Niezwykłe, choć prawdziwe, przygody kapitana Korkorana

Tłumaczenie: Janina Zielonko
Seria: Klasyka Młodych
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Les aventures merveilleuses mais authentiques du Capitaine Corcoran
8320700418
przygodowa
Marek

Książka, wydana w 1867 r., jest opowieścią o wręcz nieprawdopodobnych perypetiach dzielnego bretońskiego kapitana i jego wiernej tygrysicy Luizy. Tło zdarzeń stanowią wypadki autentyczne: antybrytyjski bunt hinduskich żołnierzy na żołdzie Kompanii Wschodnioindyjskiej w Miracie i będące jego konsekwencją ogólnonarodowe powstanie. Było ono krwawe i dramatyczne. Zostało stłumione, lecz doprowadziło do przejęcia administracji Indiami przez Brytyjczyków, rozwiązania Kompanii Wschodnioindyjskiej, będącej strukturą handlową o dużych uprawnieniach politycznych.

Roman Dłużniewski | 2017-01-05

Sam sobie wybrałem tę książkę w księgarni jako prezent na któreś urodziny. Kapitan Korkoran i piękna Luiza. Ale Luiza to tygrysica. Wspaniały kot, gotowy zawsze nieść pomoc swojemu panu. A w tle okrutny porucznik, bodajże Robarts. Bardzo fajna książka!

Gosia | 2014-09-04
Przeczytana: 03 września 2014

Bardzo sympatyczna książka o dzielnym i nieustraszonym kapitanie Korkoranie i jego niesamowitej przyjaciółce Luizie. Bohaterowie przeżywają wiele przygód i radzą sobie w niejednym niebezpieczeństwie, dzięki temu książkę czyta się jednym tchem.
Mnie osobiście najbardziej przypadła do gustu Luiza, ponieważ jest wierna, odważna, waleczna, nieprzekupna i zawsze czujna, a to wszystko dlatego że jest tygrysem :) pięknym dzikim kotem w którym każdy czytelnik się zakocha.

Karol | 2014-07-14

Czytałem dawno temu z wypiekami na twarzy. Ale chyba kibicowałem nie tym co trzeba. To jakbym trzymał kciuki za biednego kapitana wojsk inżynieryjnych z owczarkiem niemieckim i Ewą Braun, okrążonego przez AK.

Efemeryda | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

Na książeczkę trafiłam przypadkiem, wybierając lekturę na kolonie. Przeczytałam opis na tylnej stronie porządnej twardej błyszczącej okładki. Był tam i kapitan i księżniczka i egzotyczne miejsce, a także walka i niebezpieczeństwo, bez czego nie obejdzie się porządna przygoda. Na pierwszej stronie pysznił się tygrys bengalski. Zapakowałam. Historyjka urzekająca. Co prawda trąci imperializmem angielskim, ale tego wówczas nie czułam, liczyła się tylko przygoda. Wątek romansowy też nie do pogardzenia. Sita to nie mój typ - mdły kwiatuszek, taki prawdziwie księżniczkowaty. Za to Luiza - psotna;) jak to kotowate i Korkoran - dzielny i umięśniony.
Do dzisiaj patrze na książeczkę przez pryzmat tamtego zauroczenia.

Intruder | 2017-10-02
Przeczytana: 1993 rok
magda | 2017-07-03
ryszpak | 2017-01-05
Przeczytana: 1989 rok
Magdalena | 2016-10-11
Grzegorz | 2016-09-25
Wystawa ilustracji Janusza Grabiańskiego w Lublinie

Od 19 kwietnia do 10 maja w Lublinie będzie można oglądać wystawę ilustracji autorstwa Janusza Grabiańskiego. Jego najbardziej rozpoznawane ilustracje to: Rogaś, Sierotka Marysia, Cudowna podróż.