Noc Świętego Bartłomieja

La conjura de la reina
83-11-10576-6
historyczna
Izabela

Katarzyna Mecydejska, siedemdziesięcioletnia królowa Francji pochodząca z rodu Medyceuszy, leży na łóżu śmierci. W swoich ostatnich godzinach powraca myslami do nocy z 23 na 24 sierpnia 1572 roku, zwanej Nocą św.Bartłomieja. Przypomina sobie wszystkie intrygi, które doprowadziły wtedy do masakry hugenotów.

Kontrrewolucjonistka | 2016-09-17

Dworskie intrygi, polityczne mordy i religijne pogromy czyli XVI-wieczny Paryż w jednym z najgorszych momentów swojej historii.
Katarzyna Medycejska - ważniejsza postać książki budzi ambiwalentne uczucia. Z jednej strony odczuwa się niechęć wobec inicjatorki krwawych wydarzeń, a z drugiej dostrzega się oblicze troskliwej opiekunki, litościwej wobec sierot i pełnej miłosierdzia. Królowa zmuszona jest lawirować, grać, manipulować otoczeniem i trzymać ster rządów, mając świadomość nieposiadania tych umiejętności przez jej syna, Karola IX. Życie na dworze nie należy do najłatwiejszych - nawet dla służby, która od spraw polityki trzyma się z dala. Jest to jednak idealne miejsce dla bezwzględnych karierowiczów, gotowych podjąć się każdej pracy, aby usłyszeć dźwięk uderzających o siebie monet w sakiewce. Polecam.

grażyna | 2012-09-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Powrót siedemdziesięcioletniej Katarzyny Medycejskiej, znajdującej się na łożu śmierci królowej do nocy z 23 - 24 sierpnia 1572 roku w Paryżu zwanej nocą świętego Bartłomieja. Tinella wierna pokojówka królowej opowiada również swoją opowieść o królowej i swoim życiu. Fajna - polecam.

Kasia | 2012-07-18
Przeczytana: 15 lipca 2012

Katarzyna Medycejska, siedemdziesięcioletnia królowa Francji pochodząca z rodu Medyceuszy, leży na łożu śmierci. W swoich ostatnich godzinach powraca myślami do nocy z 23 na 24 sierpnia 1572 roku, zwanej Nocą św. Bartłomieja. Przypomina sobie wszystkie okoliczności oraz intrygi, które doprowadziły wtedy do masakry hugenotów.
Wartka akcja powieści rozgrywa się głównie w pałacu królewskim - od królewskich komnat poczynając, a na kuchni kończąc - i na ulicach XVI-wiecznego Paryża, pełnego szpiegów, morderców i sprzedajnych polityków, rozgrywających intrygami, sztyletem i szpadą mroczną kartę historii Francji.

Rafal | 2012-01-26
Przeczytana: styczeń 2012

Książka ciekawa, choć dla mnie nie porywająca. Czyta się ją dobrze i szybko dzięki krótkim rozdziałom podzielonych względem godzin. Fikcja ale która daje obraz tej tragicznej nocy w Paryżu oraz sytuacji jaka w tamtym czasie była w Luwrze.

Dzieckokwiatu | 2011-12-16
Na półkach: Przeczytane, Książki 2011
Przeczytana: 15 grudnia 2011

Romans na tle brutalnych, bezdusznych wydarzeń. Bohaterzy i ich przemyślenia racze płytcy, ale sama akcja pochłaniająca. Godne na nudny wieczór.

Artur Schodziński | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 listopada 2013

Bardzo żywo ukazane wydarzenia i sylwetki bohaterów.

Łucja | 2015-11-24
Przeczytana: 10 czerwca 2015