Walczymy z bykami

Okładka książki Walczymy z bykami Ewa Kołodziejek
Okładka książki Walczymy z bykami
Ewa Kołodziejek Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Poradnik językowy PWN poradniki
poradniki
Poradnik językowy PWN
Wydawnictwo Naukowe PWN
2014-01-01
2014-01-01
9788301171957
błędy językowe ortografia interpunkcja

Okładka książki W poszukiwaniu dobra wspólnego. Księga jubileuszowa Profesora Macieja Zielińskiego Andrzej Bator, Tadeusz Biernat, Olgierd Bogucki, Bogumił Brzeziński, Agnieszka Choduń, Janina Czapska, Stanisław Czepita, Stanisław Gajda, Tomasz Gizbert-Studnicki, Tomasz Grzegorczyk, Roman Hauser, Jolanta Jabłońska-Bonca, Hanna Jadacka, Mikołajewicz Jarosław, Beata Kanarek, Stanisław Kaźmierczyk, Ewa Kołodziejek, Marzena Kordela, Zdzisław Kubot, Zbigniew Kuniewicz, Jerzy Leszczyński, Leszek Leszczyński, Maria Teresa Lizisowa, Pohl Łukasz, Andrzej Markowski, Ryszard Mastalski, Marcin Matczak, Lech Morawski, Andrzej Municzewski, Henryk Olszewski, Lech Paprzycki, Pasquale Policastro, Wojciech Patryas, Maksymilian Pazdan, Marek Piechowiak, Krzysztof Płeszka, Wiesław Przyczyna, Teresa Rabska, Zbigniew Radwański, Władysław Rozwadowski, Marek Safjan, Ryszard Sarkowicz, Marek Smolak, Tadeusz Smoliński, Tadeusz Smyczyński, Remigiusz Sobański, Stanisław Stachowiak, Tomasz Stawecki, Jerzy Stelmach, Stanisław Waltoś, Joanna Wieczorkiewicz-Kita, Piotr Winczorek, Bartosz W. Wojciechowski, Maria Wojtak, Jan Woleński, Włodzimierz Wróbel, Sławomira Wronkowska, Stanisław Zabłocki, Bronisław Ziemianin, Marek Zirk-Sadowski, Andrzej Zoll
W poszukiwaniu... Andrzej Bator, Tade...
Okładka książki Język a kultura. T. 4. Funkcje języka i wypowiedzi Leszek Bednarczuk, Jerzy Bralczyk, Wanda Budziszewska, Wojciech Józef Burszta, Anna Dąbrowska, Magdalena Danielewiczowa, Anna Engelking, Renata Grzegorczykowa, Leon Koj, Leszek Kołakowski, Ewa Kołodziejek, Małgorzata Marcjanik, Kazimierz Ożóg, Jolanta Tambor, Kamilla Termińska, Dorota Zdunkiewicz-Jedynak
Język a kultur... Leszek Bednarczuk, ...

Ciekawy poradnik językowy, dużo konkretnych wskazówek poprawnościowych. Ułożone w kilku rozdziałach felietony pozwalają rozwiać różne wątpliwości językowe.
Profesor Ewa Kołodziejek podaje wiele przykładów właściwego i niewłaściwego użycia słów. Korzysta ze swoich doświadczeń w pracy ze studentami, przywołuje zabawne dialogi:"-Kiedy mogę panią złapać, bo mam u pani tyły z kultury? - Co takiego pan u mnie ma? -Mam tyły, muszę dostać od pani zalkę":)
Dobrze się czyta, no i warto "walczyć z bykami"!

"Waczymy z bykami" to jeden z poradników językowych wydanych przez PWN. Jego autorka jest profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego i Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie. Kieruje Zakładem Etnolingwistyki i Kultury Języka Instytutu Polonistyki i Kulturoznastwa US. Poza tym pisze felietony publikowane na łamach "Kuriera Szczecińskiego.

"Walczymy z bykami" to właśnie zbiór felietonów, który autorka stworzyła na podstawie obserwacji zachowań językowych Polaków. Ewa Kołodziejek w swych felietonach bierze pod uwagę zjawiska, które pojawiły się dookoła nas w ostatnich latach i które mocno wpływają na język polski.

W książce tej znaleźć można odpowiedzi na różnorakie pytania dotyczące poprawności językowej pod względem gramatycznym, frazeologicznym, składniowym, ortograficzym. Uzyskamy dzięki niej również informacje dotyczące odmiany nazwisk, grzeczności językowej, znaczenia słów, mody w języku, słowotwórstwa. Możemy również poznać doświadczenia autorki związane z pracą na uczelni. Ewa Kołodziejek dzieli się z nami również swoimi przemyśleniami dotyczącymi języka polskiego, jego użytkowania na co dzień.

Padło też sporo komentarzy dotyczących zwiększającej się niedbałości językowej w nowoczesnej polszczyźnie oraz zalewu słów obcych, często niepotrzebnych, bo posiadających przynajmniej jeden polski zamiennik.

Felietony czyta się przyjemnie, napisane są zrozumiałym, przystępnym językiem. Autorka z entuzjazmem i humorem rozprawia się z najczęściej występującymi błędami językowymi. Przytacza wiele reguł, wyjaśnia ich działanie, często za pomocą żartu czy odpowiedniej historyjki.

"Walczymy z bykami" to lektura dla każdego, kto chciałby odświeżyć sobie zasady rządzące naszym językiem ojczystym oraz przy okazji poznać opinie specjalisty związane ze zmianą języka zachodzącą w ostatnich kilkunastu latach. Dla mnie była to interesująca lektura, która, mam nadzieję, pomoże mi powalczyć z bykami ;)

[Recenzję zamieściłam wcześniej na moim blogu - http://ksiazkowo.wordpress.com]

"Walczymy z bykami" to właśnie...

Dla osób, które interesują się językiem polskim, książka będzie miłą lekturą. Ci, którzy mają wiele wątpliwości językowych, odnajdą w niej odpowiedź na mnóstwo nurtujących pytań.

Jeśli walczyć z bykami, to tylko językowymi.

Świetne felietony o języku. Każdy, kto chce mówić i pisać dobrze po polsku, powinien tę książkę przeczytać. A potem - regularnie zaglądać do słowników.

Jeśli walczyć z bykami, to tylko językowymi.

• Kolekcja
  • Własne
  • Mój
  • Must read
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Walczymy z bykami