Biżuteria ludowa w Polsce

Wydawnictwo: Muza
folk, tradycja
albumy
mantra

"Biżuteria ludowa w Polsce" jest kolejnym tytułem z serii "Ocalić od zapomnienia" i już piątym wybitnej znawczyni polskich strojów ludowych, Elżbiety Piskorz-Branekovej. Stanowi znakomite uzupełnienie wcześniejszych prac tej autorki. Biżuteria ludowa pełniła różnorodne funkcje. Przede wszystkim zdobiła ubiór odświętny, stanowiąc widoczny dowód zamożności i świadcząc o wysokiej pozycji człowieka w lokalnej społeczności. Najwyżej ceniony koral prawdziwy oraz bursztyny były nawet pewnego rodzaju talizmanem. Biżuterię nosiły przede wszyskim kobiety, chociaż w południowej Polsce często także mężczyżni. Kosztowności były ważną pozycją w legatach i zapisach testamentowych. Stanowiły istotny element wiana panny młodej i były dobrem tradycyjnie dziedziczonym po żeńskiej linii. Najpowszechniej noszono naszyjniki z korala prawdziwego (poza północno-wschodnią Polską oraz Śląskiem Cieszyńskim). Królestwem bursztynu było wybrzeże Bałtyku i Kurpie. Natomiast kosztowności metalowe związane były przede wszystkim z południową Polską, a ściślej ze Śląskiem Cieszyńskim i Podhalem. Książka, jak wszystkie tytuły w tej serii, jest bardzo bogato ilustrowana.

Kania1312 | 2016-11-04
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 listopada 2016

Książka jest wydana w bardzo elegancki sposób - na kredowym papierze i z dobrej jakości ilustracjami w środku.
Autorka opowiadana nam o biżuterii ludowej w Polsce, o jej typach rodzajach oraz o różnicach pomiędzy określonymi regionami Polski. Dowiemy się, co i gdzie noszono i co koniecznie panny chciały mieć w dniu ślubu.
Dużo rzeczy się dowiedziałam o biżuterii ludowej oraz o technikach jej wykonywania.
Uważam, że książka jest dobra na prezent, szczególnie dla osób interesującym się tematem.

Małusza | 2014-04-25
chiave | 2012-11-02