Smakowitości obyczajowe

Wydawnictwo: Petrus
kultura, obyczaje
Karodziejka

Ta książka pełna jest niezwykłych smaków i zapachów. Znajdziemy tu aromatyczną kawę, wykwintną czekoladę i przyprawione na ostro obyczajowe anegdoty (niektóre fragmenty tylko dla dorosłych). Wszystko wśród barwnych postaci i niezwykłych wydarzeń historycznych. Znajdziemy w tej książce także dania bardzo wytworne: historyczne fakty i opowieści o wielu ważnych miejscach i obywatelach Polski jak i całego świata. Menu jest naprawdę bogate: od odpustowych zwyczajów po ludowe przesądy i zabobony, od Świętego Graala po kamień filozoficzny, od straszliwych tortur po staropolską erotykę, od szlachetnych świętych po kobiety lekkich obyczajów. Uczta intelektualna.

luelle | 2015-06-06
Na półkach: Posiadam 🏠, Przeczytane
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Rzeczywiście: talerz smakowitości, choć nie każda mi przypadła do gustu. Bo jeśli stan wiedzy z XVI czy XVII wieku autor przedstawia mi jako obowiązujący do dzisiaj, a wiem, że wedle teraźniejszego stanu nauki sprawa wygląda zupełnie inaczej, to... trochę przeterminowana ta "smakowitość". Ale poza dwoma czy trzema takimi miejscami książka jest bardzo wartościowa. Czyta się dobrze i przyjemnie, wypisy ze starych ksiąg wprowadzają klimat gawędy snutej przy cieple ognia płonącego w kominku. A że o Krakowie tu wiele, to tym bardziej mi smakowało (Krakowie, przybędę latem!).

kobietazasciankowa | 2013-08-04

Zupełnie niezła. Polecam.

Karodziejka | 2010-09-29
Przeczytana: 2010 rok

Wybrane najciekawsze historie obyczajów polskich i niepolskich. Czyta się ze smakiem wszystkie... no, prawie wszystkie.

Znajdziemy tu rozdział poświęcony liczbom i przesądom, czwartkowym obiadom, czarcim znamieniom, staropolskiej erotyce, szopce nie tylko krakowskiej, graalowi, kamieniowi filozoficznemu, księgom gości i biletom wizytowym, miejscu, gdzie król chadzał piechotą czy zaduszkach.

Brakuje jednego przewodniego tematu, wokół którego zbierane byłyby anegdoty i historie co powoduje, że są one dosyć różnorodne i każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Osoby o szerszych zainteresowaniach kulturalno-historycznych zaś całą garść ciekawostek.

Armagedon | 2016-09-16
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Książka mimo, że momentami ciekawa to jednak przez większość czasu przeciętna. Drażniło mnie odnoszenie wszystkiego do sytuacji w Krakowie, tak jakby nie było innych miast wartych uwagi.

MariaF | 2013-05-14
Przeczytana: 21 października 2012

Książka bardzo interesująca i tak smakowita jak mówi tytuł. Polecam

Mini267 | 2016-10-01
whatever82 | 2016-08-25