Co gryzie Gilberta Grape'a

Okładka książki Co gryzie Gilberta Grape'a Peter Hedges
Okładka książki Co gryzie Gilberta Grape'a
Peter Hedges Wydawnictwo: Rebis Ekranizacje: Co gryzie Gilberta Grape'a (1994) Seria: Salamandra literatura piękna
Salamandra
What's eating Gilbert Grape
Rebis
2005-07-21
1998-01-01
1991-09-01
Aldona Możdżyńska-Biała
Ekranizacje:
Co gryzie Gilberta Grape'a (1994)
rodzina Peter Hedges literatura amerykańska literatura współczesna

Film obejrzałam wiele lat temu i teraz widzę, że był mocno ugrzeczniony. Gilbert nie był aż takim dupkiem, upośledzony brat zaślinioną szkaradą, a sióstr w ogóle nie zapamiętałam.
Każda strona książki niemal ocieka beznadzieją, monotonią i brakiem perspektyw na lepszą przyszłość. Nieco przyciężkie do czytania, ale dość realnie przedstawione zostały zachowania każdego z członków rodziny (oraz kilku innych osób),niestety odniosłam wrażenie, że postacie wypadły płytko - każdego można opisać już w kilku słowach, bo więcej się o nich nie dowiadujemy.
Fabuła była o tyle ciekawa, póki nie pojawiła się "piękna tajemnicza dziewczyna", która z miejsca stała się obiektem pożądania miejscowych samców. Gloryfikowana pseudofilozofka, za którą jak stalker podążał Gilbert, nawet wtedy, gdy dowiedział się, że dziewczyna ma 15 lat...

Obyczajówka warta przeczytania.

Obyczajówka warta przeczytania.

Ciężko być 20-parolatkiem żyjącym w małym miasteczku bez perspektyw na lepsze życie a przy tym obarczonym daleką od wymarzonej rodziną (upośledzony brat, otyła matka nie opuszczająca domu od samobójczej śmierci męża i nieszczęśliwe siostry). Wzruszająco, ale I z humorem o stawianiu czoła codziennym przeciwnościom.

Obyczajówki to nie moja bajka, ale, kurcze, jak to się dobrze czytało! Jestem w szoku.
Dla mnie konkluzją tej książki będzie stwierdzenie, że wszyscy jesteśmy trochę Gilbertami i... wszyscy się kurczymy (mniej lub bardziej).

Trudno napisać mi coś więcej o tej książce, do teraz ją przeżywam. Chyba każdy z nas jest po trochu Gilbertem. Choć byłby lepiej, gdyby jednak to nie była prawda..

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

Już jakiś czas temu widziałem ekranizację tej książki z wybitną rolą Leonardo Dicaprio, teraz przyszedł czas na książke.
Autor opowiada nam historię rodziny Grape'ów. Poznajemy losy czwórki rodzeństwa- dwóch córek, dwóch synów (w tym jednego opóźnionego w rozwoju),oraz matki, która pochłania bez opamiętania jedzenie rozpasając się do monstrualnych rozmiarów.
Ta książka to typowa powieść obyczajowa, która wpisała się do kanonu gatunku. Nie zestawiałbym jej w jednym szeregu z klasykami Steinbecka, jednakże trzyma bardzo dobry poziom, warto przeczytać.

Ta książka to...

Już dawno oglądałem świetną ekranizację w doborowej obsadzie,z popisową rolą Leonardo Di Caprio.Jednak dopiero ostatnio odkryłem,że jest też powieść,którą czym prędzej wypożyczyłem.Jestem miłośnikiem dramatów obyczajowych,to jeden z moich ulubionych gatunków.Ta powieść przerosła moje oczekiwania,to doprawdy wybitny debiut Petera Hedges`a.Historia rodziny Grape`ów,którzy mieszkają w zapyziałym miasteczku w stanie Iowa,gdzie psy szczekają dupami,nie ma żadnych rozrywek,perspektyw,każdy młody człowiek z odrobiną ambicji ucieka stamtąd gdzie pieprz rośnie.Jednak Gilbert Grape nie mógł sobie pozwolić na luksus ucieczki,jak to uczynił jego starszy brat.Czuje się on odpowiedzialny za swoją rodzinę i mimo złości,bezsilności i nienawiści,które nim miotają,nie opuszcza bliskich.Bohater pochodzi z wielodzietnej rodziny,ojciec powiesił się wiele lat temu,matka od lat nie wychodzi z domu i przypomina potężne,roztyte monstrum,które tylko pochłania tony jedzenia i głośno chrapie.Jednak największy problem stanowi upośledzony brat,który zbliża się do pełnoletności,a ma umysł pięciolatka,wymaga stałej opieki,pilnowania,ma ogromne problemy z higieną.Obowiązki domowe spoczywają na starszej siostrze,która pomału upodabnia się do matki,jest jeszcze młodsza siostra,typowa nastolatka z muchami w nosie.Gilbert przeżywa nieustanne rozterki i ma poczucie zmarnowanego życia.Głównym motywem powieści jest nadchodząca osiemnastka chorego brata,która ma się okazać przełomem w życiu rodziny.Fabuła była prosta,ale przy tym niezwykle ciekawa.Narracja pierwszoosobowa pozwala dokładnie poznać wszystkie myśli i uczucia Gilberta,świetna psychologia postaci.Ciekawym wątkiem była postać Becky,piętnastolatki,która spędzała w miasteczku wakacje i bardzo odmieniła spojrzenie na świat bohatera.Klimat małomiasteczkowy pozwala czytelnikowi odpłynąć myślami,przenieść się w inny wymiar.W książce było zarówno trochę humoru,egzystencjonalizmu i refleksji.Fani powieści sensacyjnych nie mają tu zupełnie czego szukać.Za to jak ktoś kocha dobrą,amerykańską literaturę,to czym prędzej powinien to sprawdzić.Wspaniale spędzony czas,przeczytałem jednym tchem,poruszyła mnie ta historia.

Dla mnie to jest wyjątkowa książka, którą przeczytałam kilka lat temu i zapadła mi w pamięć. No i film też dobrze oddaje jej klimat.

Wzruszająca, zabawna, skłaniająca do zadumy.......warto!

Wzruszająca, zabawna, skłaniająca do zadumy.......warto!

• Literatura amerykańska
  • Zekranizowane