Magiczna zagadka

Okładka książki Magiczna zagadka Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti
Okładka książki Magiczna zagadka
Pierdomenico BaccalarioAlessandro Gatti Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Na tropie sensacji (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Na tropie sensacji (tom 2)
Non si uccide un grande mago
Zielona Sowa
2012-01-01
2012-01-01
Jowita Lupa
King Ellerton

Okładka książki 50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat. Na wakacjach Pierdomenico Baccalario, Tommaso Percivale
50 rzeczy, któ... Pierdomenico Baccal...
Okładka książki 50 (małych) rewolucji, które zmienią świat Pierdomenico Baccalario, Federico Taddia
50 (małych) re... Pierdomenico Baccal...

Zagadka kryminalna dla młodszych czytelników, którą bardzo przyjemnie się czyta. Różnorodni bohaterzy, ktorzy uwielbiają rozwiązywać zagadki staraja się odkryć co spotkało znanego magika. Byłam lekko rozaczarowana, że bohaterzy nie zabrali sie też za wyjaśnianie starej sprawy, na którą sie natykają, ale format tej serii ma swoje ograniczenia. Spodobała mi sie ta ekipa detektywów amatorów i chętnie sięgnę po inne tomy z tej serii.

Ten kryminał ma nutkę magii... Oczaruje i rzuci urok już oczów nie oderwiesz.

Ten kryminał ma nutkę magii... Oczaruje i rzuci urok już oczów nie oderwiesz.

Kolejna odsłona śledztwa detektywów-amatorów z paryskiej kamienicy. Dołącza również mama rodzeństwa nastolatków więc ekipa zyskuje nowego "śledczego". tego nie da się opowiedzieć jakie tu jest tempo. Rasowy kryminał. Ja która czasy nastoletnie mam dawno za sobą wciągnęłam się i nie mogłam oderwać od lektury. Nic nie będe zdradzała z fabuły, sami zajrzyjcie a nie pożałujecie.

Magiczna Zagadka to prawdziwy klasyk w kategorii literatury dziecięcej, familijnej. Osobiście uważam, że powieść ta jest odpowiednią pozycją dla czytelnika w każdym wieku. Lektura tej książki zajęła mi mniej niż jeden dzień, i z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że nie był to czas stracony.

Książka traktuje o przygodach detektywów amatorów, którzy spotykają się w kryjówce niegdyś należącej do słynnego detektywa, Pana Gustava Darbona. Poczałkowo spotykają się w celach rozwiązywania zagadek miesiąca. Jednakże pewnego dnia, jeden z detektywów przynosi wiadomość o tym, że wielki mag Offenbach został uderzony wazonem w głowę, co poskutkowało przewiezieniem go do szpitala. Nie ma jednak żadnych informacji na temat sprawcy tego zdarzenia. Detektywi, postanawiają wykorzystać nadarzającą się okazję i podejmują próbę rozwiązania zagadki. Kiedy czytelnikowi wydaje się, że sprawa została rozwiązana, autorzy zwodzą nas i pojawiają się nowe dowody w sprawie. Czy członkowie tajnego klubu detektywów rozwiążą sprawę maga Offenbacha?

Musze przyznać, że dla mnie lektura tej książki była prawdziwą przyjemnością. Dawno nie miałam okazji czytać powieści, której bohaterowie okazaliby się tak sympatyczni, pełni wdzięku. Jestem przekonana, że będzie to jedna z lektur, które przeczytam swoim dzieciom w przyszłości. Myślę, że "Magiczna Zagadka" sprawi wiele uciechy młodym czytelnikom i ich rodzicom, poruszy dziecięcą wyobraźnię i dostarczy przygód.

Uważam, że książka Baccaliaro i Gatti zasługuje na miano dziecięcej klasyki, może bowiem stać się źródłem inspiracji nie tylko do zabaw, ale także wzbudzić nowe zainteresowania w dzieciach, jak choćby zdobywanie wiedzy poprzez stopniowe rozwiązywanie zagadek.

Nie chcąc zdradzać zakończenia książki, powiem tylko, że spełniło ono wszystkie moje oczekiwania, doskonale mnie przy tym zaskakując. Szczególnie ważne, dla wszystkich rodziców powinno być to, że pośród współczesnych autorów literatury dziecięcej, familijnej, są tacy, którzy dbają o to, aby nasze pociechy nie wychowywały się w atmosferze chaosu, brutalnych treści niedostosowanych do psychiki młodego czytelnika, którzy dbają o kształtowanie w dzieciach pozytywnej postawy wobec świata, zdrowej ciekawości oraz podkreślają, że porozumienie międzypokoleniowe może być czymś naturalnym i przyjemnym dla obojga stron.

