Hitler - dziedzictwo zła

Seria: Galeria tyranów XX wieku
Wydawnictwo: Świat Książki
Hitler - Eine Bilanz
Hitler, biografia, Niemcy, politycy

Książka Guido Knoppa jest syntetycznym opisem prywatnego życia i politycznej kariery Hitlera oraz próbą podsumowania naszej wiedzy o stworzonym przez niego systemie. Autor pokazuje, w jakiej mierze fascynacja Hitlerem i ideologią narodowego socjalizmu odzwierciedliła lęki i kompleksy znacznej części społeczeństwa niemieckiego. Książka ta jest też swoistym bilansem pamięci współczesnych Niemców o Hitlerze i epoce Trzeciej Rzeszy. Wywiady z przedstawicielami różnych pokoleń i środowisk niemieckich znakomicie uzupełniają wykład Autora.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Nitager | 2016-05-10

Jak twierdzi autor, najlepszym lekarstwem na Hitlera jest Adolf Hitler i po lekturze tej książki trudno się z nim nie zgodzić. Hitler bowiem, jeśli uważnie prześledzić wszystkie rozdziały, rysuje się w nich jako postać w gruncie rzeczy nieciekawa i pospolita, uwielbiana przez tłumy jedynie dla swej legendy, która nie ma nic wspólnego z prawdą, a jest jedynie umiejętnie wykreowanym mitem i aktorską pozą.
Opracowanie to podzielone jest na kilka rozdziałów, które pokazują fuhrera z kilku stron: jako osobę prywatną, jako uwodziciela tłumów, dyktatora, zdobywcę i zbrodniarza. Oczywiście, nie może tam zabraknąć jego biografii. Są informacje o jego rodzicach, dzieciństwie i młodości. I o pasji, jaką była muzyka, zwłaszcza Wagnera. Spory rozdział poświęcono jego życiu przed pierwszą wojną, gdy był jednym z wielu wiedeńskich włóczęgów, zbyt leniwym, aby podjąć jakąkolwiek uczciwą pracę.
Każdy, kto interesuje się historią najnowszą, powinien to przeczytać. Nie da się bowiem zrozumieć wojny...

malcem | 2014-09-07
Przeczytana: 07 września 2014

Jest to druga książka o Hitlerze, którą przeczytałam, a tych książek jest ponoć całe mnóstwo. Muszę przyznać, że napisana jest w ciekawy sposób, potrafi wzbudzić zainteresowanie, zaskoczyć totalnie i zadziwić. Autor ma zdolność do wychwycenia takich nieoczywistych faktów, opinii, zdarzeń. Bardzo mnie się podobała. I zaciekawił mnie temat jeszcze bardziej.

Karolina | 2016-10-10
chyzwar | 2016-07-22