Dawna droga, którą kroczyli ludzie niegodziwi

Okładka książki Dawna droga, którą kroczyli ludzie niegodziwi
René Girard Wydawnictwo: Spacja religia
religia
La route antique des hommes pervers
Spacja
1992-01-01
1992-01-01
Mirosława Goszczyńska
mitologia religijność Biblia

Zupełnie niezwykła ksiażeczka. Trudna ale niebywale inspirująca interpretacja Księgi Hioba.

Książkę zdecydowanie dałoby się streścić w jednym rozdziale, gdyż każdy rozdział mówi o tym samym. W dodatku jest bardzo subiektywna, wręcz narzuca swoje i zdecydowanie krytykuje inne poglądy niż w niej zawarte. To zdecydowanie obniża autorytet autora, pokazując jego twierdzenie, że jedynie jego teoria jest prawdziwa i wszyscy jej krytycy się mylą, a przeciwnicy z odmiennymi poglądami mają spaczony pogląd na opisywaną sprawę. Książkę można zamknąć w dwóch słowach: mimetyzm i kozioł ofiarny.

Wnikliwa analiza roli Hioba w społeczeństwie. Kontrowersyjna, ale trafna, gdyż ma analogie we współczesnym świecie.

jeżeli kogoś interesuje motyw Hioba w Biblii i ofiary na przestrzeni dziejów oraz jej funkcjonowanie w społeczeństwie to polecam. Jedna z książek które warto znać

Dodaj cytat z książki Dawna droga, którą kroczyli ludzie niegodziwi