W dobie mody na odchylenia i patologie (bo dzisiaj są to tematy najbardziej widoczne we wszelkiego rodzaju mediach),dobrze jest odnaleźć książkę, która traktuje o szczęśliwej rodzinie, przyjaźni i wspólnie przeżywanej przygodzie, która nie jest przygodą dla samej przygody, ale motywowana jest chęcią bezinteresownej pomocy.
Zachęcam gorąco, do przeczytania tej książki oraz do dzielenia się opiniami na jej temat.

Więcej moich recenzji: www.czytamirecenzuje.blogspot.com

Książka traktuje o przygodach detektywów amatorów, którzy spotykają się w...

Jak dla mnie najlepsza z trzech części tej serii. Oczywiście tak jak mówiłam w poprzedniej recenzji Kieliszka Trucizny - nie podoba mi się to, że głównego winowajcy nie ma od początku w akcji i nie można go nawet podejrzewać, bo pojawia się pod sam koniec. Książka jednak podobała mi się, czyta się ją szybko, więc skończyłam ją w nie całe dwa dni, a nawet można powiedzieć, że w jeden ;)

"Na tropie sensacji" to seria składają się z sześciu książeczek (w Polsce ukazały się dotychczas zaledwie trzy). "Magiczna zagadka" to druga część z kolei. Tym razem zagadka dotyczy próby morderstwa słynnego magika, który zatrzymał się w jednym z paryskich hoteli. Oczywiście, policja nie daje sobie z sprawnym prowadzeniem dochodzenia i na scenę wkracza siedmioro znanych już nam detektywów-amatorów oraz jedna nowa postać!
Tym razem zagadka jest tak zawiła, że nie udało mi się domyślić rozwiązania, dopóki nasi głównie bohaterowie - Nicola i Simon - nie zrekonstruowali wydarzeń! Jeśli trudność będzie rosła w takim tempie nie wyobrażam sobie zawiłości szóstego tomu!
Uważam, że każdy kto pokochał przygody innych serii stworzonych przez PierDdomenica Baccalario zachwyci się także wydarzeniami opisanymi w serii "Na tropie sensacji"!
Polecam tę książkę każdemu, kto lubi choć trochę pogłówkować nad lekturą nie spędzając zbyt dużo czasu ("Magiczna zagadka" ma zaledwie 170 stron!)!

"Magiczna zagadka" to już drugi tom serii "Na tropie sensacji" napisanej przez znanego pisarza Pierdomenico Baccalario, wraz z autorem, Alessandrem Gattim. Kryminalna seria ta, to zbiór książek opisujących pojedyncze intrygi rozwiązywane przez klub detektywistyczny, założony przez sąsiadów z kamienicy.

"Magiczna zagadka" przedstawia historię magika, który na spacerze, w środku nocy, zostaje niemalże zamordowany. Trafia do szpitala w bardzo ciężkim stanie a sprawca tego wydarzenia jest nieznany. Gdy policja stoi w martwym punkcie, do akcji wkraczają nasi przyjaciele. Aczkolwiek, intryga wydaje się być trudniejsza niż wszystkie inne. Żaden ze sprawców, którego znają, nie mógł tego zrobić? Zatem kto to był? Jak do niego dotrzeć? Jak ze sprawą powiązana jest blondynka, mieszkająca w Australii? Oraz... co stanie się, jeśli mama dzieciaków odkryje ich sekret?

Bardzo się cieszę, że mogłem tak szybko sięgnąć po tom drugi tej świetnej serii kryminalnej dla młodzieży. Już od pierwszych stron rozpocząłem uważną analizę intrygi ale - jak możecie się spodziewać - nie udało mi się wymyślić niczego. Dobrze, że zacząłem moją przygodę z tą serią od książki "Kieliszek trucizny". Właściwie, to w serii nie ma numeracji, który tom jest pierwszy a który drugi. W teorii zacząć możemy od każdej części ale w "Kieliszku..." opisany był proces tworzenia się klubu, dokładniejsze przedstawienie bohaterów i pokazanie zwyczajnego życia postaci... Zaś w "Magicznej zagadce" opis ten z 50 stron został skrócony do jednego rozdziału. Na dodatek, nie było tam już tajemniczego poszukiwania drzwi do sekretnej kryjówki i tym podobnych. Zastanawiałem się właśnie, jak ten problem rozwiążą autorzy. Poradzili sobie całkiem nieźle, po prostu podali na start suche fakty: tu powstał taki klub, składa się z takich osób, rozwiązują to i to, każdy z nich jest tym i tym. Uważam, że lepiej nie można było tego zrobić i przyznam się, że nie chciałoby mi się od nowa czytać praktycznie tego samego.

