Nigella Lawson Kulinarna Bogini

Nigella Lawson - a biography
978-83-7731-011-3
kuchnia, przepisy, biografia
Sara

Gdyby dało się stworzyć esencję Nigelii Lawson, jakie miałaby ona składniki? Pewność siebie, obycie, miłość do właściwych mężczyzn i uprzywilejowane pochodzenie sprawiły, że ta niegdyś nieśmiała pisarka i szanowana publicystka kulinarna stała się gwiazdą i celebrytką na całym świecie. Jednak za jej fortuną i popularnością kryje się dramatyczna historia rodzinna, pełna bólu i żalu – niemal...

Jednak za jej fortuną i popularnością kryje się dramatyczna historia rodzinna, pełna bólu i żalu – niemal niemożliwych do zniesienia dla jednej osoby. Matka Nigelli zmarła na raka wątroby, gdy ta miała zaledwie 25 lat; jej młodsza siostra Thomasina zmarła na raka piersi, gdy Nigella była w dziewiątym miesiącu ciąży; drugie dziecko Nigelli miało zaledwie sześć miesięcy, kiedy u jej ukochanego męża, dziennikarza Johna Diamonda, rozpoznano raka gardła.

Mimo to bestsellerowa autorka pięciu książek kucharskich, prezenterka telewizyjna, projektantka przyborów kuchennych i matka dwójki małych dzieci stała się dla wielu inspirującą ikoną życia w całej pełni. Nigellę uwielbiają mężczyźni i kobiety – kochają w niej zarówno kulinarną pasję, jak i jej apetyczne kształty.

Gilly Smith rozmawiała z przyjaciółmi i współpracownikami Nigelli, starając się odnaleźć bogatą mieszaninę składników, które stworzyły z Nigelli czarującą kobietę sukcesu. Książka o Nigelli Lawson przedstawia intrygujący portret tej niezwykłej gwiazdy.

Gilli Smith napisała trzy książki kulinarne oraz serię poradników o przeprowadzkach do Brighton, gdzie mieszka. Jest dziennikarką, pracuje w telewizji i radiu. Mieszka nad morzem z mężem pisarzem i dwoma córkami.

źródło opisu: wydawca

kultur-alnie | 2011-03-15
Przeczytana: 03 marca 2011

Spodziewałam się dobrze doprawionej biografii. Miałam nadzieję na smakowicie podane danie, przemyślane, napisane z tą samą pasją i lekkością, z jaką Nigella Lawson gotuje. Widać, Nigella jest tylko jedna...:)

Gilly Smith spisała fakty z życia Angielki w sposób poprawny, ale nie porywający. Jakby bohaterka pisanej przez nią biografii mało autorkę interesowała. Z historii wyłania się zakompleksiona, introwertyczna Nigella, żyjąca w cieniu pięknej, doskonałej matki, a później kulinarna bogini, która nie od razu wiedziała, z której strony ugryźć własną popularność. Pisanie felietonów o tematyce kulinarnej i prowadzenie własnego programu telewizyjnego to dwie różne sprawy. Praca w gazecie nie wymagała od nieco nieśmiałej Nigelli "wyjścia do ludzi", a szklany ekran domagał się bywania. Angielka stała się celebrytką najpierw wśród rodaków, później w Ameryce, gdzie tchnęła w znudzone Marthą Stewart społeczeństwo nieco spontaniczności.

Przy tych wszystkich niewątpliwych sukcesach zdarzały...

Kasia | 2011-01-24
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 24 stycznia 2011

Lubię Nigellę i jej hedonistyczne poglądy na jedzenie, więc podeszłam do tej książki bardzo entuzjastycznie. Sadziłam, że opowie historię normalnej kobiety, bliskiej każdej z nas. Cały świat identyfikuje się z Nigellą nie tylko z uwagi na krągłości ciała ale także przez fakt doświadczenia śmiertelnej choroby wśród najbliższych osób. W czasach, gdzie panuje kult ciała to, że nie nosi rozmiaru "0" i świadomość, że przeżyła aż 3 wielkie tragedie rodzinne musiała zmniejszać dystans pomiędzy zwykłymi czytelnikami a córką szanowanego polityka znaną z ekranu telewizyjnego. Sposób, w jaki została przedstawiona w tej publikacji zupełnie odbiega od mojego wyobrażenia o "domowej bogini".
W książce tej poznajemy Nigellę Lawson - niezbyt radzącą sobie felietonistkę, która pracę w redakcji angielskich dzienników zawdzięcza wpływowemu nazwisku, protekcji brata albo swojej nota bene miłej aparycji. Nigella według autorki książki zbudowała swoją medialną pozycję właśnie na swej zewnętrzności....

Miss_Bovary | 2014-09-22

Pomimo dosyć niepochlebnych opinii, muszę przyznać, że mnie ta książka się podobała.
Bardzo ładna okładka, w środku sporo zdjęć z prywatnego archiwum i przede wszystkim biografia Domowej Bogini przedstawiona w sposób prosty, czytelny i przystępny (w przeciwieństwie do biografii Jamiego Olivera tej samej autorki), również dla czytelnika, który nie mieszka w Wielkiej Brytanii i nie do końca zna wszystkie realia np tamtejszego życia politycznego.

Nigella z programów tv jawi się jako osoba pewna siebie, świadoma swojej kobiecości, zawsze uśmiechnięta, flirtująca z widzem. Uwielbiam jej hedonistyczne podejście do życia oraz to, że nie przejmuje się, gdy np. coś jej nie wychodzi podczas gotowania - to takie naturalne i nienapuszone.
Dzięki książce Gilly Smith mamy okazję poznać Nigellę nieśmiałą, niepewną siebie, trochę zahukaną i chyba jeszcze nam bliższą, bo bardziej ludzką - przynajmniej ja odniosłam takie wrażenie. Ta książka momentami mnie bawiła, wywoływała uśmiech na mojej...

Lucyjuicy | 2013-04-06
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Ta pozycja, bo czyż można ją inaczej nazwać, to nawet nie książka, choć forma zewnętrzna zdaje się to sugerować. Niegdyś były wyroby czekoladopodobne. Tym jest ten produkt. To zaledwie kompilacja. I to kompilacja nadzwyczaj miernej jakości i skonstruowana bez polotu. Jedyny plus to kilka niedostępnych lub trudniej-dostępnych fotografii NL. Produktu książko-podobnego nie polecam choć "filozofię kuchni" NL będę wielbić nadal!

WojT_GL | 2016-03-30
Przeczytana: 30 marca 2016

Niestety, nie tego oczekiwałem. Nudna i nie dokończyłem, szkoda mi czasu - sięgnę po coś innego.

Michał | 2016-05-30
chmurka | 2016-04-18