Hymny Rigwedy

Ossolineum
1972-01-01
1972-01-01
Franciszek Michalski

Rigweda to księga kapłańska, zawierająca hymny do bogów z panteonu hinduskiego. Jeden z najważniejszych tekstów religijnych kultury Indii i jeden z najstarszych zabytków literatury światowej (około XIV w.p.n.e.). Oryginał zawiera 1028 hymnów, polski znakomity przekład (z 1972 roku) Stanisława Franciszka Michalskiego obejmuje niewielką ilość 70 hymnów. Cóż, wielka chwała wydawnictwu Ossolineum, że chociaż tyle polski czytelnik może przeczytać, bo warto. A jeśli ktoś chce pełny przekład to musi szukać angielskiego.

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo ładny przekład (nie wiem, na ile trafny: mój sanskryt jest w powijakach),komentarze zdecydowanie do ostrożnego traktowania, bo reprezentują stan wiedzy z początków wieku (na obecny: zawierają kilka głupot). Ocena za wartość i znaczenie samej Rigwedy, nie za konkretne opracowanie.

Nie jestem wielką miłośniczką poezji i kultury Indii, ale trzeba było przeczytać do egzaminu i nie śmiać się za bardzo z kropienia wszystkiego masłem...

Nie recenzuję "ksiąg świętych". Tu jednak mamy hymny, a więc nie pisma "objawione" czy natchnione. Oczywiście nie jest to całość, tylko 70 z 1028. Znamienne jest pojawianie się imienia Djaus (Zeus?).

• Poezja
  • Indie
  • Religie i mitologie
  • Eposy, literatura tradycyjna i inne cudowności
  • Cudne orienty, archaiczności
  • Lit. indyjska