Kłopoty babuni

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
babcia, nowela, nauczyciele
klasyka
Arek

Jest to jeden z wcześniejszych utworów Prusa - w tym okresie opowiadania pisarza miały głównie zabawowy charakter, ich celem było zabawienie czytelnika za pomocą żartobliwie przedstawionych scen z życia obyczajowego społeczeństwa. Centralną postacią jest w utworze pułkownik, odwiedza go żona majora, który niegdyś pod nim służył. Osiemdziesięcioletnia kobieta potrzebuje pomocy w kształceniu...

Centralną postacią jest w utworze pułkownik, odwiedza go żona majora, który niegdyś pod nim służył. Osiemdziesięcioletnia kobieta potrzebuje pomocy w kształceniu jej wnuka - Soterka. Staje się to punktem wyjścia do podróży w poszukiwaniu odpowiednich nauczycieli, z których wszyscy okazują się podejrzani i niekompetentni. Sam pułkownik coraz bardziej chce się uwolnić od kłopotliwej i zalecającej się do niego staruszki, stosuje więc rozmaite wybiegi i wchodzi w układy z różnymi poznanymi po drodze osobami.

W noweli pojawia się mnóstwo kłopotów, zaczynają się już od pierwszego rozdziału i kończą na ostatniej strone tej długawej noweli. Jednej z pierwszych jakie napisał znakomity autor a już ukazującej jego geniusz humorystycznej noweli. Zaczyna się od tego że w folwarku mieszka emerytowany pułkownik, ma bardzo niezdarnego sługę który skutecznie tucze większość zastawy obiadowej. Jednak pawdziwe problemy zaczynają się wraz z pojawieniej leciwej, grubej, łysej majowej Moździerznikej krewnej pułkownika. przyjeżdża z nierozgarniętym wnuczkiem Soterkiem sam nie wiem kto wymyślił mu to imię (pewnie rodzice). A także z nieuznanym literatem z termometrem zaczepionym do kapelusza Cezarem Brutusem Napoleonem Hiacyntem Postępowiczem. Babcia prosi o pomoc w sprawie edukacji ewentualnie rady w jakim zawodzie powinien pracować wnuczek. Wszystko okazuje się niesamowicie kłopotliwe nie dla tytułowej babuni ale dla pułkownika do którego ta pierwsza się bezustannie zaleca. Moim zdaniem ta nowela mogła...

Cherry | 2014-09-06
Przeczytana: 06 września 2014

Książka napisana stricte celem rozerwania czytelnika. Historia prosta, służąca głównie wplataniu elementów humorystycznych, czyta się wartko. Interesujące staropolskie meandry na koniec zdania okazują się być wcale dobrymi żartami.
Przeczytałam z ciekawości. Ni to złe, ni pouczające, ot wczesny, zabawowy Prus.

Wabi | 2016-09-21
Przeczytana: 19 września 2016

Babunia próbuje wychowywać wnuczka.

Wojtek | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016