Jak w każdej części serii, coś zawsze musi pójść nie tak, coś musi się skomplikować. I nie mówię tu o intrydze. Otóż pewnego dnia, do piwnicy, w której zostały umieszczone drzwi do mieszkania detektywów, zeszła matka dzieci, wściekła, że nie pojawiły się na kolacji. Późniejsze wymigiwania się i pomoc mecenasa nic nie dały. Zakończenie tego wątku jednak było dość zaskakujące, aczkolwiek przewidywalne. Mimo to, świetnie, że autorzy wtajemniczyli również mamę dzieciaków, dzięki temu nie muszą już one kryć się i oszukiwać, ale również powstał ciekawy kontrast - rodzicielka z dziećmi, jako detektywi, oraz ojciec, jako policjant. Oboje rozwiązywali tę samą intrygę, wiadomo natomiast kto spisał się lepiej. Bardzo ciekawy pomysł, naprawdę!

Wypowiem się na temat samej intrygi. Uważam, że znowu została przemyślana w niezwykły sposób. Wszystko z początku wydawało się niezrozumiałe, nic do siebie nie pasowało i nikt nie zwracał uwagi na drobne szczegóły. W końcu, jak się okazało, żaden czytelnik nie odgadłby, kto był winny... Bo zbrodniarzem była osoba pozornie niewystępująca w całej historii. Takie właśnie kryminały są najlepsze - szczególnie, że na koniec wszystko składa się w logiczną całość.

W pierwszej części zabrakło mi zdecydowanie opisów miejsc i postaci. Teraz jednak sądzę, że bez sensu skupiać swoją uwagę na miejscach, które mimo wszystko są przedstawione w sposób pozwalający na wyobrażenie sobie z grubsza jak wygląda, oraz na opisach bohaterów, których cechy ujawniają się wraz z rozgrywką a przecież wygląd nie jest najważniejszy - ponadto, co jakiś czas pojawiają się krótkie opisy, z których wywnioskować możemy, kto jakie ma włosy albo jakie nosi ubrania... Uważam, że pozbycie się kolejnych akapitów tekstu, mówiącego jaki piękny jest budynek, jak błyszczą się jego okna i jak wiją się w górę kolumny, było trafnym pomysłem i teraz sądzę, że jest to atut. Czysta akcja, zero nudy.

Podsumowując, tę część mogę z wielką radością polecić. Już od pierwszych stron rozpoczyna się akcja, nie tak jak w pierwszej części, dopiero od połowy lektury, dlatego też, intryga jest bardziej skomplikowana i mamy więcej czasu na przemyślenie, kto jest winny (i tak nie uda nam się wymyślić). Sądzę, że krótkie opisy są w tym przypadku atutem; są one zdecydowanie wystarczające aby ukazać główny zarys miejsca czy postaci i nie zanudzają. Ostatecznie, ocenię na 9 na 10. Jeśli zastanawiasz się nad przeczytaniem, sięgnij! Czyta się bardzo krótko!

"Magiczna zagadka" przedstawia historię magika, który na spacerze, w...

Dobry początek cyklu w postaci świetnego pierwszego tomu zwykle zaostrza apetyt i czytelnik z niecierpliwością wypatruje kolejnych części przygód swoich ulubionych bohaterów. Bardzo często zdarza się niestety, że im dalej, tym gorzej, a kontynuacja jest znacznie słabsza niż można by się tego spodziewać. Na szczęście reguła ta nie potwierdza się w przypadku drugiego tomu cyklu kryminalnych powieści dla dzieci i młodzieży „Na tropie sensacji”. Duet włoskich pisarzy, Pierdomenico Baccalario i Aleksandro Gatti, potwierdzają, że stanowią naprawdę zgrany tandem oraz że nie brak im wyobraźni i poczucia humoru.

„Magiczna zagadka” to drugi tom przygód tajnego klubu detektywów-amatorów, który założyło siedmioro mieszkańców kamienicy w zaułku Woltera w Paryżu. W jego skład wchodzą: główni bohaterowie powieści, czyli rodzeństwo Gaillardów – trzynastoletnia Nikola i dwunastoletni Simon, a także emerytowany adwokat, listonosz z podejrzaną przeszłością, nastoletni muzyk, właściciel antykwariatu i jego mama słynącą z pysznych domowych wypieków. Tym razem grono detektywów przyjmuje w swoje szeregi nowego członka – mamę Nikoli i Simona, panią Walentynę, która przypadkiem odkrywa istnienie tego sekretnego stowarzyszenia.

