Berlin 1945

Książka jest przypisana do serii/cyklu "II WOJNA ŚWIATOWA. wydarzenia * ludzie * tajemnice". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Edipresse
historia
piotrex

Z okładki: Berlina broniło 300 tys. ludzi uzbrojonych w 3000 dział i moździerzy, 250 czołgów i dział szturmowych. W mieście było ponad 1000 żelbetonowych schronów. Berlin szturmowało 19 armii ogólnowojskowych (w tym dwie polskie), 4 armie pancerne i 4 armie lotnicze. Łącznie 2,5 mln żołnierzy mających do dyspozycji 6250 czołgów, 7500 samolotów, 41 600 dział i moździerzy. Nie było łączności,...

Z okładki:
Nie było łączności, prądu, wody i żywności. Wciąż jednak drukowano i czytano gazetę "Opancerzony Niedźwiedź". 27 kwietnia można było przeczytać na pierwszej stronie: "Brawo berlińczycy, Berlin pozostanie niemiecki! Führer oświadczył to światu...".
Na miasto zrzucono 50 milionów ulotek apelujących do złożenia broni. Półtora miliona rozdano schwytanym żołnierzom, których wysłano z powrotem do Berlina.

Cała seria oparta jest dokładnie na tym samym schemacie i trzyma ten sam poziom. Zawiera zatem garść faktów, krótkie wprowadzenie i mnóstwo zdjęć. W zasadzie, książki z tej serii zawierają wszystko, co trzeba: dobre mapy, sporo wspomnień uczestników walk, świetne ilustracje i kalendarium - poza samym tekstem... Jest to bardzo podstawowe wprowadzenie do tematu, ale pozwalające na zdobycie jakiegoś obrazu opisywanych wydarzeń, czego nie da się powiedzieć o analogicznej pozycji Bellony. To bardzo lekka pozycja dla osoby nie posiadającej żadnej (lub prawie żadnej) wiedzy w temacie, pozostali mogą sobie ją z czystym sumieniem odpuścić. Chociaż... lektura książki Sławomira Gowina to najwyżej kwadrans z życia.

Michael Shootbook | 2013-04-09
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013, ~ A5
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Czytając "Berlin 1945" miałem wrażenie, że chwyciłem podręcznik od historii. Bardzo sucho przedstawione fakty, bez wdawania się w szczegółu, z wyjątkiem liczb. Kapitulacja Berlina zamknięta na niecałych 70 stronach. Najmocniejszą stroną pozycji (jak i całej serii) jest duża ilość ciekawych zdjęć, oddających klimat wojny i skalę zniszczeń.

dandey1878 | 2015-10-07

Fakty- tyle można powiedzieć o tej książce. Co ciekawe na końcu jest kalendarium i wykaz militariów, a także najważniejszych postaci tego okresu. Więcej nie ma co się rozwodzić nad tą pozycją. Jeżeli zatem ktoś chce szybko posiąść suchą wiedzę na dany temat to ta książeczka na pewno jest dobra.

Dawidv2 | 2016-06-20
FajnyGacek | 2015-05-15