Ciało, płeć, literatura. Prace ofiarowane Profesorowi Germanowi Ritzowi w pięćdziesiątą rocznicę urodzin

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
83-214-1240-8

Zbiór esejów o literaturze polskiej i obcej, filozofii i sztuce, dedykowanych Germanowi Ritzowi - znanemu szwajcarskiemu slawiście, profesorowi Uniwersytetu w Zurychu, wybitnemu znawcy literatury polskiej XX w. - przez przedstawicieli polskiego środowiska literackiego różnych pokoleń oraz literaturoznawców ze Szwajcarii i z Niemiec. Prace (poświęcone utworom takich autorów, jak: Słowacki,...

Prace (poświęcone utworom takich autorów, jak: Słowacki, Krasiński, Deotyma, Grabiński, Przybyszewski, Nałkowska, Krzywicka, Iwaszkiewicz, Gombrowicz, Koniński, Kuncewiczowa, Stryjkowski, Różewicz, Filipiak, Tołstoj, Glinka, Bieniediktow, Fet, Cwietajewa, Ibsen, García Lorca, Duras, Irigaray) prezentują nową perspektywę metodologiczną i oryginalne ujęcia problematyki badań literackich i kulturowych, w tym ujęcie gender studies, poruszają zagadnienia feminizmu, odsłaniają homoseksualne tło niektórych zjawisk literackich.

Kasia | 2016-02-16
Daria | 2012-03-05