Morale detektywów-amatorów niezwykle wzrosło, gdy rozwiązali swoją pierwszą sprawę, przyczyniając się do uniewinnienia Marcelego Daumonta i aresztowania prawdziwego mordercy (wydarzenia te zostały opisane w „Kieliszku trucizny”). Nabrali też ochoty na kolejną zagadkę. Wkrótce Paryż obiega sensacyjna wiadomość, że podczas zjazdu magików w miejscowym hotelu, ktoś zaatakował legendarnego Maga Offenbacha, który teraz walczy w szpitalu o życie. Ponieważ alternatywną sprawą byłoby poszukiwanie zaginionego kota Pierniczka, członkowie klubu niemal jednogłośnie decydują się wytropić niedoszłego zabójcę iluzjonisty.

W przeciwieństwie do pierwszego tomu, w którym początkowo akcja rozwijała się powoli, ponieważ klub detektywów z zaułka Woltera dopiero się tworzył, tym razem niemalże od pierwszych stron wydarzenia nabierają tempa. Bohaterowie prowadzą śledztwo jak profesjonaliści – śledzą podejrzanych (Gaillardowie),zbierają informacje „na mieście”, pani Jaśmina na targu, a Wiktor u dawnych, nieco szemranych znajomych, przeszukują strony internetowe (Leon) i akta sądowe (Ferdynand). Regularnie też spotykają się, by wspólnie zebrać zdobyte informacje w mniej lub bardziej spójną całość i oczywiście by delektować się wypiekami pani Jaśminy.

Powieść została napisana prostym, przystępnym językiem; nie brak w niej wielu zabawnych scen, które z pewnością spodobają się młodszym czytelnikom. Seria „Na tropie sensacji” skierowana jest przede wszystkim do dzieci w wieku 9-12 lat, choć sądzę, że starszym czytelnikom też może przypaść do gustu. Wprawdzie wątek kryminalny obejmuje próbę morderstwa, napaść i pobicie, jednak rodzice nie mają powodu do niepokoju – wszystko to zostało przedstawione w sposób jak najbardziej dostosowany do wieku młodych czytelników.

Podobnie jak w pierwszym tomie, w książce można znaleźć ilustracje utrzymane w skali szarości, które przedstawiają kolejne wydarzenia opisywane w powieści. Nie są może zbyt liczne, ale świetnie komponują się z fabułą.

Polecam lekturę „Magicznej zagadki” wszystkim młodym miłośnikom historii detektywistycznych. Choć jest to drugi tom cyklu, w zasadzie można po niego sięgnąć bez znajomości pierwszej części, stanowi bowiem odrębną całość. Warto jednak najpierw przeczytać „Kieliszek trucizny”, choćby po to, by lepiej poznać głównych bohaterów.

Ponownie miałam okazję poznać przygody detektywów z zaułka Woltera i z ogromna przyjemnością ją Wam polecam. Czytając drugą część z serii Na tropie sensacji uważam, że ten cykl zapowiada się rewelacyjnie!

Książka wciąga już od pierwszych stron. Ponownie nasi detektywi amatorzy starają się rozwikłać niezwykle trudną zagadkę, z którą nawet policja ma nie lada kłopot. Każdy członek znanego "ciekawskiego" zespołu zbiera skrupulatnie wszystkie informacje by dowiedzieć się, kto usiłował zamordować znanego maga Wielkiego Offenbacha.

Musze przyznać, że choć książka kierowana jest do młodzieży, to mnie samej trudno się od niej oderwać. Podoba mi się fakt, że do tego tajnego związku należą bardzo różni ludzie, dzięki czemu ich sposób dociekania do prawdy nie raz mnie zaskoczył. Pani Jaśmina zbiera ploteczki na bazarku lub z kobiecych czasopism, Leon wciąż buszuje w sieci, Pan Ferdynand jest mecenasem i jednocześnie obraca się w "wyższych" sferach.

Mamy również listonosza, który kiedyś miał pewne kontakty ze światem przestępczym. Dwójkę dzieciaków, których tata jest nadkomisarzem tamtejszej policji dzięki czemu Nikola i Simon, wciąż podstępem wyciągają od niego najświeższe informacje w sprawie. Do spisku dołącza także mama dzieci - dziennikarka. Sami musicie przyznać, że to bardzo fajnie dobrana paczka, a co za tym idzie - nie sposób się z nimi nudzić.

Akcja toczy się dość szybko, a fabuła jest na tyle zawiła by nawet dorosły miał wielka frajdę z przeczytania tej lektury do ostatniej strony. Po raz drugi nie udało mi się odgadnąć, kto jest winien i byłam bardzo zaskoczona czytając rozdział z rozstrzygnięciem zagadki. Poprzednią część "połknęłam" w jeden wieczór. Tym razem delektowałam się tą książką, przedłużając chwile niepewności. Oba sposoby są dobre - bo samo sięgnięcie po tę lekturę to wspaniały pomysł. Naprawdę gorąco polecam i czekam z niecierpliwością na kolejną część :)

Super książka

Super książka

• P.D. Baccalario
  • 2015

Dodaj cytat z książki Magiczna zagadka