Tajemnica Klejnotu Nefertiti

Okładka książki Tajemnica Klejnotu Nefertiti Agnieszka Stelmaszyk
Okładka książki Tajemnica Klejnotu Nefertiti
Agnieszka Stelmaszyk Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Kroniki Archeo (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kroniki Archeo (tom 1)
Zielona Sowa
2010-11-10
2010-11-10
przygoda Egipt Kair Jacek Pasternak archeologia

Okładka książki Sekret białej damy Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Sekret białej ... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki Szpon Gryfa Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Szpon Gryfa Anna Oparkowska, Ag...

Tytułowe Kroniki Archeo to pięknie oprawione przez dziadka introligatora zeszyty, w których Ania i Bartek prowadzą zapiski podczas swoich przygód – a są to przygody niezwykłe, związane z ukrytymi skarbami, starymi legendami i pomysłowymi zagadkami.
Rodzeństwo, 8 letnia Ania i 12 letni Bartek to przesympatyczne, inteligentne i sprytne dzieciaki. Interesują się malarstwem, hieroglifami i starożytną historią. Dziwne upodobania? Niekoniecznie, kiedy rodzicami dzieciaków są znani w kraju archeolodzy i wybitni specjaliści w tej dziedzinie. Kiedy okazuje się, że w Egipcie dokonano przełomowego odkrycia nowego grobowca, prawdopodobnie faraona Echnatona i jego słynnej żony Nefretiti, rodzice naszych bohaterów zostają oddelegowani do prac badawczych i zabierają ze sobą swoje pociechy. Tym sposobem, mali odkrywcy znajdą się w centrum wydarzeń i przeżyją niesamowitą przygodę.
Niespodziewana grabież nowo odkrytego grobowca, zainicjuje szereg tajemniczych i niebezpiecznych wydarzeń. Dzieciaki na własną rękę podejmą się szukania zaginionego klejnotu Nefertiti, podążą śladem starożytnej mapy i egipskiego ostrakonu, a tym samym narażą się szajce przemytników i złodziei antyków. W akcji poszukiwawczej, sprytnemu rodzeństwu pomocy udzieli tajemnicza starsza pani, której tożsamość musi być do końca utrzymana w ścisłej tajemnicy.
Pierwsza część Kronik Archeo zaprezentowała się bardzo dobrze. Zarówno mnie jak i moje dzieci szczerze zainteresowała opisana przygoda i nabrałam ochoty na przeczytanie dalszych tomów. Zresztą same zakończenie podpowiada czytelnikom, gdzie będzie zlokalizowana następna przygoda małych bohaterów…

Zaczęłam czytać tę serię na początku gimnazjum i szczerze - zapomniałam o jej istnieniu 😆 Dopiero znalezienie kilku tomów w rodzinnej bibliotece zmieniło ten stan rzeczy.

Swego czasu zaczytywałam się w Kronikach Archeo, a pierwszy tom dostałam chyba na Mikołaja niedługo po publikacji. Już wtedy miałam niezdrową słabość do kultur starożytnych, a do Egiptu w szczególności. Kroniki Archeo trafiły w moje ówczesne gusta, wciągając zarówno wartką fabułą, jak również masą ciekawostek zawartych w treści.

Polecam czytać tę serię dzieciom, bo naprawdę rozbudza wyobraźnie i ciekawość świata!

Ksiażka ok 😃😄

Ksiażka ok 😃😄

Przeczytałam w 3 klasie podstawówki-pożyczyłam od koleżanki. Wtedy bardzo mi się podobało, poszukiwania skarbów, starożytny Egipt. Szybko się czytało z powodu dużej czcionki i licznych, kolorowych ilustracji. I uwielbiałam te dodatkowe ciekawostki w ramkach na marginesach. Powrót po latach był szokiem, nie koniecznie pozytywnym. Za stara już jestem na to. Ale jak najbardziej polecam wszystkim dzieciom do lat 12.

Całkiem ciekawa. Zaczęłam czytać z dzieckiem, ale stwierdziłam, że sama sobie skończę. Ma też anegdotki wypisane po bokach stron z wiązanymi artefaktami czy postaciami historycznymi.

Ciekawa pozycja dla dzieci zainteresowanych archeologią - posiada adnotacje z wyjaśnieniami różnych pojęć.
Zawód archeologa mocno podkoloryzowany i bardziej w typie Lary Croft, ale właściwie tego można się było spodziewać.
Sprawnie wykreowane postaci i przyjemny język na pewno spodobają się młodszym czytelnikom.

Książkę czytałam jakoś 6/7 lat temu, wróciłam do niej i wiem, że przeczytam kolejne tomy. Szybko się czyta, są jakieś akcje, które nie zanudzają

Jest to moje drugie podejście z tą serią. Kiedy jako dziecko przeczytałam tą książkę, ona niezbyt mi się spodobała (pewnie dlatego, że wtedy byłam początkującą czytelniczką). Kiedy po latach wypożyczyłam ją... wciągnęła mnie. Wartka akcja, sympatyczni bohaterowie i bardzo lekki i łatwy do zrozumienia dla dzieci język sprawiły, że całość przeczytałam w kilka godzin. Do tego całość została zilustrowana ładnymi ilustracjami Jacka Pasternaka oraz wydana w bardzo pomysłowy sposób (podobają mi się urywki z kroniki dzieciaków). Polecam dzieciom od 9 lat

Naprawdę świetna książka adresowana do dzieci, młodzieży i właściwie dla każdego. Fabularnie stoi na wysokim poziomie, wciąga i intryguje a dodatkowo edukuje. Ma swoje wady. Zdecydowanie należą do nich żarty trącące myszką oraz przerysowanie postacie. Ogólnie wypada bardzo dobrze i nawet dorosły może czerpać satysfakcję z czytania przygód tej drużyny ala "Scooby Doo".

Ciekawa ksiazka przygodowa dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ładne ilustracje dodatkowo rozbudzają wyobraźnię. Ciekawostki o Egipcie mogą zainteresować również dorosłym. Historia spójna, otwarte zakonczenie sugeruje kontynuację w kolejnej części. Polecam ;)

• Kroniki Archeo

Agnieszka Stelmaszyk Tajemnica Klejnotu Nefertiti Zobacz więcej