religia
Iselor

"Hymny Rigwedy w pięknym przekładzie S.F. Michalskiego, reprezentują niewielką część 70 spośród skarbca 1028 utworów Rigwedy. Są jednak wyborem najciekawszych pod względem treści i najpiękniejszych poetycko wierszy, dokonanym przez uczonego, który znaczną część życia poświęcił badaniu tego najstarszego zabytku literatury indyjskiej i indoeuropejskiej zarazem. Są owocem pracy tłumacza, który podjął trud przyswojenia kulturze polskiej jedynej w swoim rodzaju poezji sprzed tysiącleci."

Z posłowia Grażyny Spychalskiej

Rigweda to księga kapłańska, zawierająca hymny do bogów z panteonu hinduskiego. Jeden z najważniejszych tekstów religijnych kultury Indii i jeden z najstarszych zabytków literatury światowej (około XIV w.p.n.e.). Oryginał zawiera 1028 hymnów, polski znakomity przekład (z 1972 roku) Stanisława Franciszka Michalskiego obejmuje niewielką ilość 70 hymnów. Cóż, wielka chwała wydawnictwu Ossolineum, że chociaż tyle polski czytelnik może przeczytać, bo warto. A jeśli ktoś chce pełny przekład to musi szukać angielskiego.

An-Nah | 2014-10-20
Przeczytana: 20 października 2014

Bardzo ładny przekład (nie wiem, na ile trafny: mój sanskryt jest w powijakach), komentarze zdecydowanie do ostrożnego traktowania, bo reprezentują stan wiedzy z początków wieku (na obecny: zawierają kilka głupot). Ocena za wartość i znaczenie samej Rigwedy, nie za konkretne opracowanie.

Nie jestem wielką miłośniczką poezji i kultury Indii, ale trzeba było przeczytać do egzaminu i nie śmiać się za bardzo z kropienia wszystkiego masłem...

netineti | 2013-07-15
Shahrivar | 2012-09-15