Dlaczego rozstrzelali Stanisławów

Tłumaczenie: Andrzej Kopacki
Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
Warum wurden die Stanislaws erschossen?
pamięć, historia, wojna, reportaż
literatura faktu

„Dla mnie upadek komunizmu w Europie Wschodniej zaczął się 18 sierpnia 1980 roku. Tak, dokładnie tamtego dnia”. Martin Pollack, wtedy jeszcze nieznany reporter, który chciał pisać o strajku Solidarności w gdańskiej stoczni, nie został wpuszczony do Polski. Ale tak zazwyczaj butni i aroganccy funkcjonariusze na lotnisku w Warszawie sprawiali tym razem całkiem inne wrażenie, wydawali się niepewni, ba, przestraszeni. Coś się zachwiało. Dla Martina Pollacka, wielokrotnie nagradzanego autora, tłumacza i reportera, pojedyncze przeżycia i osobiste kontakty zawsze były tym, co pozwala lepiej rozumieć wielkie wydarzenia. Pollack potrafi budować w swoich reportażach wielowątkową panoramę transformacji, a zarazem pisze manifest przeciwko hasłu mówiącemu o końcu historii.

"Niniejsze teksty upamiętniają poszczególnych ludzi, takich jak Julian Leszczyński, Stanisław Grzanka i Stanisław Mędrek, bezimienni Żydzi w nieznanym polskim miasteczku, pewien tłumacz z Białorusi, bośniaccy uciekinierzy, Żyd, który przeżył na Ukrainie, przyjaciel z okresu studiów w Warszawie, ale także obersturmbannführer SS Rolf Heinz Höppner czy mój ukochany dziadek z Amstetten. Rzecz w tym, aby ich losy i czyny nie popadły w zapomnienie."
Martin Pollack

Michał | 2011-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2011

Początkowo myślałem, że książka dotyczy miasta Stanisławów, obecnie Iwano-Frankowsk, w którym moja rodzina ma korzenie, więc tytuł mnie zelektryzował. Na samym jednak początku przekonałem się, że jestem w błędzie i lekko rozczarowany i zniechęcony odłożyłem ją. To był drugi mój błąd.

Gdy wróciłem do tego zbioru reportażów Martina Pollacka, odnalazłem dosyć ciekawą dla mnie rzecz - zamierzeniem Autora było upamiętnienie historii zwykłych, z punktu widzenia większości, ludzi, jednak jednocześnie każdy z zawartych tutaj reportaży dotyczy jakiegoś rodzaju mniejszości. I to zarówno w sensie dosłownym, jak i metaforycznym - czy to pisząc o Łemkach wysiedlanych ze swoich domostw, czy to pisząc o zdesperowanym starym polskim prokuratorze, samotnie ścigającego byłego członka SS i współtwórcę ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

Takich wątków jest tutaj więcej i odnajdywanie ich oraz zrozumienie ich znaczenia jest największą przyjemnością czytania tej lektury. Dużym plusem jest...

Renata | 2012-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Zbiór reportaży, czyta się z zaciekawieniem. Do myślenia dają szczególnie te, które mówią o wojnie i eksterminacji Żydów. Należy pochylić czoła nad tym jaki dystans, obiektywizm potrafił wytworzyć w sobie Pollack. Wnuk nazisty, syn czynnego ss-mana, szuka prawdy, to wielkie.

Mateusz | 2012-05-29
Przeczytana: 29 maja 2012

To chyba już jakiś syndrom "drugiej połowy książki"... w Czarnym. Co zabieram się do którejś pozycji to pierwsza połowa książki wciąga mnie na długie godziny, a drugą mielę przez kolejny tydzień, lub dwa.

Reportaże ciekawe... zwłaszcza te o historii Polaków i Żydów w Polsce czy Galicji...

Dotka76 | 2012-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Zbiór reportaży czytany przeze mnie wybiórczo.
Ciekawe - ich autor otwarcie przyznaje,że jest synem i wnukiem narodowych socjalistów i wywodzi się ze środowiska, w którym o nazizmie nadal jawnie mówi sie tylko pozytywnie.
Niektóre reportaże poruszające (np. ten o fotografiach), ale więcej tu pytań niż odpowiedzi.
Zmylił mnie tytuł - myślałam, ze będzie mowa o Stanisławowie na Ukrainie, a tu mowa po prostu o dwóch Stanisławach - bohaterach jednego z reportaży.

salq | 2013-02-02
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Zapamiętam kilka reportaży. Kilka faktów, o których nie wiedziałem przyjemnie zagości w głowie. Sam Martin Pollack swymi reportażami przyciągnął mnie. Bada i opisuje to co jest mi bliskie, mniejszości narodowe, ginące narody, historie społeczności. A wszystko to od II Wojny Światowej po dziś dzień. Do tego reportaż/esej oparty na fotografiach, który szczególnie miło mi się czytało.

Ulamaya | 2013-05-08
Na półkach: Przeczytane, Reportaż
Przeczytana: 08 maja 2013

Teksty składające się na książkę są historiami ciekawymi i dobrze napisanymi. Dziwi mnie jednak, że znalazły się wszystkie w jednym tomie. Oprócz autora nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Potisz | 2016-11-27
Natalia Wo | 2016-09-02
Trithemius | 2016-07-06
Dudu | 2016-03-23
Przeczytana: 22 marca 2016
Zamek reporterów - spotkanie z Martinem Pollackiem

Zamek Reporterów to roczny cykl spotkań z czołówką polskich reporterów oraz z wybitnymi autorami z zagranicy. 14 kwietnia zapraszamy na spotkanie z Martinem Pollackiem - austriackim pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem literatury polskiej.

Zamek reporterów - spotkanie z Martinem Pollackiem