to książka, która wciąga od pierwszej strony i wraz z zakończeniem marzy się o kolejnych przygodach. Nie da się do końca stwierdzić za kim się opowiedzieć. Każda przedstawiona strona ma mocne i słabe strony.

Z początku wydaje się, że to Indianie skradną nasze serca szczerością i prostotą. Jednak do prostoty często zagląda ufność w...

Snare | 2013-03-16
Przeczytana: 2013 rok

Po prostu- PIĘKNE ZAKOŃCZENIE TRYLOGI

Bulaj | 2014-07-07

Ciekawa, ale w porównaniu z ,,Czerwonoskórym generałem'' czy ,,Tecumsehu'' prezentuje się trochę gorzej. Momentami przynudza

mexcoy87 | 2013-11-16
Na półkach: Przeczytane, Indianie