Fanfary i Werble

Wydawnictwo: Śląsk
83-216-0264-9
Nazizm, wojna, Hitler, SS, III Rzesza, Gestapo
historia

Rok 1940. Triumfalne fanfary głoszą chwałę "Tysiącletniej Rzeszy". Państwo Hitlera osiąga szczyt potęgi. Czy znajdzie się siła, zdolna powstrzymać rozpędzoną machinę wojenną? Mijają trzy lata... I wreszcie styczeń 1943 roku. Nad brzegami Wołgi niedobitki 300 tysięcznej armii Paulusa przeżywają gorycz klęski...

henio32 | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Książka już bardzo leciwa bo wydanie II które posiadam jest z 1966 r. Mimo to można być mile zaskoczonym. Chodzi o to, że jak na tak wczesny PRL to polityczna poprawność jest na niskim, akceptowalnym poziomie. Oczywiście jest szereg przekłamań szczególnie w faktach dotyczących wielkości sił na froncie wschodnim /niemiecki zawyżone, radzieckie zaniżone/, ponoszonych przez strony strat oraz całkowicie ideologiczne przypisywanie zbrodni NKWD wermachtowi /masowe morderstw więźniów w pierwszych dniach Barbarossy/.
Na szczęście nie jest to książka opisująca przebieg frontu czy szczegóły prowadzonych operacji, dlatego te "niedokładności" mają mały wpływ na ogólną ocenę książki.
Treść dotyczy całego okresu wojny, ale jest bardzo zróżnicowana i dodajmy od razu ciekawa. Mamy tu mnóstwo wspomnień z dzienników i pamiętników między innymi Goebbelsa, Haldera, Jodla, von Bocka, księcia Ciano i wielu wielu innych. Sporo informacji o prywatnym życiu Hitlera , locie Hessa do Anglii, "Lwie...

Paweł Dąbrowski | 2014-10-03

Książka wydana poraz pierwszy w 1969 roku. Mistrzowsko i bardzo dyskretnie przemyca wartości komunistyczne-te fragmenty czytałem z lekkim uśmiechem zażenowania.Poza tym sporo Faktów

Knks | 2017-05-09
Olena | 2016-03-03