Dawna droga, którą kroczyli ludzie niegodziwi

Tłumaczenie: Mirosława Goszczyńska
Wydawnictwo: Spacja
La route antique des hommes pervers
mitologia, religijność, Biblia
religia
olicaDiablica

Filozofia Rene Girarda, Francuza, od ponad 30 lat wykładającego w USA, autora tak znaczących książek jak Przemoc i Sacrum czy Kozioł ofiarny nadal wzbudza ogromne kontrowersje. Jego spór z antropologami i historykami kultury nadal trwa i zapewne nie skończy się szybko ...

źródło okładki: zdjęcie autorskie

telefonalarmowy | 2016-03-06
Na półkach: 2016, Ebooki, Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2016

Książkę zdecydowanie dałoby się streścić w jednym rozdziale, gdyż każdy rozdział mówi o tym samym. W dodatku jest bardzo subiektywna, wręcz narzuca swoje i zdecydowanie krytykuje inne poglądy niż w niej zawarte. To zdecydowanie obniża autorytet autora, pokazując jego twierdzenie, że jedynie jego teoria jest prawdziwa i wszyscy jej krytycy się mylą, a przeciwnicy z odmiennymi poglądami mają spaczony pogląd na opisywaną sprawę. Książkę można zamknąć w dwóch słowach: mimetyzm i kozioł ofiarny.

olicaDiablica | 2010-09-18

jeżeli kogoś interesuje motyw Hioba w Biblii i ofiary na przestrzeni dziejów oraz jej funkcjonowanie w społeczeństwie to polecam. Jedna z książek które warto znać

sinner | 2013-05-24
Przeczytana: 23 maja 2013

Wnikliwa analiza roli Hioba w społeczeństwie. Kontrowersyjna, ale trafna, gdyż ma analogie we współczesnym świecie.

Łukaszko Walczuk | 2015-04-30
Przeczytana: 2007 rok