Wszystko z miłości

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Książka zawiera ilustracje autorki.

książek: 2061
Gosia | 2016-02-07
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 06 lutego 2016

Zbiór krótkich felietonów Romy Ligockiej. Część była publikowana w czasopiśmie "Pani", część napisana specjalnie do tego zbioru.
Lubię wszystkie teksty tej pisarki. Zawsze przykuwają moją uwagę swoim spokojem, ciepłem, życiową mądrością i życzliwością.
Pisarka doświadczyła w swoim życiu wiele cierpienia i strachu, co odbiło się w jej późniejszym życiu na stosunku do siebie i do świata.
O tym wszystkim pisze, o swoich obawach, podejściu do życia, nieśmiałości, o różnych rodzajach miłości: do rodziców, do dzieci, przyjaciół, idoli, nawet do przedmiotów, pamiątek, wspomnień, miejsc.
Napisane lekko refleksje pisarki sprawiają, że człowiek zastanawia się nad własnym stosunkiem do tych pojęć i miałby ochotę podyskutować z autorką.
Z niecierpliwością czekam na kolejną pozycję Romy Ligockiej, która pojawi się
na bibliotecznych półkach.

kajsa | 2013-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Wszystko,o czym pisze Roma Ligocka, ma dla mnie wymiar magiczny.Wielbię ją za język,styl,spojrzenie na problem,który porusza.Podobnie jest z felietonami zamieszczonymi w tomie "Wszystko z miłości". Każdy z nich,w oparciu o bieżące wydarzenie,staje się przedmiotem refleksji autorki.
Najbardziej ujął mnie ten traktujący o przeżywaniu świąt.Potwierdza moją opinię,że często ich przeżywanie jest pozorne,fasadowe.Zapominamy o cieple,bliskości w imię hołdowania wartościom,które za chwilę nic nie znaczą.
Dzięki pani Ligockiej pięknie i refleksyjnie zakończyłam rok 2013.

Wojciech Gołębiewski | 2016-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Recenzowałem Ligockiej "Księżyc nad Taorminą" (8 gwiazdek), nie będę więc ponownie podawał jej szczegółów biograficznych. Teraz czytam następny zbiorek jej 24 miniopowiadań wzbogaconych jej rysunkami z 2007 roku.
Oto lektury plon, a ogólna ocena będzie na końcu. Listę mądrości znalezionych w tej książce poprzedzę cenną uwagą ks. Tomasa Halika, laureata 2014 Templeton Prize (w 2008 laureatem był „nasz” ks. Michał Heller), który wyraził, to czego ja nie zdążyłem:
„Nawiasem mówiąc, przy moim zamiłowaniu do paradoksów, uświadamianie sobie co pewien czas, że człowiek dochodzi do czegoś, co już ktoś mądry wymyślił przed nim, dostarcza mi doskonale paradoksalnej mieszanki zadowolenia i frustracji, dumy i upokorzenia jednocześnie..”
I już mądrości Ligockiej (i moje):
s.9 - „..w każdym z nas potrzeba pamięci stale walczy z pokusą zapomnienia....”
s.27 - warunek życia w ...

Piękne opowiadania z przekazem mądrym i życiowymi przesłaniami.
Wspaniale pisze Roma Ligocka swoje powieści ta mnie oczarowała jestem pod wielkim wrażeniem pełna uroku dostarczyła mi wzruszeń, napięcia mocnego.
Miłość ma różne odcienia, twarze i imiona.
Miłość jest czymś przepięknym nie da się opisać jej słowami.
Warto przeczytać polecam!!!!!

Okularnica | 2011-07-17

Krótkie felietony o życiu... m. in. o rzeczach, które zbieramy przez całe życie, o tajemnicy pomników, o ludziach spotkanych przez autorkę.
Dobrze jest czytać te felietony bez pośpiechu, w nastroju melancholii, z refleksją...

Moja ulubiona część tej pozycji to "Droga do nieba". Nie spotkałam nigdy tak pięknego opisu ludzi nieśmiałych... Pokochałam być nieśmiałą - i każdy kto przypisuje sobie tę cechę i trochę mu ona przeszkadza powinien przeczytać ten felieton.

Gorąco polecam również "Gwiazdy dalekie i bliskie" - o prawdziwych gwiazdach.

P.S. Ten kto pieczołowicie gromadzi ulubione cytaty z książek z pewnością znajdzie coś dla siebie ;)

Marzenia | 2015-01-15
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Nie czytam nigdy dwa razy tej samej książki. Po otwarciu i przeczytaniu kilku zdań przypomniałam sobie, że już kiedyś czytałam "Wszystko z miłości". Uwielbiam Ligocką i zostawiam jednak tę książeczkę w zasięgu ręki. Jeśli zapragnę wejść w klimat serdeczności, ciepła, kobiecej uważności, dostrzeżenia radości w drobnych rzeczach, z przyjemnością sięgnę nią :).

zielonooka | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

podobalo mi sie - naprawde :) i moze rewelacyjna to ciut na wyrost ale bardzo dobra to za malo. przenioslam sie gdzies - w świat ulotny i magiczny moze, a jednoczesnie zwyczajny az do bólu. ale cos w tym jest - cos, co sprawia ze czytajac czlowiek odpływa i nie wie juz czy czyta czy marzy...

polecam:)

Edith | 2011-03-31
Przeczytana: 30 marca 2011

Lubię krótkie teksty Romy Ligockiej. Zawsze wyszukuję na bibliotecznych półkach kolejnej, jeśli jeszcze jakiejś nie czytałam. Książka „Wszystko z miłości” trafiła w moje ręce na praktykach, zaczęłam czytać i musiałam wypożyczyć. Pani Ligocka ma jakiś dar przyciągania czytelników, potrafi w ciekawy sposób pisać o rzeczach oczywistych, pokazując że nad niektórymi sprawami można się zastanowić głębiej niż robimy to zazwyczaj. Oczywiście nie jest to literatura wysokich lotów, ale czy takiej potrzebujemy zawsze? Czasem dobrze po prostu przeczytać, pomyśleć, odnieść do własnego życia i doświadczeń, wyciągnąć wnioski lub nie i zagłębić się w kolejną krótką historię.

„Przez większość życia mówimy o nich ONI. To słowo różne ma odcienie – mówimy je czasem z rozdrażnieniem, w pewnym wieku często ze złością – później już coraz bardziej łagodnie i pobłażliwie. Rzadko – w szczęśliwych chwilach – mówimy je z dumą. Oni – nasi rodzice.” (s. 143)

W tomiku „Wszystko z miłości” przeczytamy 24...

Joanna JJ | 2015-05-31
Przeczytana: 30 maja 2015

Kolejne spotkanie z Romą Ligocką :) Króciutkie, pełne bardzo mądrych słów felietony, które czyta się jednym tchem. coś pięknego, polecam gorąco :)

Joasia | 2013-02-06

Bardzo lubię styl pisania tej autorki. Pisze o rzeczach zwykłych w sposób niezwykły. Mówi o tym co w życiu codziennym pozostaje ulotne, choć tak oczywiste. Swoje teksty pisze z taka lekkością ze czyta się je szybko i przyjemnie.