Kwiat Diabelskiej Góry

Wydawnictwo: MG
978-83-61297-07-9
Ag2S

Bohaterką książki jest czterdziestokilkuletnia Niemka, Inga. Urodziła się w Pustnikach, ale w latach siedemdziesiątych XX wieku wyjechała wraz z matką Rosemarie do Niemiec. Rodzinną ziemię, ich heimat, kobiety stopniowo wymazywały z pamięci. Wydawałoby się, że codzienność i wygodne życiem całkowicie zatrą wspomnienia mazurskiej ziemi. Tak było do momentu, gdy Rosemarie natknęła się w niemieckiej gazecie na wywiad z dawną gospodynią dworu Heimannów w przedwojennym Pustnicku. Stał się on inspiracją do powrotu na Mazury. Zanim jednak się tam wybiorą, na kamiennej plaży w słonecznej Bretanii Ingę zafascynuje pewien mężczyzna.

Czy tajemniczy Michael z bretońskiej plaży ma jakiś związek z historią przedwojennego Pustnicka? Czy tytułowy kwiat ligustru zerwany na Diabelskiej Górze może zmienić złą wróżbę i ocalić prawo dwóch kobiet, matki i córki, do prawdziwej miłości? Czy wszystko musi zacząć się i skończyć u podnóża Diabelskiej Góry?

źródło opisu: www.wydawnictwomg.pl

źródło okładki: www.wydawnictwomg.pl

Monika | 2014-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 lipca 2014

"Bo normalność jest najbardziej wyczekiwanym stanem, choć jednocześnie - najmniej docenianym. Dopiero ci, którzy choć na moment utracili ową normalność, wiedzą, że jest ona jak zapas drewna na zimę, pełna spiżarnia, kładka pod stopami na głębokim jeziorze."

Pani Katarzyna - jak zawsze - pisze pięknie i nostalgicznie.
Sama historia miłosna z książki i główna bohaterka stanowczo nie przypadły mi do gustu. Historia banalna, ckliwa, przewidywalna, a jednocześnie mało realna. Bohaterka nudna, bez ikry, potulna i szara.
Na szczęście "Kwiat diabelskiej góry" to nie tylko ta historia i nie tylko ta bohaterka.
Całość czyta się naprawdę dobrze.

Daję dodatkową gwiazdkę za coś, co spotkało mnie w książce po raz pierwszy... Niemal moje osobiste wątki autobiograficzne! "Niemal", bo oczywiście troszkę się różnią, niemniej po raz pierwszy w życiu spotkałam w książce opisy sytuacji, które - choć dość rzadkie - spotkały mnie naprawdę.

allison | 2012-04-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Trochę mnie ta powieść rozczarowała.

Bardzo interesujące okazały się fragmenty dotyczące przeszłości trzech pokoleń bohaterek. Mniej ciekawe i całkiem przewidywalne są wydarzenia ze współczesności.
Miłosne perypetie Ingi i Ludwika oraz jej spotkanie z tajemniczym Polakiem we Francji w żaden sposób mnie nie zaskoczyły ani nie ujęły. Zbyt wiele tu powielania już oklepanych pomysłów na fabułę, a za mało świeżości.

Sporo dialogów okazało się przegadanych i pretensjonalnych. A szkoda, bo mogłaby to być nastrojowa i urzekająca opowieść o przeszłości i teraźniejszości.

Całość czyta się szybko i przyjemnie pomimo wymienionych minusów. Powieść napisana jest lekko, ale językowi nie brakuje literackiej urody.
Plusem na pewno jest też nostalgiczna otoczka. Autorka od początku nie ukrywa, że inspiracją stały się autentyczne miejsca i wydarzenia, które wprowadzają do książki elementy wiarygodności. Podkreślają je dodatkowo zdjęcia mazurskich miejscowości i zakątków francuskiej Bretanii.

Elżbieta | 2014-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2014

Pierwsza książka Katarzyny Enerlich, którą przeczytałam. Nie jest to z pewnością wybitne dzieło literackie, ale czy tylko takie wypada czytać? Kwiat Diabelskiej Góry bardzo przyjemnie się czyta, sama historia wydawała by się banalna, ale wbrew pozorom często w codziennym życiu czekamy na niespodzianki, nieprzewidywane wydarzenia. Chociaż sami się do tego nie przyznajemy:) Sama autorka pisze "Magia codzienności przynosi takie spotkania, które zadziwiają nas samych"
Poza tym wiele ciekawych wątków mazurskich w tle, o których nie każdy wie a zawsze to jakaś ciekawostka, coś co być może zachęci do dalszego szukania.
W sumie książkę polecam i na pewno sięgnę po inne książki pani Kasi:)

ula | 2013-02-13
Przeczytana: 11 lutego 2013

Książka o życiu, poplątanych losach dwóch rodzin, miłości, przeszłości, przeznaczeniu. Ma w sobie tego "ducha prawdziwości", gdyż autorka pochodzi z Prus Wschodnich i miejsca, o których pisze są jej dobrze znane. Jednak sposób narracji nie jest zbyt wyszukany. Dużo w książce ciągnących się opisów przyrody, architektury, krajobrazu.
Historia jak każda inna. Główną bohaterką jest czterdziestoparoletnia Inga, która pogubiła się w uczuciach.
Będąc na wycieczce, spotyka na bretońskiej plaży pewnego mężczyznę, który - jak się potem okazuje pochodzi z Polski, z tej samej małej miejscowości, co ona.

