Szczęście z datą wczorajszą

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
czupirek

„Opowieść ta przedstawia rośnięcie świata. Pękania ścian przy powiększaniu horyzontów - i pękanie ścianek serca. I cała jest poświęcona wspomnieniom” - tak charakteryzował „Szczęście z datą wczorajszą” zmarły w 1970r. - poeta, dramaturg i fraszkopisarz. Wspomnienia, częściowo opracowane literacko przez autora, w części zaś pozostałe w formie luźnych notatek, pieczołowicie zebranych i...

Wspomnienia, częściowo opracowane literacko przez autora, w części zaś pozostałe w formie luźnych notatek, pieczołowicie zebranych i uporządkowanych przez żonę i córkę pisarza, związane są przede wszystkim z jego dzieciństwem i wczesną młodością. Odzwierciedla w nich autor niepowtarzalną atmosferę domu rodzinnego, w krótkich, migawkowych obrazkach charakteryzuje osoby z najbliższego kręgu rodzinnego - dziadków, rodziców, krewnych.

Oprócz zapisu przeżyć i refleksji wspomnienia Jana Sztaudyngera zawierają wiele interesujących realiów z Krakowa pierwszej ćwierci XX wieku; uważny czytelnik dostrzeże tu również ciekawe przyczynki do poznania źródeł późniejszej twórczości pisarza.

Wstęp - Wojciech Natanson
Projekt obwoluty - Lech Przybylski

źródło opisu: okładka

źródło okładki: skan własny

Jola Sopińska | 2015-03-10
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Sztaudynger maluje słowami opisy swego dzieciństwa i młodości, spędzonych w rodzinnym domu w Myślenicach i Krakowie. Są tu jego refleksje na temat członków rodziny, wydarzeń, otaczającej go przyrody. Bardzo kochał i szanował swoją babkę i matkę; wiele stron w swych wspomnieniach właśnie im poświecił. Sztaudynger był świetnym obserwatorem. A swoje przeżycia potrafił w sposób niedościgniony zamknąć w kilku słowach – fraszce. Wspomnienia Sztaudyngera są bogate, ciepłe, dobre i taką aurę roztaczają na swoich czytelników. Miła lekturka!

Marek Błachowski | 2016-03-04
Gochasamocha | 2015-09-05