Katyń

Książka jest przypisana do serii/cyklu "II WOJNA ŚWIATOWA. wydarzenia * ludzie * tajemnice". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Edipresse
historia

Kula w tył głowy i bezimienna mogiła w rachitycznym, brzozowym lasku. Czaszki z przestrzeloną potylicą, chciwe ręce przeszukujące kieszenie płaszczy i mundurów. Mordercy jedzący w stołówce NKWD łyżkami wódkę z talerza - zamiast zupy. Obraz, który prześladował trzy pokolenia Polaków. Katyń - przeklęta wioska pod Smoleńskiem, którą z trudem można znaleźć na dobrych mapach. Spośród milionów...

Obraz, który prześladował trzy pokolenia Polaków.

Katyń - przeklęta wioska pod Smoleńskiem, którą z trudem można znaleźć na dobrych mapach. Spośród milionów obywateli, których Polska straciła w drugiej wojnie światowej o tych kilkudziesięciu tysiącach z brzozowych lasków nie wolno było pisać, mówić ani nawet myśleć. Więzienie, później już tylko wyrzucenie z pracy i inne drobne szukany czekały w kraju na odważnych, szukających prawdy.

Ci, którzy próbowali to robić na Zachodzie, spotykali się z drwinami i szyderstwami. Zmowa kłamstwa ogarnęła cały świat, tak nam się wydawało jeszcze 15 lat temu. I nagle stał się cud, jeden jedyny w naszych dziejach - prawda zwyciężyła.

A my ją opisujemy.

PETRUS | 2017-12-02

Witam
Katyń - jedno słowo, jedna nazwa, a wywołuje całą gamę emocji.
Obok niesławnej pamięci Batohu 1652 roku, jest to drugi synonim zbrodni na jeńcach wojennych, którzy reprezentowali polskość.
Niniejsza książeczka, jest kolejną odsłoną mini serii, która przybliża wybrane epizody II wojny światowej. Na niewielkiej ilości stron, znajduje się kopalnia informacji na temat zbrodni popełnionej przez Sowiecką Rosję. Czytając niniejszą pozycję, oglądając fotografie z miejsc kaźni czułem.......tego się nie da opisać.

PODSUMOWANIE:
Pozycja OBOWIĄZKOWA w domowej biblioteczce.
Powinna być wykorzystywana w szkołach średnich podczas lekcji historii.

Lolek90 | 2013-06-15
Przeczytana: kwiecień 2010

Pierwsza książka o zbrodni katyńskiej, jaka wpadła mi w ręce. Sięgnęłam po nią na półkę rodziców tylko dlatego, aby przybliżyć sobie tematykę sowieckich zbrodni, o której właściwie niewiele wiedziałam. W prosty i przystępny sposób obrazuje ogrom tragedii jaka wydarzyła się w sowieckich lasach w 1940 roku. Ilustracje dodają powagi całej sytuacji oraz rzucają na nią szersze światło.

Andrew | 2013-05-12
Przeczytana: 12 maja 2013