Mońcia_POCZYTAJKA | 2012-11-05
Przeczytana: 02 listopada 2012

Tytułowy Kwiat Diabelskiej Góry to kwiat ligustru porastający zbocza mazurskich wzgórz, który według miejscowych podań i legend posiada pewną moc. Katarzyna Enerlich w swojej powieści przedstawiła historię trzech pokoleń kobiet, które po II wojnie światowej opuszczają rodzinne Mazury i przenoszą się do Niemiec, ale ich korzenie na zawsze pozostaną w małej wiosce położonej w dawnych Prusach Wschodnich o nazwie Pustnick (obecnie Pustniki).

Przed II wojną światową w mazurskim Pustnicku mieszka Hilda Labusch, która w 1941 roku rodzi swą jedyną córkę Rosemarie. Ojciec maleństwa - Erich Sobottka był niemieckim żołnierzem i zginął nie dowiedziawszy się nawet, że jego narzeczona spodziewa się dziecka. Hilda dowiedziawszy się o śmierci ukochanego, w obawie przed reakcją otoczenia, decyduje się na potajemny ślub ze zmarłym Erichem. Przysięga zostaje złożona w obecności miejscowego nauczyciela. W ten sposób kobieta nie jest samotną matką, ale wdową, której należą się z tego tytułu środki...

IwonaGa | 2012-02-05
Przeczytana: 22 grudnia 2011

Taka książka z tych łatwych i przyjemnych,czytanie bez większego wysiłku umysłowego.Zostało mi jednak przesłanie tej książki:w życiu na nic nie jest za póżno i wszystko jest po coś.

Edith | 2010-12-29
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 28 grudnia 2010

Katarzyna Enerlich, jak sama twierdzi, miłość do Prus Wschodnich ma we krwi. Może właśnie dlatego, tło całej historii umiejscowiła w małej wsi na Mazurach – Pustnikach (za czasów Prus Wschodnich nazywanej Pustnick). Miejscowość ta, na pozór spokojna i cicha, kryje w sobie wiele rodzinnych historii, które splotły się ze sobą na kartach tej książki. Pozwólmy zabrać się pani Katarzynie w podróż na piękne Mazury, te dawne i te obecne.

Główną bohaterką książki jest Inga, czterdziestoletnia Niemka. Jako dziecko mieszkała w Pustnikach z matką i babką, ale wyprowadziły się do Niemiec w latach 70. XX wieku. Gdzieś w pamięci jeszcze miała mazurską wieś, jednak było to wspomnienie zamglone i nie z tych, do których chętnie wracała. Wolała być nowoczesną Niemką, niż wspominać dawne czasy, do których coraz częściej w rozmowach powracała jej matka. Inga, nie zwracała uwagi na rodzinne opowieści i dawną klątwę, którą stara zielarka rzuciła na jej babkę u stóp Diabelskiej Góry. Wydawało jej się,...

Grażyna | 2012-01-29
Przeczytana: 2012 rok

Polecam jako książkę wartą przeczytania.Przeżywam to co się dzieje razem z główną bohaterką. Czasami mnie denerwuje,czasami śmieszy ale najbardziej wzrusza......

wirydiana | 2012-03-31
Przeczytana: 27 marca 2012

Tak się jakoś złożyło, że podczas ubiegłorocznych wakacji dość często bywałam na Mazurach. Totalnie zauroczyły mnie wąskie i kręte szosy, zagubione ścieżki wiodące w nieznane, opustoszałe ewangelickie cmentarze i kościoły, które próbuje się doprowadzić do dawnej świetności. Jednym słowem, miejsca, w których turystów jest niewielu ale za to dużo spokoju i jakiejś takiej niesamowitej atmosfery tajemniczości. Może właśnie dlatego tak podobają mi się książki tej autorki. Z nich emanuje klimat starych Mazur, którego trudno szukać w modnych kurortach.
Inga jako mała dziewczynka wyemigrowała wraz ze swą matką do Niemiec. Pozornie wydaje się, że w pełni zaaklimatyzowała się w zachodnim świecie. Ma dobrą pracę, mężczyznę, z którym chce spędzić życie i książkę, którą zamierza napisać. Nie chce słuchać historii rodzinnych, które usiłuje opowiedzieć jej matka. Dalekie Pustniki gdzieś na polskiej ziemi to tylko mgliste wspomnienie i miejsce ze starych fotografii. Los jednak bywa przewrotny i...

Dotka76 | 2012-02-01
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Nie należy tej książki traktować jako bardzo wartościowej lektury. Ale jako przerywnik w codzienności - w sam raz:) Poza tym urzeka autentyczna miłość autorki do Mazur. Nie ma dużo w polskiej prozie tak prawdziwie oddanego klimatu jakiegoś regionu. A Mazury - rzeczywiscie - są jakieś (według mnie) słodko - gorzkie. Piękne (przyroda) i brzydkie (zaniedbane peerelowskie miasta), sporo mieszkańców ma problemy z alkoholem, bezrobocie, komercja i brak korzeni. A jednak klimat niezwykły.
Bardzo lubię powieści tej autorki.