Vermeer zbliżenia

Arkady
2022-01-01
2022-01-01
Bożena Mierzejewska
sztuka historia sztuki malarstwo malarze holenderscy Vermeer

Reprodukcje w tej książce są niestety zbyt ciemne, coś poszło nie tak w druku.

Reprodukcje w tej książce są niestety zbyt ciemne, coś poszło nie tak w druku.

Kocham obrazy Vermeera. Książka jest pieknie wydana, zawiera bardzo ciekawe i dobrze podane informacje. Uwielbiam do niej wracać i zachwycać się reprodukcjami oraz analizą detali ❤️

Płótna Jana Vemeer’a podziwiać można w najsłynniejszych galeriach sztuki. Jego obraz „Koronczarka” umiejscowiony jest zaraz przy wejściu do galerii sztuki niderlandzkiej w Luwrze. Kolejne wielkie dzieło spod pędzla tego holenderskiego malarza to „Dziewczyna z perłą”. Zobaczyć je można w muzeum Mauritshuis w Hadze. Vermeer to artysta doskonale operujący światłem. Zdarzało mu się malować obrazy zawierające sceny historyczne, mityczne, a nawet biblijne, jednak w większości uwieczniał on wizerunki kobiet we wnętrzach mieszkalnych i z tym właśnie jest kojarzony.

Czas jaki spędziłam z książką VERMEER. ZBLIŻENIA to znakomite chwile obcowania ze sztuką, które wniosły do mojej szarej codzienności coś niezwykłego. Autor w sposób mistrzowski przenosi nas w świat obrazów Vermeer’a, pozwalając nie tylko dostrzec ledwo zauważalne dla przeciętnego obserwatora detale, ale również odsłania przed nami elementy ukryte pod warstwami bieżącej wersji obrazu. To nie jest zwyczajna książka, którą czyta się od deski do deski. Studiuje się ją z zaciekawieniem i stale rosnącym zachwytem nad głębią znaczenia poszczególnych dzieł artysty. Autor w tej książce angażuje czytelnika, zachęcając go do zestawiania ze sobą poszczególnych obrazów i do podejmowania analizy porównawczej. Dzięki temu zaczynamy wsiąkać w twórczość Vermeer’a, stopniowo wychwytując coraz więcej detali charakterystycznych dla jego malarstwa.

Jestem zachwycona tym, jak po lekturze tej książki, wzrosła moja wiedza i świadomość dotycząca malarstwa Jana Vermeera. Czuję, że zapoczątkowała ona moją fascynację dziełami malarza i niewątpliwie jest to pozycja, po którą co jakiś czas będę ponownie sięgała. Obrazy tego artysty mają charakter wielowymiarowy, a na pozór proste kadry, kryją w sobie o wiele większe przesłanie, niż jesteśmy w stanie dostrzec na pierwszy rzut oka. Przedstawiają kobiety próżne i wyniosłe lub dla kontrastu cnotliwe i skromne, emanujące spokojem i szczerością. Do zobrazowania tych pierwszych, artysta używał zwykle farby w kolorze żółtym, odziewając je w niemal połyskujące złotem ubrania i cenną biżuterię. Natomiast przedstawiając kobiety cnotliwe, posługiwał się kolorem niebieskim, którego pigment był na ówczesne czasy bardzo drogi i trudno dostępny. Jak wspomniałam, autor zabiera nas pod warstwy obrazu odkrywając detale, które zostały zamalowane w toku pracy nad obrazem. Widzimy wówczas, jak zmieniłby się charakter danego dzieła, gdyby owe elementy nie zostały przez artystę ukryte. Dzięki tej książce, poczujecie się jak początkujący znawcy sztuki Vermeer’a i zapewniam, że będzie to dla Was niezwykle budujące uczucie.

Książka jest bogato ilustrowana i pięknie wydana, dzięki czemu będzie doskonałym pomysłem na elegancki i gustowny prezent. Zdecydowanie daję tej książce 10/10.

