Dyktatorzy. Hitler I Stalin

Tłumaczenie: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Dictators: Hitler's Germany, Stalin's Russia
historyczna

Hitler i Stalin, przywódcy państw totalitarnych, którzy wymordowali miliony ludzi i doprowadzili do najbardziej barbarzyńskiej wojny w historii świata, byli przez niezliczone rzesze rodaków otoczeni niemal religijną czcią. W książce Dyktatorzy autor porównuje ustroje III Rzeszy i Rosji Sowieckiej oraz ludzi, którzy w nich żyli. Pokazuje, jakimi sposobami obaj przywódcy zyskali tak wielu zwolenników i jak udało im się zdobyć aprobatę społeczną umożliwiającą mord na tak potężną skalę. Richard Overy, ur. w 1947, historyk brytyjski specjalizujący się w historii II wojny światowej i historii III Rzeszy, autor ponad 20 książek tłumaczonych na kilkanaście języków.

Artur Schodziński | 2014-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 marca 2014

Na początku książki autor napisał czym książka nie będzie. Jeśli ktoś szuka biografii Hitlera lub Stalina to nie ta pozycja. Książka jest niesamowicie ciekawym zestawieniem dwóch dyktatur. Jak przystało na znawcę tematu - znajdziemy tutaj rzeczowe analizy, trafne wnioski, wiele przykładów i ciekawostek. Polecam wszystkim zainteresowanym historią XX wieku. Lektura otworzyła mi szerzej oczy na mechanizmy działania współczesnych dyktatur.

jarr74 | 2015-09-30
Przeczytana: 2015 rok

„ W Rosji i Niemczech- i wszędzie tam, gdzie pojawił się totalitaryzm-popychała ludzi do działania fanatyczna wiara, absolutna pewność swoich racji, która odrzucała typową dla człowieka nowożytnego postawę krytyczną. Rosyjski i niemiecki totalitaryzm przerwał groble cywilizacji, które jeszcze w dziewiętnastym wieku wydawały się ludziom trwałe”.

Wśród wielu historycznych tytułów na które możemy się natknąć ostatnimi czasy, bez trudu odnajdziemy najnowszą publikacje uznanego angielskiego historyka Richarda Overy’ego, specjalizującego się w historii XX wieku, zatytułowaną „Dyktatorzy. Hitler i Stalin”. Wbrew jednak temu, co sugeruje nam polski tytuł (w oryginale brzmi on „Hitler’s Germany, Stalin’s Russia”) nie jest to typowa biografia porównawcza tych dwóch przywódców (choć są oni oczywiście niesłychanie ważnym elementem zamieszczonych treści), lecz niezwykle wnikliwa, rozbudowana i wielostronna analiza stworzonych przez nich totalitaryzmów (nazistowskiego i...

Łukasz Janka | 2014-07-13
Przeczytana: kwiecień 2011

Zaskoczony byłem podejściem autora, nie jest to w żadnym wypadku biografia tych Panów. Zajął się on opisem tego jak doszli do władzy, jak sprawowali rządy, jakimi byli ludźmi z charakteru, jak wyglądało życie w ich krajach, znajdziemy też rozdziały o aspektach kulturowych i gospodarczo-militarnych. Książka nie tyle opisująca samych dyktatorów, ale ich dorobek całego życia wraz z planami i rozumowaniem. Polecam

Ciekawa książka zestawiająca ze sobą w sposób "tematyczny" Trzecią Rzeszę i ZSRR. Autor porównuje ze sobą system partyjny, terror czy też życie codzienne w obu dyktaturach.

Matete88 | 2013-01-10
Przeczytana: 2010 rok

Fragment recenzji mojego autorstwa:

"Zamierzeniem autora była charakterystyka dwóch mocarstw europejskich – hitlerowskich Niemiec i stalinowskiego Związku Radzieckiego. Nie da się dokonać takiej charakterystyki bez zobrazowania czytelnikowi drogi do władzy obu tyranów. I z takiego założenia wyszedł również Overy, zaczynając właśnie od tej kwestii, następnie przechodząc do opisania sposobu rządzenia, zaplecza politycznego i sposobów eliminacji opozycji, aby w kolejnych rozdziałach przedstawić postawy społeczeństwa wobec obu dyktatur, kulturową rewolucję, jaka nastąpiła w rządzonych przez bohaterów książki krajach. Po tych ideologicznych, społecznych i kulturowych, porusza autor aspekty gospodarcze i militarne, które uczyniły z opisywanych państw główne mocarstwa europejskie lat wojny, aby skończyć na opisie terroru, jaki charakteryzował aparaty władzy w Niemczech i ZSRR w okresie panowania w nich, odpowiednio – Hitlera i Stalina. Właściwą treść książki kończy porównawcza analiza...

Miedzianowska | 2014-04-29
Przeczytana: 10 maja 2014

Bardzo dobra książka !!!!

Hossula | 2016-11-20
Na półkach: 2014, Przeczytane