Złota Liczba. Rytuały i rytmy pitagorejskie w rozwoju cywilizacji zachodniej

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Wydawnictwo: Universitas
Le Nombre d'Or. Rites et rythmes pythagoriciens dans le developpement de civilisation occidentale. Precede d'une lettre de Paul Valery.
83-7052-632-2
złota liczba, natura, harmonia, nauka
religia
Altariel

Dlaczego w świecie organizmów żywych figurą geometryczną najczęściej spotykaną jest pięciokąt, w nieożywionym zaś - sześciokąt? Dlaczego nie tylko dzieła kunsztu ludzkiego, ale i twory przyrody wykazują w swej budowie określone proporcje liczbowe? Czy to przypadek, że te proporcje wyrażają się bardzo często "złotą liczbą" 1,618 i że napotykamy je zarówno w ciele ludzkim, jak i w egipskich piramidach? Czy rację mieli starożytni greccy mędrcy twierdzący, że fundamentem struktury wszechświata jest liczba, on sam zaś żyje i pulsuje w jednym uniwersalnym rytmie, dającym się wyliczyć?
Na powyższe (i wiele innych) intrygujące pytania stara się odpowiedzieć w niniejszej książce Matila Ghyka, dziś prawie całkiem zapomniany matematyk, filozof, pisarz i dyplomata pochodzenia rumuńskiego.
"Złota liczba", wydana pierwotnie po francusku, robiła prawdziwą furorę w Europie lat trzydziestych XX w. Autor, wykorzystując bogaty materiał historyczny i porównawczy z różnych dziedzin - od fizyki atomowej poprzez dzieje architektury i sztuki aż po biologię - śledzi historię "złotej liczby" i związanych z nią pojęć rytmu oraz harmonii w kulturze zachodniej od czasów Pitagorasa do dziś. I dochodzi do zaskakującego wniosku, że geometryczna, oparta na liczbie interpretacja świata, będąca odkryciem Pitagorasa i przez całe wieki stanowiąca rdzeń ezoterycznego nauczania w tajemnych bractwach (po nowożytne wolnomularstwo!) to nie tylko historyczny wyróżnik zachodniej cywilizacji, lecz także jedno z żywych do dziś jej źródeł; przecież poszukiwanie przez fizyków nowych geometrii przestrzeni to nic innego - twierdził B. Russell - jak nawrót do pitagoreizmu...

źródło opisu: UNIVERSITAS, 2006

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Zlota_liczba_1481.html

Gra_ce | 2012-03-24
Przeczytana: 2006 rok

Książka alchemika ;-). Ciekawa jestem, czy ktoś teraz w tych czasach odważył by się napisać taką książkę. Czytałam oczarowana erudycją autora i ścieżkami, jakimi potrafił prowadzić czytelnika przez historię tej idei ( jakiej idei ?- metafizycznego wymiaru matematyki, nieco odsłaniającej tajemnice praw funkcjonowania natury). Do przeczytania ponownie.

Wstęp Eliade'go.

| 2015-09-09