Kolejna pozycja z serii Zbliżenia Wydawnictwa Arkady, tym razem Vermeer, tak jak i inne publikacje z tej grupy zachwyca. Jako wielka fanka sztuki oczywiście postanowiłam sięgnąć po to dzieło, które przybliża nam wybitnego twórcę Złotego Wieku Holandii.

Każdy na pewno kojarzy przynajmniej niektóre dzieł tego malarza. Najpopularniejsze z nich to Dziewczyna z perłą, czy Mleczarka. To, aż nieprawdopodobne, że Johannes Vermeer na długie lata został, zapominany i dopiero na początku XIX wieku jego prace powróciły do łask, zyskując wielkie znaczenie. Na początku swojej działalności artysta skupiał się na przedstawianiu scen religijnych, ale ostatecznie zaistniał jako malarz różnych scenek rodzajowych. Dziś Vermeerowi przypisuje się 30 prac i jest to prawdopodobnie cały dorobek artysty.

W roku 2015 badaczom udało się zidentyfikować miejsce z obrazu Uliczka. Dzięki sygnaturze „VMeer” pospolity miejski zaułek stał się najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Holandii. Teorie na temat tego miejsca można zliczać w dziesiątkach, jednak wszystkie są zgodne, że uliczka ta znajduje się w mieście Delf. Wielu badaczy, jednak uważa, że jest to Vlamingstraat w Delft. Bardzo trudno odrzucić te przypuszczenia, kiedy patrzy się na dzisiejszy wygląd tego miejsca i porównuje się je z obrazem.

W dorobku artysty warto zwrócić uwagę na dzieło do kawy, czyli Mleczarkę datowaną na rok 1660. Jestem przekonana, że nawet jeśli ktoś nie zna malarza, obraz na pewno widział, chociażby migawką w Internecie. Dzieło powstało w latach kiedy Vermeer miał już wyrobioną opinię i sławę, a także tytuł mistrza w cechu Św. Łukasza. Bardzo mocno koncentrował się wtedy, oddając na płótnie postacie kobiet w domowych wnętrzach. W tamtym okresie poza Mleczarką powstały także Dziewczyna czytająca list (ok. 1657) oraz Dziewczyna śpiąca przy stole (1657).

Cały album Pana Schwartza Vermeer zbliżenia, powstał w duchu przybliżenia czytelnikowi nie tylko biografii malarza, ale przede wszystkim jego dzieł, które dziś możemy oglądać na najbardziej prestiżowych wystawach świata. Wybór najpopularniejszych dzieł artysty suto okraszonych komentarzem jest wspaniały. Przeczytamy i zobaczymy tutaj nie tylko Dziewczynę z perłą, czy Mleczarkę, ale zapoznamy się także z dokładną analizą takich prac jak Młoda kobieta siedząca przy wirginale, Dziewczyna w czerwonym kapeluszu, czy Pani pisząca list i jej służąca. Obrazy są powiększone na całą stronę, Autor omawia ich fragmenty oraz całe kompozycje, co bardzo mi się podoba. Jeśli dodamy do tego dbałość o detale, zbiór ciekawostek o artyście, różnego rodzaju opisane teorie spiskowe to książka ta jest prawdziwym arcydziełem o sztuce Vermeera.

Cała seria Zbliżenia zachwyca, oraz fascynuje. Nie tylko pozwala na bliższe poznanie malarzy, ale także zobaczenie dzieł, na które być może nigdy nie zwrócilibyśmy uwagi. Mam wielką nadzieję, że po Vermeerze pojawią się kolejne sławy z szeroko pojętej sztuki, ku radości wszystkich pasjonatów tematu.

• Chcę w prezencie / posiąść
  • Albumy
  • Zakupić-wypożyczyć

Dodaj cytat z książki Vermeer zbliżenia