Noc Świętego Bartłomieja

2006-01-01
83-11-10576-6
Magdalena Adamczyk
historia powszechna wojny religijne Katarzyna Medycejska

Dworskie intrygi, polityczne mordy i religijne pogromy czyli XVI-wieczny Paryż w jednym z najgorszych momentów swojej historii.
Katarzyna Medycejska - ważniejsza postać książki budzi ambiwalentne uczucia. Z jednej strony odczuwa się niechęć wobec inicjatorki krwawych wydarzeń, a z drugiej dostrzega się oblicze troskliwej opiekunki, litościwej wobec sierot i pełnej miłosierdzia. Królowa zmuszona jest lawirować, grać, manipulować otoczeniem i trzymać ster rządów, mając świadomość nieposiadania tych umiejętności przez jej syna, Karola IX. Życie na dworze nie należy do najłatwiejszych - nawet dla służby, która od spraw polityki trzyma się z dala. Jest to jednak idealne miejsce dla bezwzględnych karierowiczów, gotowych podjąć się każdej pracy, aby usłyszeć dźwięk uderzających o siebie monet w sakiewce. Polecam.

Bardzo żywo ukazane wydarzenia i sylwetki bohaterów.

Bardzo żywo ukazane wydarzenia i sylwetki bohaterów.

2050

Powrót siedemdziesięcioletniej Katarzyny Medycejskiej, znajdującej się na łożu śmierci królowej do nocy z 23 - 24 sierpnia 1572 roku w Paryżu zwanej nocą świętego Bartłomieja. Tinella wierna pokojówka królowej opowiada również swoją opowieść o królowej i swoim życiu. Fajna - polecam.

Katarzyna Medycejska, siedemdziesięcioletnia królowa Francji pochodząca z rodu Medyceuszy, leży na łożu śmierci. W swoich ostatnich godzinach powraca myślami do nocy z 23 na 24 sierpnia 1572 roku, zwanej Nocą św. Bartłomieja. Przypomina sobie wszystkie okoliczności oraz intrygi, które doprowadziły wtedy do masakry hugenotów.
Wartka akcja powieści rozgrywa się głównie w pałacu królewskim - od królewskich komnat poczynając, a na kuchni kończąc - i na ulicach XVI-wiecznego Paryża, pełnego szpiegów, morderców i sprzedajnych polityków, rozgrywających intrygami, sztyletem i szpadą mroczną kartę historii Francji.

Wartka akcja powieści rozgrywa się głównie w...

Książka ciekawa, choć dla mnie nie porywająca. Czyta się ją dobrze i szybko dzięki krótkim rozdziałom podzielonych względem godzin. Fikcja ale która daje obraz tej tragicznej nocy w Paryżu oraz sytuacji jaka w tamtym czasie była w Luwrze.

Romans na tle brutalnych, bezdusznych wydarzeń. Bohaterzy i ich przemyślenia racze płytcy, ale sama akcja pochłaniająca. Godne na nudny wieczór.

• 2009
  • Nie