A miałam być księżniczką z bajki...

Okładka książki A miałam być księżniczką z bajki... Nili Amit
Okładka książki A miałam być księżniczką z bajki...
Nili Amit Wydawnictwo: Austeria biografia, autobiografia, pamiętnik
Austeria
2010-01-01
2010-01-01
9788361978282
Katka Mazurczak
Izrael literatura izraelska pamiętniki żydowskie pamiętniki polskie autobiografia wspomnienia

Czytelnik nie dowie się z tej książki zbyt wiele o życiu w Izraelu. Być może jest to książka napisana z humorem ale płytka i bezrefleksyjna. Mam wrażenie, że przeczytałam fragment pamiętnika podlotka....chłopaki, romanse i głupoty. W rozdziale o służbie wojskowej w jednym zdaniu Autorka pisze o przypadkach samobójstw w izraelskiej armii czy molestowaniu żołnierek (prawie dosłownie w jednym zdaniu) by zaraz przeskoczyć do informacji, że najlepszym czasem tam był wyjazd na ćwiczenia polowe gdzie była jedyną kobietą i była rozpieszczana przez płeć męską - pozostawię to bez komentarza. Opis książki zupełnie przeczy jej zawartości - jest pusto i bez wartości.

1949

Bardzo odpowiada mi styl autorki. O trudnych sprawach potrafi opowiedzieć z humorem. Tak na marginesie, trochę przypominał inną świetną powieść biograficzną: "Hanię Banię" Hanny Bakuły.
Nawet ostatni rozdział, poświęcony niedawno zmarłej matce, pełen jest pogody i optymizmu.
Wiele zdjęć dopełni tę świetną książkę. Polecam nie tylko zainteresowanym kulturą żydowską.

Autorka opisuje swoje życie od momentu gdy była dzieckiem, do tego, gdy jej córki powychodziły za mąż. Każdy rozdział jest zadedykowany osobnym tematem i z tego względu chronologia faktów jest pomieszana. Opisana zabawnym językiem, aczkolwiek z elegancją.

Ocenić tę książkę, która jest biografią, mi jest bardzo trudno ze względu na to, że szanuję czyjegoś życia i nie mnie go oceniać. Skoro życie jest bezcenne, a tu maksymalność punktów jest 10/10, a że też nie mogę lekceważyć swoich odczuć, zrobiłam średnię, która wychodzi 5/10.

Szczerze na początku lektura mnie wciągnęła, a potem było mi ciężko. Nie spodziewałam się, że problemy szkolne są nieomal te same jakie są dzisiaj, a przecież wtedy kiedy kończyła szkołę minęło ładnych kilkadziesiąt lat. Drugą sprawą jest to, że miałam inne wyobrażenie co do mentalności. Bardziej wyobrażałam jako zamkniętą, gdzie więcej jest tematów "tabu" niż "nie-tabu" i w sumie niby tak było, choć w praktyce widziałam, że było zupełnie inaczej. Miałam nadzieję, że dowiem się coś więcej o tej innej kulturze, ale niestety nie zostałam usatysfakcjonowana.

Strasznie mnie nudziły te wszystkie opisy o jej miłościach, w szerokim tego słowa znaczeniu. Sytuacja, która jest zawsze ta sama, niezależnie od tego, kiedy się stało, wygląda następująco: jej rodzice w ogóle na żaden temat z nią nie rozmawiali, ona miała siedzieć cicho, wychowały ją bardziej gosposie, które mieszkały u nich w domu, i inne dzieci podczas letnich obozów. Z tego względu już od przedszkola szukała tej miłości, której nie odczuwała w domu, a potem jak była nieco starsza ciągle oglądała się za chłopakami, a że trudno trafić na normalne otoczenie, to trafiali się ludzie, którzy myśleli bardziej o jednym, więc ona przyjęła taki a nie inny sposób myślenia, który widać w trakcie czytania.

Na półkach: , , , , , ,

Przeczytana podczas jednej niedzielnej zmiany w pracy. Aż się złościłam, kiedy przeszkadzali mi dzwoniący klienci xD
Rewelacja. Te kilka rozdziałów o życiu Nili Amit przyciąga uwagę jak jasny pierun, nie mogłam się oderwać. Mało wiem na temat życia tych, którzy z różnych powodów emigrowali z Polski do Izraela. "A miałam być księżniczką z bajki..." dała mi trochę wiedzy (momentami szokującej).
Warto to jednak przeczytać dla samych historii i stylu - tak lekkiego pióra nie widziałam od dawna. Polecam!!!
Dłuższa opinia tutaj: ---> http://czechozydek.wordpress.com/2014/05/24/nili-amit-a-mialam-byc-ksiezniczka-z-bajki/

Autorka dzieciństwo spędziła we Wrocławiu, wraz z rodzicami wyemigrowała pod koniec lat pięćdziesiatych do Izraela.
Książka dowcipnie opisuje wszystkie blaski i cienie emigigracyjnego życia, wrastania w nowe środowisko,język, organizowanie życia na nowo.
Ale jest tez sporo o życiu w powojennej Polsce z perspektywy dziecka,Żydowskiego dziecka. I sporo zdjęć autorki . Ciekawa pozycja.

Książka bardzo interesująca, ciekawie napisana, dobrze się ją czyta. Polecam.

Książka bardzo interesująca, ciekawie napisana, dobrze się ją czyta. Polecam.

Czuję pewien niedosyt. Może dlatego, że spodziewałam się czegoś więcej. Książkę czytało się fajnie, aczkolwiek liczyłam na coś bardziej brutalnego i wojennego.

Infantylna opowieść o ciuchach, miłościach i romansach.

Infantylna opowieść o ciuchach, miłościach i romansach.

• Judaica
  • Tematyka Żydowska
  • Literatura izraelska
  • K: Izrael
  • Moi mali książęta :)

Dodaj cytat z książki A miałam być księżniczką z bajki...