Katyń

Książka jest przypisana do serii/cyklu "II WOJNA ŚWIATOWA. wydarzenia * ludzie * tajemnice". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Edipresse
historia

Kula w tył głowy i bezimienna mogiła w rachitycznym, brzozowym lasku. Czaszki z przestrzeloną potylicą, chciwe ręce przeszukujące kieszenie płaszczy i mundurów. Mordercy jedzący w stołówce NKWD łyżkami wódkę z talerza - zamiast zupy. Obraz, który prześladował trzy pokolenia Polaków. Katyń - przeklęta wioska pod Smoleńskiem, którą z trudem można znaleźć na dobrych mapach. Spośród milionów...

Obraz, który prześladował trzy pokolenia Polaków.

Katyń - przeklęta wioska pod Smoleńskiem, którą z trudem można znaleźć na dobrych mapach. Spośród milionów obywateli, których Polska straciła w drugiej wojnie światowej o tych kilkudziesięciu tysiącach z brzozowych lasków nie wolno było pisać, mówić ani nawet myśleć. Więzienie, później już tylko wyrzucenie z pracy i inne drobne szukany czekały w kraju na odważnych, szukających prawdy.

Ci, którzy próbowali to robić na Zachodzie, spotykali się z drwinami i szyderstwami. Zmowa kłamstwa ogarnęła cały świat, tak nam się wydawało jeszcze 15 lat temu. I nagle stał się cud, jeden jedyny w naszych dziejach - prawda zwyciężyła.

A my ją opisujemy.

Lolek90 | 2013-06-15
Przeczytana: kwiecień 2010

Pierwsza książka o zbrodni katyńskiej, jaka wpadła mi w ręce. Sięgnęłam po nią na półkę rodziców tylko dlatego, aby przybliżyć sobie tematykę sowieckich zbrodni, o której właściwie niewiele wiedziałam. W prosty i przystępny sposób obrazuje ogrom tragedii jaka wydarzyła się w sowieckich lasach w 1940 roku. Ilustracje dodają powagi całej sytuacji oraz rzucają na nią szersze światło.

Michael Shootbook | 2013-05-12
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013, ~ A5
Przeczytana: 12 maja 2013

Czytając drugi tom cyklu "II wojna światowa. Wydarzenia * Ludzie * Tajemnice" odniosłem wrażenie, że twórcy serii nie chcieli stworzyć niczego wyjątkowego. Zebrali autorów, którzy mieli w telegraficznym skrócie rodem z Wikipedii opisać konkretne zagadnienie. Całość spłycono do granic możliwości, przez co nasuwa się dwojaka myśl: albo autor nie miał wystarczającej wiedzy na temat Katynia, a cała jego znajomość tematu ograniczała się do nikłej wiedzy prasowej; albo celowo tekst został skrócony, by w jego miejsce wkleić jak najwięcej zdjęć. Niestety - w konsekwencji jest to marne wydanie, traktujące temat zbrodni w Katyniu dość małostkowo. Odradzam.

Natalia Tokarska | 2016-09-03
aria | 2016-02-27