Walczymy z bykami

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-16372-3
poradniki
mantra

Zmagania z językiem to często istna corrida, szczególnie kiedy zaczynają targać nami wątpliwości, a pochylonych nad tekstem gonią terminy. Walczymy z bykami to zbiór krótkich felietonów w przystępny sposób rozwiązujących główne problemy językowe. Ich dobór wynika z wieloletnich obserwacji zachowań językowych Polaków - autorka na stałe pracuje w poradni językowej Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Książka przeznaczona jest dla każdego, kto czuje potrzebę poprawnego wyrażania się, a nie ma czasu na poszukiwania podpowiedzi w wielu miejscach. Poradnik obejmuje nie tylko zagadnienia dotyczące poprawności gramatycznej, frazeologicznej, składniowej, ortograficznej, ale i informacje dotyczące nazwisk, grzeczności językowej, znaczenia słów, mody w języku czy tworzenia wyrazów. Nawigację po książce ułatwia alfabetyczny indeks form językowych.

enga | 2011-03-21
Przeczytana: 19 marca 2011

"Waczymy z bykami" to jeden z poradników językowych wydanych przez PWN. Jego autorka jest profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego i Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie. Kieruje Zakładem Etnolingwistyki i Kultury Języka Instytutu Polonistyki i Kulturoznastwa US. Poza tym pisze felietony publikowane na łamach "Kuriera Szczecińskiego.

"Walczymy z bykami" to właśnie zbiór felietonów, który autorka stworzyła na podstawie obserwacji zachowań językowych Polaków. Ewa Kołodziejek w swych felietonach bierze pod uwagę zjawiska, które pojawiły się dookoła nas w ostatnich latach i które mocno wpływają na język polski.

W książce tej znaleźć można odpowiedzi na różnorakie pytania dotyczące poprawności językowej pod względem gramatycznym, frazeologicznym, składniowym, ortograficzym. Uzyskamy dzięki niej również informacje dotyczące odmiany nazwisk, grzeczności językowej, znaczenia słów, mody w języku, słowotwórstwa. Możemy również poznać doświadczenia autorki związane z pracą na...

Anilana | 2015-08-20

Dla osób, które interesują się językiem polskim, książka będzie miłą lekturą. Ci, którzy mają wiele wątpliwości językowych, odnajdą w niej odpowiedź na mnóstwo nurtujących pytań.

Lebrun | 2016-10-20
Przeczytana: 13 listopada 2016